Zastanawiasz się, jaki wkład kominowy sprawdzi się najlepiej? W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym z łatwością podejmiesz decyzję. Poznaj szczegóły i zadbaj o komfort we własnych czterech kątach.
Dlaczego wybór komina jest tak istotny?
O wyborze tej konstrukcji nigdy nie powinien decydować przypadek. Właściwy komin do kominka musi spełniać oczekiwania mieszkańców, zapewniając odpowiednią ilość tlenu niezbędną do procesu spalania. Ponadto właściwy proces odprowadzania spalin pozwoli cieszyć się bezpieczną i ekonomiczną pracą wentylacji przez wiele lat.
Dziś oferta producentów jest bardzo szeroka. Możesz wybrać zarówno komin stalowy do kominka, jak i ceramiczną konstrukcję. Dlatego warto dokładnie przeanalizować asortyment najlepszych producentów, aby wybrać rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do osobistych preferencji. Poznaj kilka ważnych kryteriów, które pomogą Ci w dokonaniu udanego wyboru.
Komin murowany czy system kominowy?
Dziś kominy murowane stosowane są głównie, gdy dom ogrzewany jest starszego typu kotłem węglowym bądź gazowym. W tym przypadku temperatura spalania wynosi ok. 200 stopni i nie jest narażona na duże wahania.
Natomiast nowoczesne urządzenia grzewcze spalają już paliwo w niższych temperaturach. Ponadto istnieje opcja regulacji mocy ciepła. W takim przypadku tworzy się kondensat o odczynie kwaśnym, który mógłby negatywnie wpłynąć na konstrukcję murowanego komina. Wówczas warto zastanowić się jaki, komin systemowy wybrać. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na rozwiązanie stalowe, czy wkład ceramiczny do komina z cegły, nowoczesna konstrukcja będzie odporna na pracę w kwaśnym środowisku.
Rozmiar odprowadzania spalin
Parametr ten stanowi średnicę w przekroju okrągłym bądź określa rozmiary boków w prostokątnym. Pamiętaj, że nie jest zalecane stosowanie redukcji oraz zwężeń, gdy wkład ma większy rozmiar odprowadzania spalin od komina. Najlepiej, aby element miał taki sam rozmiar.
Jeśli decydujesz się na kominy murowane, które charakteryzują się prostokątnym przekrojem, oblicz rozmiar na podstawie pola prostokąta i porównaj ze średnicą wylotu w Twoim wkładzie kominowym (pole koła).
Niezależnie od tego, jaki wkład kominowy do kominka wybierasz, sięgnij po idealnie dopasowane rozwiązanie. Pamiętaj również, że zawsze możesz skontaktować się ze sprzedawcą, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek i pomoże dobrać najlepszą konstrukcję.
Kominy do kominka – rodzaje
Dzisiaj możesz wybierać spośród wielu różnych rozwiązań. Podstawowe typu kominów to konstrukcje murowane, ceramiczne oraz stalowe. Pamiętaj, że kominy murowane mają mniejszą trwałość, dlatego w przewodach montuje się stalowe wkłady.
Natomiast lepszym rozwiązaniem będzie komin wolnostojący o ceramicznej lub stalowej konstrukcji. Zwróć uwagę, że wyróżniamy kilka rodzajów stalowych konstrukcji, więc warto przyjrzeć im się bliżej. Jaki komin do kominka wybrać?
- Komin kwasoodporny jednościenny – jest to komin do kominka na zewnątrz i odprowadza spaliny z konstrukcji grzewczych na gaz czy olej opałowy.
- Komin kwasoodporny dwuścienny termoizolowany – dobre rozwiązanie na zewnątrz budynku, które sprawdza się przy odprowadzaniu spalin z urządzeń na gaz bądź olej opałowy.
- Komin żaroodporny jednościenny – charakteryzuje się grubszą blachą od konstrukcji jednościennej. Materiał ma grubość 1 mm i wyróżnia się wysoką odpornością na temperaturę oraz pożar sadzy. Ten komin służy do stosowania wewnątrz i sprawdza się przy urządzeniach opalanych ekologicznym paliwem. Mowa tu o drewnie, pellecie czy słomie.
- Komin żaroodporny wielowarstwowy – konstrukcja z blachy o grubości 1 mm. Podobnie jak komin żaroodporny jednościenny – jest odporna na pożar sadzy czy wysokie temperatury. Jest to komin zewnętrzny do kominka, który można wykorzystać przy urządzeniach opalanych paliwem ekologicznym.
Na rynku znajdziesz zarówno konstrukcje wewnętrzne, jak i kominy zewnętrzne do kominków. Oferta najlepszych producentów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, dlatego każdą decyzję należy dokładnie przemyśleć. Pamiętaj, że sięgasz po rozwiązanie na długie lata.
Doświadczeni eksperci mogą pomóc Ci wybrać komin systemowy do kominka. Wystarczy skontaktować się z renomowanym punktem sprzedaży.
Kominek bez kominka
Wiele osób zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest możliwe. Tymczasem kominki bez komina cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że stalowe systemy można zainstalować w każdym miejscu. Doskonale współpracują z różnymi urządzeniami grzewczymi, co przekłada się na komfort cieplny.
Jeśli zamierzasz zainstalować ogrzewanie np. na działce, możesz najpierw wybrać urządzenie, a później pomyśleć o kominie. Wystarczy sięgnąć np. po piec kominkowy lub klasyczne rozwiązanie w postaci wkładu kominkowego. Ponadto zastanów się nad odpowiednim paliwem. Kominek może sprawdzić się np. na konstrukcję opalaną drewnem bądź opcję gazową. Pamiętaj również o doborze odpowiedniej mocy urządzenia, dzięki czemu ogrzeje ono całą przestrzeń.
Jaki jest najlepszy komin?
Zastanawiasz się, które rozwiązanie okaże się najlepsze? Chociaż kominy murowane nadal cieszą się dość dużą popularnością, dziś eksperci szczególnie polecają kominy ceramiczne oraz kominy stalowe żaroodporne. W przypadku murowanych konstrukcji zaleca się stosowanie stalowych wkładek, które zwiększają trwałość i zapewniają wysokie bezpieczeństwo.
Pamiętaj, że stalowe kominy żaroodporne jednościenne są przeznaczone do stosowania wewnątrz. Mowa tu np. o wkładkach do kominów murowanych. Z kolei stalowe konstrukcje żaroodporne wielowarstwowe stosowane są na zewnątrz domów.
Musisz również zwrócić uwagę na dopasowanie średnicy wylotu wkładu kominkowego do wielkości odprowadzania spalin. Parametr ten powinien być taki sam we wkładzie i w kominie. Najlepiej nie stosować redukcji i zwężeń, a w razie potrzeby skontaktuj się ze sprzedawcą, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek. Ponadto eksperci mogą zainstalować system. W ten sposób uzyskasz pewność, że konstrukcja przetrwa przez długie lata.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?