Chcesz cieszyć się komfortem w altanie lub domku letniskowym? Podpowiadamy, w jaki sposób możesz zainstalować kominek, nie posiadając jeszcze komina.
Komin do kominka – wskazówki na dobry początek
Nasz poradnik sprawdzi się w rękach wszystkich osób, które uwielbiają przebywać na działce i obcować z naturą. Jeśli Twoja wymarzona przestrzeń z dala od miejskiego zgiełku nie ma ogrzewania, nie będzie funkcjonalna w chłodne miesiące. Tymczasem kominek w domku letniskowym możesz zainstalować bardzo szybko i sprawnie.
Jeśli masz dom bez komina, nadal możesz skorzystać z wielu możliwości i zainstalować konstrukcję, która w przyszłości zapewni ogrzanie przestrzeni. Wystarczy skorzystać z kilku praktycznych wskazówek i wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno dokonasz udanego wyboru.
Kominki bez komina – czy to możliwe?
Jeszcze niedawno wydawało się, że jedynie tradycyjne podłączenie pieca do komina stanowi najlepszy sposób na ogrzanie czterech kątów. Na szczęście technologia stale się rozwija, a z jej dobrodziejstw możemy korzystać na co dzień. Doskonałym rozwiązaniem mogą być kominy izolowane, które zapewniają szerokie możliwości.
Jeśli zastanawiasz się, jak zainstalować kominek w domku drewnianym czy na działce, jesteś w dobrym miejscu. Na początku wybierz idealne urządzenie, a komin możesz dobrać później. Możliwości jest całkiem sporo. Dobrym rozwiązaniem będzie np. komin wolnostojący lub klasyczny wkład kominowy.
Ponadto zastanów się nad wyborem odpowiedniego paliwa. Kominek w mieszkaniu zwykle opalony jest drewnem lub gazem, więc podobne rozwiązania możesz zastosować w domku letniskowym. Przed dokonaniem wyboru sprawdź koszty paliw i zastanów się, które z nich zapewni Ci oczekiwany efekt.
Gdy wybrałeś już idealne urządzenie, czas sięgnąć po system kominowy. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju kominy do kominka, lecz kluczowym aspektem jest wybór kompatybilnej konstrukcji. Bardzo ważnym aspektem będzie moc piecyka czy średnica komina. Wiele tu niuansów technicznych, dlatego najlepiej skontaktować się z producentem. Wówczas z łatwością sięgniesz po odpowiednią konstrukcję, co przełoży się na komfort grzewczy w pomieszczeniu.
Specjaliści zaproponują Ci rozwiązanie, biorąc pod uwagę wszystkie kwestie techniczne, w tym również wybór paliwa. Wkład kominkowy montaż i wybór będą zależne od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz. W przypadku kominka opalanego drewnem niezbędny będzie komin izolowany. Natomiast w przypadku kominka gazowego bardzo dobrze sprawdzi się komin koncentryczny, który doprowadza powietrze i odprowadza spaliny.
Kominek bez komina – wybierzesz go na każdym etapie inwestycji
Pamiętaj, że z wyborem kominka wcale nie musisz się śpieszyć. Nowoczesne systemy kominowe zapewniają bardzo wiele możliwości. Ponadto nie musisz ich wybierać już podczas projektowania czy budowy domu. Dobrą praktyką jest zaplanowanie kilku podstawowych elementów (np. przejście przez dach i ściany), lecz wcale nie musisz tego robić.
Dzisiaj wielu inwestorów, którzy decydują się na budowę domu, nie wie jeszcze, który kominek będzie idealnym rozwiązanie. Niekiedy dom budowany systemem gospodarczym może powstawać przez lata. Dlatego najważniejszym punktem jest odpowiednia budowa, wykończenie oraz podłączenie instalacji. Natomiast inne rozwiązania, które wymagają wysokich kosztów można odłożyć w czasie.
