Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?

nawiewnik

Wentylacja jako instalacja budzi zawsze mnóstwo pytań. Najczęstsze z nich dotyczy jej ważności. A przecież każdy z nas chce cieszyć się w swoim wymarzonym domu świeżym powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, wolnym od brzydkich zapachów. Źle wentylowane pomieszczenia to nie tylko gorsze samopoczucie, ale również niebezpieczeństwo dla organizmu ludzkiego. W źle wentylowanych domach nadmiernie gromadzi się wilgoć, pojawia się grzyb i pleśń, a ponadto domownicy mogą znacznie częściej chorować. Właśnie dlatego wentylacja pomieszczeń jest tak istotna i warto zadbać o jej prawidłową konstrukcję już na etapie budowy!

Wymiana powietrza — dlaczego jest tak ważna?

Powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach, po jakimś czasie ulega całkowitemu zużyciu. Poziom tlenu zaczyna spadać, a zwiększa się poziom dwutlenku węgla. Dodatkowo kiedy powietrze stoi, gromadzą się w nim różne zanieczyszczenia — bakterie, drobnoustroje, alergeny, kurz oraz pył. Brak sprawnego przepływu powietrza to doskonałe środowisko dla powstawania wilgoci oraz osiadania jej na elementach budynku — ścianach, oknach, sufitach. Zła wentylacja w takich pomieszczeniach jak kuchnia w kuchenką gazową czy w pokojach ogrzewanych “kozą” to powód, dla którego procesy spalania mogą nie przebiegać prawidłowo, a poza tym brak odpowiedniej wentylacji może skutkować zaczadzeniem domowników. Bezwonny i niewidoczny gaz niesie ze sobą śmiertelne skutki. Nie bez powodu nazywany jest często cichym zabójcą.

Jak widać, wentylacja budynku to ogromnie ważna instalacja, która musi znaleźć się w każdym budynku, bez wyjątków. Jeśli chcemy żyć zdrowo i nie cierpieć z powodu braku odpowiedniej wymiany powietrza, dobrze byłoby zadbać o wentylację już na etapie planowania budynku.

Nieprawidłowa wentylacja i zdrowotne skutki

Jak rozpoznać, że w budynku zastosowano złą wentylację, nieodpowiednią, jeśli chodzi o przepływ? Jak ocenić, że wentylacja nie działa dobrze? Człowiek bardzo szybko może wyczuć, że dzieje się coś niedobrego w kwestii przepływu powietrza, a to ze względu na pierwsze objawy w postaci bólów głowy, podrażnienia oczu czy przemęczenia. Choć te objawy nie są poważne i zwykle po jakimś czasie ustają, mogą się powtarzać, jeśli nic nie zostanie poprawione w kwestii wentylacji.

Zbyt częste i długie przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach może prowadzić do rozwoju Syndromu Chorego Budynku. To charakterystyczny zespół dolegliwości, który jest ściśle związany z przebywaniem w budynkach o niedostatecznej wentylacji. Niekiedy do objawów dołączają takie symptomy, jak ucisk w klatce piersiowej, omdlenia, mdłości, zaburzenia smaku i węchu, uporczywy suchy kaszel oraz podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa.

Sprawdź, czy Twoja wentylacja działa prawidłowo!

W większości dotąd wybudowanych domów króluje wentylacja grawitacyjna. Jak sama nazwa mówi, jest to wentylacja naturalna. Do prawidłowej pracy wentylacji grawitacyjnej niezbędne są niewielkie szczeliny zaprojektowane w ścianach zewnętrznych bądź specjalne rozwiązanie w obrębie okien.

Jak sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo? Wystarczy kartka papieru oraz źródło płomienia, np. zapałka, zapalniczka lub świeczka. Takie test można wykonać również w przypadku wentylacji hybrydowej, czyli połączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną

oraz wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Jak przeprowadzić test? Na samym początku należy zapewnić ruch powietrza w pomieszczeniu, najlepiej poprzez uchylenie jednego z okien. Kolejny etap to przyłożenie kartki do najbliższej kartki wentylacyjnej. Jeśli kanały działają prawidłowo, kartka powinna ściśle przylgnąć do kratki i się utrzymać.

Zaburzony przepływ powietrza sprawi, że kartka, zamiast przytulić się do kratki, opadnie na podłogę. Tutaj przyda się wspomniana wcześniej zapalniczka bądź świeczka. Jeśli po zbliżeniu płomienia do kratki będzie on zwracał się w jej kierunku, oznacza to, że jest ciąg, jednak nie gwarantuje odpowiedniego przepływu powietrza. W sytuacji, gdy płomień będzie odchylał się w kierunku przeciwnym, będzie to sygnał, iż dana wentylacja zapewnia ciąg wsteczny. Cofanie się powietrza z kanałów wentylacyjnych to dość specyficzne zjawisko.

Zadbaj o to, by wentylacja w budynku działała odpowiednio

Chcesz, aby wentylacja w budynku była odpowiednia dla domowników? To, co możesz zrobić, to przede wszystkim zadbanie o regularne i solidne czyszczenie kanałów wentylacyjnych. W kanałach mogą gromadzić się przeróżne zanieczyszczenia. To one tworzą warstwę, która ogranicza swobody przepływ powietrza przez przewody. Skuteczność usuwania zużytego powietrza w takim przypadku maleje. Jeśli planujesz czyszczenie kanałów, nie zapominaj również o kratkach wentylacyjnych.

Jeśli chcesz wpłynąć pozytywnie na działanie wentylacji, warto zastosować nawiewniki w oknach. To niewielkie urządzenia, które gwarantują stały dopływ powietrza do wentylacji. Nie ma konieczności otwierania okien. Można je też zastosować w przypadku wentylacji hybrydowej czy mechanicznej wywiewnej.

Łatwym rozwiązaniem w przypadku niekorzystnie działającej wentylacji jest montaż specjalnych nasad kominowych. To odpowiednio zaprojektowane turbiny, które włączają się automatycznie, gdy ciąg wentylacji spada. Budowa takich turbin zapobiega przedostawaniu się do kanałów wentylacyjnych nieproszonych gości w postaci małych ptaków czy gryzoni. Turbiny kominowe nie wymagają ingerencji w kanały wentylacyjne, dlatego są łatwe w montażu.

Całkowicie odmiennym sposobem na lepszą i pewniejszą wentylację jest przejście na wentylację mechaniczną. Wystarczy zainstalować turbiny wywiewne. Jeśli szukasz mało inwazyjnych metod zmiany typu wentylacji, można również przejść na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Tutaj potrzebne będą wentylatory wyciągowe i nawiewające. Najbardziej radykalne rozwiązanie, które wymaga większych nakładów finansowych i pracy, jest zakupienie urządzenia, które nazywane jest rekuperatorem.

Sprawna wentylacja budynku, czyli krok do lepszego życia!

Nie da się ukryć, że sprawna wentylacja budynków to klucz do zdrowia człowieka oraz życia bez zbędnych przeszkód. Dzięki odpowiednio działającej wentylacji, w domu nie będą gromadzić się zanieczyszczenia, a zużyte powietrze będzie usuwane jak najszybciej!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?