Prawidłowa obróbka komina zapewni szczelność pokrycia dachowego. Dlatego należy zastosować sprawdzone materiały, a wszystkie czynności zrealizować bardzo precyzyjnie. Poznaj szczegółowe informacje.
Obróbka komina z blachy – najważniejsze informacje
Proces ten wykonuje się przed położeniem pokrycia dachowego i razem z innymi obróbkami blacharskimi. Wszystkie prace należy przeprowadzić na etapie realizacji stanu surowego otwartego.
Uszczelnienie miejsca, które łączy komin z pokryciem dachowym zależy od usytuowania elementu oraz jego konstrukcji. Najczęściej tę informację znajdziesz w projekcie domu. Ponadto kominy mogą znajdować się w kalenicy dachu, w połowie połaci, a także przy ścianie szczytowej.
Najprostszym rozwiązaniem będzie wykonanie obróbki w kalenicy. To najwyższy punkt dachu, w którym gromadzi się najmniej śniegu czy wody deszczowej. Dzięki temu spada ryzyko wilgoci. Zwróć uwagę, że opierzenie komina wcale nie należy do skomplikowanych zadań. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które zapewnią bezpieczną pracę i najlepsze efekty.
Dlaczego warto wykonać okucie komina?
Komin jest jedynym elementem dachu, który na wylot przechodzi przez całą konstrukcję. To miejsce narażone na ryzyko przenikania wilgoci do wnętrza budynku. Natomiast komin obrobiony blachą będzie bardzo dobrze zabezpieczony. Wystarczy prawidłowo wykonać opisane w tym poradniku prace, aby uchronić pokrycie dachowe i wnętrze komina przed przeciekaniem.
Wykończenie komina blachą czy taśmą?
Obróbkę możesz wykonać na dwa różne sposoby. Wiele zależy od użytego materiału. Zastosowanie blachy dotyczy obróbki twardej. Najczęściej stosowane rozwiązania to blacha na kominy stalowa powlekana, tytanowo-cynkowa, ołowiana oraz miedziana. Przy obróbce dekarskiej należy skorzystać z materiału zabezpieczonego przed korozją. Wówczas możesz liczyć na wysoką trwałość kołnierza.
Chociaż blacha na komin to rozwiązanie najsolidniejsze, istnieje również obróbka lekka. Jej atutem jest mniejszy nakład pracy. W tym celu wykorzystuje się taśmę aluminiową lub ołowianą. Możesz ją szybko i łatwo zamocować, gdyż z jednej strony pokryta jest warstwą kleju. Wystarczy oczyścić powierzchnię na styku komina z pokryciem dachowym i odciąć odpowiednią ilość taśmy. Prace należy przeprowadzić przy temperaturze powyżej 5°C. W takich warunkach klej łatwo się wiąże.
Obróbka komina blacha – przy jakich pokryciach najlepiej się sprawdzi?
Najczęściej materiał do obróbki komina należy dopasować do rodzaju pokrycia dachowego. Na początku warto rzucić okiem na kwestie estetyczne. Otóż kominy obrobione blachą będą dobrze wyglądać, jeżeli na dachach znajduje się blacha trapezowa czy blachodachówka. Najlepiej sięgać po materiały w tym samym kolorze oraz z tego samego gatunku. Wybierz jednolite materiały.
Warto dodać, że komin z blachy pasuje również do dachówki ceramicznej oraz betonowej. Dziś bardzo często stosuje się wspomnianą taśmę. W tym przypadku również należy dobrać odpowiednią kolorystykę.
Kołnierz kominowy z blachy sprawdzi się na każdym dachu niezależnie od konstrukcji. Pamiętaj jednak, że przy płaskich dachach istnieje większe ryzyko zalegania deszczówki oraz śniegu. Takie rozwiązanie wymaga bardzo szczelnych zabezpieczeń. Dobrą praktyką jest ułożenie warstwy papy termozgrzewalnej pod obróbkę blacharską. Materiał ten wypełni wszystkie szczeliny.
Obróbka komina – przygotowanie
Przede wszystkim zwróć uwagę, że prawidłowa obróbka nie powinna być sztywna. Zarówno dach, jak i komin podlegają różnym siłom pod wpływem wiatru czy zmiany temperatury. Pamiętaj również o obciążeniach, które są spowodowane zalegającym śniegiem. Wówczas obudowa komina będzie elastyczna i unikniesz ryzyka mikroprzesunięć.
Przy sztywnej konstrukcji istnieje ryzyko pęknięć i rozszczelnienia pokrycia dachowego. Dlatego przy obróbce stosuje się taśmy elastyczne uszczelniające i kołnierze z dwóch kawałków blachy. Pamiętaj również, że zastosowane materiały muszą być odporne na wysoką temperaturę, która pochodzi z wnętrza przewodu. Dlatego wybieraj rozwiązania odporne na korozje, niepalne i nietopliwe. W szczególności zwróć uwagę na taśmy dekarskie stosowane do wstępnego uszczelnienia.
Okucia komina – mocowanie
Przede wszystkim rozmiar blachy powinien być dopasowany do krzywizn dachu. Elementy mocowane na pokryciu muszą pokrywać go na wysokości min. 15 cm. Tradycyjna metoda mocowania wymaga wykonania tzw. wydry. To szerokie i płytkie podcięcie w kominie nad pokryciem. Wsuwa się tam zagięty kawałek blachy, która tworzy kołnierz wraz z drugim elementem opierzenia.
Podcięcia można stosować tylko w tradycyjnych kominach, lecz nie w prefabrykowanych. Przy tym drugim rozwiązaniu zaleca się mocowanie blach taśmami i uszczelniaczami.
Obróbka blacharska komina schemat
Skoro wybór padł na komin z blachy, pora sprawdzić, jak sprawnie i profesjonalnie wykonać obróbkę. Pamiętaj, że prace wymagają dużego doświadczenia, więc warto zastanowić się nad wsparciem ze strony fachowca.
Obróbka komina blachodachówka instrukcja:
- Wykończ warstwę wstępnego krycia – przyklej membranę dachową do komina za pomocą specjalnych taśm. Na początku zrób to z przodu, potem po bokach, a na końcu z tyłu.
- Wykonaj nacięcie (tzw. wydrę) na głębokości 2-3 cm. Możesz użyć szlifierki kątowej.
- Zamocuj kołnierz – w szczelinie umieść wygięty element blachy i wypełnij ją silikonem dekarskim.
- Jeśli stosujesz dwa pasy blachy, dolną część wpuść pod górną i przymocuj do komina za pomocą kołków. Poziomy fragment dolnego pasa możesz wpuścić pod pokrycie bądź pozostawić na zewnątrz.
Przy układaniu obróbki zastosuj taką samą kolejność jak w przypadku membrany.
Kominy z blachy – najczęściej popełniane błędy
Do najczęściej popełnianych błędów należy wykonanie obróbki niezgodnie z kierunkiem spływania deszczówki. Ponadto niektórzy dobierają niewłaściwe taśmy i stosują zbyt sztywne konstrukcje komina. Kolejne błędy to niedokładne wypełnienie szczelin silikonem czy niedopasowane blachy do kształtu pokrycia.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?