Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa

palenie w piecu

Zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadza ustawa antysmogowa? W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje na temat nowych przepisów. Sprawdź, czym można palić w piecu i zadbaj o komfort grzewczy.

Ustawa antysmogowa kominki

Nowe przepisy związane z domowymi instalacjami grzewczymi wywołały chaos wśród inwestorów oraz użytkowników kominków. Jak palić w piecu, aby dopasować się do nowych regulacji?

Przede wszystkim lokalne samorządy określają własne przepisy. Te mogą obowiązywać w danym województwie lub tylko w poszczególnych miastach (np. zakaz palenia węglem Kraków). Dlatego należy zwrócić uwagę zarówno na regulacje ustalone przez rząd, jak i te, uwzględnione w lokalnych uchwałach.

Warto zaznaczyć, że nowe regulacje pozwalają na karanie osób, które do wytycznych się nie stosują. Sprawdza się tu maksyma – nieznajomość prawa szkodzi. Warto więc zapoznać się z naszym poradnikiem. Sprawdź, czym palić w piecu, zanim zdecydujesz się na zakup opału.

Co można palić?

Władze wielu polskich miast określiły, czym można palić w kominku. Mówią o tym lokalne uchwały antysmogowe. Warto się z nimi zapoznać, gdyż stanowią zbiór zasad, dotyczących ogrzewania domów. Ponadto znajdziesz tam listę urządzeń grzewczych, które można stosować oraz spis zakazanych paliw. Oczywiście każda uchwała określa obszar obowiązywania przepisów. I tak zakaz palenia węglem może być określony tylko dla obszaru, w którym występują szczególne problemy ze smogiem.

Pierwsze rygorystyczne przepisy wprowadziła ustawa antysmogowa Kraków. Jednak na tym nie koniec, gdyż można się spodziewać kolejnych zakazów w miastach najbardziej narażonych na zanieczyszczenia.

W wielu miejscach naszego kraju można jednak stosować popularne i efektywne paliwa. Należą do nich:

  • gruby węgiel kamienny dobrej jakości
  • nieimpregnowane drewno
  • brykiet ze zbożem, słomą, pestkami czy łupinami orzechów
  • gaz ziemny
  • lekki olej opałowy

Przypominamy, aby przed zastosowaniem któregoś z tych paliw, zajrzeć do lokalnych przepisów. W ten sposób upewnisz się, czy w Twojej lokalizacji nie obowiązuje zakaz palenia drewnem. Dzięki temu dobierzesz najlepsze paliwo bez narażania się na wysokie mandaty.

Jakie drewno do pieca centralnego sprawdzi się najlepiej? Najkorzystniejsze będzie drewno twarde, które zapewnia jak najwięcej ciepła. Wśród zalecanych przez ekspertów gatunków wyróżnić można grab, dąb czy buk. Natomiast lżejsze i mniej kaloryczne gatunki to lipa czy topola.

Czym nie wolno palić w piecu?

Istnieją również regulacje, które zakazują palenia niektórymi materiałami bez względu na miejsce zamieszkania. Otóż nielegalne jest stosowanie mułu węglowego, węgla brunatnego oraz niesezonowanego drewna. Warto nadmienić, że w związku z kryzysem energetycznym znowu możliwe jest palenie miałem. Jednak nie należy to do ekologicznych rozwiązań.

Zakazy dotyczą głównie przetworzonych surowców. Mowa tu o sztucznych tworzywach czy płytach wiórowych. Należy również zwrócić uwagę, jak palić w piecu drewnem. Nie wolno stosować lakierowanego, malowanego i impregnowanego materiału. Nie powinno się również umieszczać w kotle fragmentów palet transportowych (z wyjątkiem tych z drewna surowego).

Ponadto unikaj palenia płytami paździerzowymi oraz panelami podłogowymi. Chociaż są one wykonane z drewna, mogą zawierać materiał syntetyczny, który fragmenty drewna łączy. Nie powinieneś także palić płytami wiórowymi, gdyż lakierowane są na wysokie połysk.

Do bardzo szkodliwych materiałów palnych zaliczają się podkłady kolejowe czy drewniane słupy. W tym przypadku producenci stosują materiał do impregnacji, który jest rakotwórczy. Nie wolno również palić oponami czy starymi meblami. Przez takie praktyki kominy emitują do atmosfery wiele zanieczyszczeń, a to naraża mieszkańców na liczne schorzenia. Nie dziwią więc zakazy wprowadzane przez uchwały antysmogowe.

Palenie w piecu – kolorowy papier

Skoro wiesz już, jak powinno przebiegać palenie drewnem czy węglem, pora przyjrzeć się kolorowym papierom. Wiele osób zastanawia się, czy prawo pozwala na stosowanie barwnej makulatury. Przede wszystkim musisz pamiętać, że taki papier dosyć trudno się spala. W dodatku wytwarza dużą ilość popiołu, który wylatuje kominem i stanowi zagrożenie pożarowe. Dlatego nie należy tego rozwiązania stosować. Natomiast zwyczajny, bezbarwny papier może być stosowany jedynie jako rozpałka.

Zakaz palenia węglem w Polsce

Dziś trudno powiedzieć, czy i ewentualnie – kiedy nastąpi zakaz palenia węglem w całej Polsce. Warto jednak nadmienić, że już dzisiaj w niektórych miastach stosuje się bardzo rygorystyczne normy (np. zakaz palenia Kraków). W takich przypadkach warto również upewnić się, jak wygląda zależność zakaz palenia węglem a ekogroszek. Szczegóły znajdziesz w uchwale antysmogowej.

Wiele osób zastanawia się również, czy zakaz palenia drewnem w Polsce może się pojawić. Eksperci nie przewidują takiej regulacji dla całego kraju w najbliższych latach. Pamiętaj, że drewno to surowiec odnawialny i stanowi bardzo dobrą alternatywę dla wielu innych paliw. Jednocześnie zwróć uwagę, że opalanie drewnem musi być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Kary przewidziane przez prawo

Uchwały antysmogowe wprowadzone dla poszczególnych gmin czy miast znacznie ograniczyły możliwości spalania odpadów. Ponadto za nielegalne palenie węglem czy innymi zakazanymi dla danego obszaru surowcami grożą wysokie kary. Prawo do kontroli mają strażnicy miejscy oraz urzędnicy. Funkcjonariusze mogą więc wejść na posesję w godzinach od 6 do 22. Natomiast na teren firmy – przez całą dobę. Jeżeli okaże się, że właściciel nieruchomości stosuje niedozwolone paliwo, ukarany zostanie mandatem w wysokości 500 zł. Gdy mandat nie zostanie przyjęty, a sąd potwierdzi rację funkcjonariuszy, grzywna wyniesie aż 5000 zł.

To nie tylko teoria, gdyż w Krakowie kontrole zdarzały się dosyć często. Warto przypomnieć, że z uwagi na smog, tutejsze władze wprowadziły dosyć duże zmiany. W ślad za stolicą Małopolski mogą podążać kolejne miasta. Należy więc śledzić zmieniające się lokalne prawo.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?