Parlament Europejski wprowadził w życie wymagania energetyczno-emisyjne dla kotłów centralnego ogrzewania. W tym poradniku przeczytasz, gdzie obowiązuje zakaz palenia drewnem i co nowe regulacje oznaczają dla użytkowników kominków. Poznaj szczegółowe informacje i sięgnij po rozwiązania dopasowane do przepisów.
Zakaz palenia w kominku – regulacje prawne
Nowe regulacje Parlamentu Europejskiego określają normy ekoprojektu. To oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku można kupić wyłącznie piece ze specjalnym certyfikatem. Urządzenie grzewcze musi więc spełniać normy emisji spalin. Szczegółowe wytyczne określają:
- maksymalną emisję organicznych związków gazowych na paliwo stałe inne niż pellet – nie więcej niż 120 mgC/m³
- maksymalną emisję tlenku węgla z kominków o zamkniętej komorze spalania na paliwo stałe inne niż pellet – nie więcej niż 1 500 mg/m³
- Maksymalną emisję pyłów zawieszonych PM – nie więcej niż 40 mg/m³
- Maksymalną emisję tlenków azotu z kominków na paliwo stałe inne niż pellet – maksymalnie 200 mg/m³.
Na tym nie koniec. Regulacje wprowadzają również tzw. sezonową efektywność energetyczną. Określa ona, że sprawność pieca powinna być nie mniejsza niż 65%. Parametr ten mówi o średniej wartości pomiędzy mocą nominalną a obniżoną.
Warto nadmienić, że nie tylko Parlament Europejski wprowadza normy prawne w zakresie rozwiązań grzewczych. W naszym poradniku przeczytasz również o lokalnych uchwałach, które dotyczą miast lub województw. Normy mogą więc różnić się pomiędzy różnymi miejscowościami.
Zakaz palenia w piecach – czy powinniśmy się tego obawiać?
Czy nowe regulacje sprawią, że wybór pieca będzie utrudniony? Otóż nie. Producenci już dobrych kilka lat temu dostosowali ofertę do zmieniających się wytycznych. Dziś z powodzeniem kupisz kominek dopasowany do osobistych potrzeb, który spełnia wymogi przedstawione przez Parlament Europejski.
Dzięki temu możesz bez przeszkód palić w kominku. Musisz jednak pamiętać o stosowaniu dozwolonych przez przepisy paliw. Szczegółowe informacje na ten temat zamieściliśmy w kolejnych częściach tego poradnika. Sprawdziliśmy, czy w Polsce obowiązuje zakaz palenia miałem i co przepisy mówią na temat innych paliw. Zostań z nami dłużej i poznaj najważniejsze informacje.
Czy należy wymienić kominek?
Wielu użytkowników kominków zastanawia się, czy nowe regulacje oznaczają konieczność wymiany kominka. Otóż przepisy, które obowiązują od stycznia 2022 roku, dotyczą urządzeń grzewczych sprzedawanych w sklepach.
Natomiast o domowych rozwiązaniach mówią uchwały antysmogowe dla danych województw. W przypadku paliw stałych przyjął zakaz palenia w kominkach Kraków. W stolicy Małopolski takie prawo obowiązuje już od roku 2019.
Użytkownicy kominków muszą więc zwrócić uwagę na lokalne przepisy, w których uwzględniono szczegółowe wytyczne. Niektóre uchwały antysmogowe nakazują szybką wymianę urządzenia, a inne pozwalają rozłożyć tę operację w czasie.
Wspomniany zakaz palenia w kominkach w Krakowie pokazuje, że lokalne władze przykładają dużą wagę do ekologii i szukają rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego. Natomiast każdy mieszkaniec powinien stosować się do obowiązujących przepisów i szukać dopasowanych do nich rozwiązań.
Czym nie wolno palić w kominku?
W tym przypadku również należy zajrzeć do lokalnych przepisów. I tak we Wrocławiu dopiero od lipca 2028 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw stałych (z wyjątkiem nowoczesnych kominków). Natomiast zakaz palenia w kominku Kraków (węglem i drewnem) obowiązuje już od września 2019 roku. Ponadto nie można palić:
- mułem węglowym
- węglem brunatnym
- niesezonowanym drewnem
Nie wolno również palić odpadami, plastikiem, śmieciami, starymi meblami, panelami podłogowymi, oponami itp. Takie praktyki są bardzo groźne dla środowiska naturalnego i stanowią wykroczenia, za które przyznawane są wysokie grzywny. Należy więc mieć na uwadze zarówno przepisy unijne, jak i lokalne. Warto dodać, że w tym roku rząd zniósł zakaz palenia miałem.
Regulacje wprowadzono nie bez przyczyny. Szkodliwe substancje emitowane przez kominy nie tylko szkodzą środowisku, ale również negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje bardzo poważne schorzenia. Kolejną wadą jest nieprzyjemny zapach, który uniemożliwia komfortowe wietrzenie pomieszczeń. Uciążliwe stają się również spacery, biegi czy inne formy aktywności fizycznej. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się do nowych regulacji i docenia wprowadzone rozwiązania.
Poza niektórymi wyjątkami (np. Kraków) nie zapowiada się, aby zakaz palenia drewnem w Polsce się pojawił. Dotyczy on wyłącznie niesezonowanego materiału. Pamiętaj, że mowa o odnawialnym surowcu, który stanowi doskonałą kraków zakaz palenia w kominkach alternatywę dla paliw kopalnych.
Niektóre przepisy związane z paleniem w kominkach mogą być uciążliwe dla mieszkańców. Pamiętaj jednak, że ich stosowanie przyczyni się do poprawy stanu środowiska, co będzie korzystne zarówno dla obecnych, jak i kolejnych pokoleń.
Czym wolno palić w kominku?
Wiesz już, gdzie zakaz palenia obowiązuje i których paliw w żadnym wypadku stosować nie można. Czas przyjrzeć się paliwom rekomendowanym przez przepisy prawa. Czym zatem wolno palić w kominku?
- grubym węglem kamiennym o wysokiej jakości
- drewnem nieimpregnowanym
- słomianym brykietem
- biopaliwem (np. pestki, zboża czy łupiny orzechów).
Przypominamy, że od tych zasad istnieją pewne wyjątki (np. Kraków zakaz palenia w kominkach). Stosowanie się do norm pozwoli Ci uchronić się przed wysokim mandatem i dopasować rozwiązania do czynników związanych z ekologią.
Pamiętaj również, aby paliwo dobierać z głową. Zastanów się, które z nich pozwoli Ci uzyskać jak najlepsze efekty, a jednocześnie będzie dopasowane do preferowanego budżetu.
Pomimo wspomnianych regulacji prawnych, każdy może liczyć na komfort grzewczy. Wystarczy sięgnąć po rozwiązania przewidziane przez lokalną uchwałę, aby móc zadbać o ogrzanie domu czy mieszkania. Jednocześnie należy śledzić przepisy prawa i reagować na ewentualne zmiany.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?