Dlatego na samym początku, mało kto martwi się, jak zrobić kominek i na które elementy zwrócić uwagę. Takie rozwiązanie może być dużą zaletą, gdyż branża stale się rozwija i wciąż powstają nowe oraz wydajniejsze rozwiązania. Możesz więc kupić kominek wtedy, gdy będzie niezbędny. W ten sposób uzyskasz dostęp do najnowszych propozycji na rynku.
Jak zamontować komin?
Jeśli wiesz, jak zamontować wkład kominkowy, pora przejść do instalacji komina. Jak wspomnieliśmy, możesz tę operację odłożyć w czasie. Ponadto montaż kominka oraz stalowego komina fachowcy wykonają w ciągu kilku godzin. To doskonała wiadomość dla osób, które cenią wygodę i zawsze stawiają na sprawdzone rozwiązania.
Jeśli mowa o istniejących już domach, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż komina prowadzonego na zewnątrz. To oznacza niewielką ingerencję w konstrukcję. Wówczas wycina się pojedynczy otwór w ścianie i następuje montaż specjalnego przejścia. Ponadto można zastosować wielowarstwową opaskę, która przeprowadzi rury przez konstrukcję ściany. Jednocześnie zabezpieczy system przed pożarem i zapewni izolację termiczną. To bardzo wydajne rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem.
Pamiętaj, że nie musisz martwić się o straty ciepła, jeśli wybierzesz odpowiednio dopasowaną i nowoczesną konstrukcję. Wówczas uzyskasz gwarancję właściwej izolacji i zadbasz o komfort wszystkich mieszkańców.
Niekiedy w domach drewnianych wykorzystywanych latem nie ma kominów. W takim przypadku montaż kominka wymaga zachowania odpowiednich norm bezpieczeństwa.
Przede wszystkim kominek bądź piec kominowy należy ustawić na niepalnym podłożu i zastosować blaszaną osłonę. Dzięki temu żar po otwarciu nie spadnie na podłogę z łatwopalnego drewna.
Pamiętaj również, aby zachować bezpieczną odległość od materiałów palnych. Odpowiednie odległości znajdziesz w instrukcji montażu bądź na tabliczce znamionowej instalowanego elementu. Według przepisów pożarowych piecyk musi stać co najmniej 60 cm od ściany. Jednak taką odległość możesz zmniejszyć o 30 cm, jeśli zastosujesz na ścianie okładzinę niepalną.
Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować kominek czy wkład kominowy, bezpieczeństwo powinno stanowić kwestię priorytetową. Dlatego liczy się każdy nawet najmniejszy detal. Dziś producenci zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony przeciwpożarowej, jednak bardzo ważny jest tu prawidłowy montaż.
O czym warto pamiętać?
Czasami zdarza się, że w domu jest nieużywany od wielu lat komin ceramiczny. Tymczasem eksperci nie zalecają podłączania nowych urządzeń do starych kominów. Głównym problemem jest tu nieznany stan techniczny, co może oznaczać kłopoty ze szczelnością. Ponadto taka konstrukcja zazwyczaj jest nieodpowiednia dla nowych kominków.
Zwróć uwagę, że ceramiczne kominy najczęściej mają zbyt dużą średnicę i wytwarzają bardzo silny ciąg. To czynniki, które negatywnie wpływają na spalanie oraz skuteczność ogrzewania. W przypadku konstrukcji gazowych kolejny problem stanowi brak właściwego dopływu powietrza. Natomiast kłopoty te nie dotyczą rozwiązań stalowych.
Jeśli zdecydowałeś się na idealny piec bądź kominek, a chcesz sprzedać dom lub przeprowadzić się do nowego, możesz zabrać ze sobą kominek. Zwróć uwagę, że konstrukcja stalowych systemów jest prosta, a jej odłączenie wykonasz w ciągu kilku chwil. Dziś technologia jest bardzo zaawansowana i zapewnia wiele możliwości.
Pamiętaj, aby zawsze stawiać na solidnie wykonane systemy kominowe. Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że wybrana konstrukcja będzie dopasowana do warunków Twoich czterech kątów. Odpowiedni wybór zapewni komfort grzewczy wszystkim domownikom.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?