Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?

kominek

Od prawidłowego podłączenia pieca do komina jest uzależniona praca pieca, nasze bezpieczeństwo i szereg innych czynników. Właściwie wykonane łączenie sprawia, że produkty spalania paliwa są odprowadzane do komina i na zewnątrz budynku. Warto podkreślić, że podłączenie kotła powinno być wykonane w pomieszczeniu wyposażonym w wentylację nawiewną, wywiewną oraz samodzielny kanał dymowy, czyli komin.

  • Jak prawidłowo podłączyć piec do komina?
  • Czemu prawidłowe podłączenie pieca C.O. jest tak istotne?
  • Podłączenie pieca centralnego ogrzewania – jakie są najczęściej popełniane błędy?

W artykule odpowiadamy na powyższe pytania i przedstawiamy szereg wskazówek.

Przyłącze kominowe – czym jest?

Przyłącze kominowe to element niezbędny do połączenia wkładu kominkowego, pieca lub innego urządzenia grzewczego z kominem. Jak wiadomo, komin odprowadza spaliny. Ze względu na to, że przyłącze jest bardzo ważną częścią instalacji, to należy je wykonywać dokładnie i starannie. Taką pracę zleca się specjalistom. Wszystkie elementy, które kupujemy, powinny posiadać atesty.

To, jakie konkretnie elementy się zastosuje, zależy od typu instalacji. Możliwe jest użycie następujących części:

– Sztywne przyłącza z blachy żaroodpornej

– Sztywne przyłącza wykonane z blachy czarnej

– Elastyczne przyłącza wykonane z podwójnej rury elastycznej

Przyłącza kominowe – jaką funkcję pełnią?

Przyłącza kominowe pełnią kilka funkcji:

  • szczelność układu odprowadzania spalin

Funkcja ta została opisana już powyżej. Szczelność układu jest również kwestią naszego bezpieczeństwa. Aby ją zapewnić, powinno się stosować elementy odpowiedniej jakości. Rury do komina powinny być do siebie dopasowane średnicą. Ze względu na ogromny wybór materiałów, na pewno stworzenie całego systemu nie będzie trudne.

  • dodatkowe źródło przekaźnika ciepła

Rura żebrowana powiększa powierzchnię przyłącza. Instalacja tego rodzaju sprawdza się zwłaszcza urządzeniach opalanych drewnem. Podłączenie kominka do komina z zastosowaniem rury żebrowanej umożliwia oddanie ciepła do komory kominka, a tym samym efektywniejsze wykorzystanie ogrzewania.

  • wykończenie zewnętrznej części systemu odprowadzania spalin

Rura do komina dymowego jest najczęściej stosowanym elementem do wykończenia zewnętrznej części systemu odprowadzania spalin. Składa się ona z kilku części. Wybierając ją, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na średnicę.

Podłączenie pieca C.O. do komina – najczęstsze błędy

Jak już zostało to wspomniane powyżej, podłączając piec centralnego ogrzewania do komina, należy wykonać starannie, uwzględniając każdy detal. Tego rodzaju prace lepiej zlecić profesjonalistom z uprawnieniami, chyba że oczywiście sami mamy doświadczenie w tym zakresie. Najczęściej popełniane błędy dotyczą następujących kwestii:

  • większa średnica wylotu spalin z urządzenia grzewczego od przyłączy
  • budowa przyłącza na wkładzie kominowym, co jest spowodowane przez niewłaściwą konstrukcję przyłącza
  • zbyt długie i niestabilne przyłącza, co w efekcie powoduje pogorszenie ciągu kominowego
  • stosowanie części bez atestów
  • stosowanie zbyt wielu kolanek, co powoduje wzrost ryzyka niedrożności i mniejszy ciąg kominowy
  • za małe nachylenie przyłącza kominowego – nachylenie powinno wynosić minimum 5%
  • za słabe uszczelnienie
  • stosowanie niewłaściwych materiałów do uszczelnienia
  • za mała odległość przyłącza do elementów palnych
  • mocowanie przyłącza za pomocą metalowych obejm

Jak prawidłowo podłączyć piec do komina?

Instalacja całego systemu centralnego ogrzewania jest niezwykle skomplikowanym procesem, dlatego też należy zwracać uwagę na każdy detal. Jedną w najważniejszych czynności jest podłączenie pieca do komina. Pomieszczenie, w którym wykonane jest podłączenie kotła do komina, musi być wyposażone w odpowiedni system wentylacji. Bardzo istotną kwestią jest również sam kanał dymowy, czyli komin. Budowanie komina to proces, który należy poprzedzić zapoznaniem się z przepisami i normami. Przekrój poprzeczny musi mieć minimum 14 cm x 14 cm lub średnicę wynoszącą 15 cm. Warto podkreślić, że komin dobiera się pod konkretne parametry kotła.

Piec musi być zawsze podłączony do samodzielnego kanału kominowego zgodnie z obowiązującymi normami. Należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość i średnicę przewodu kominowego. Moc pieca i przewód kominowy powinny być do siebie odpowiednio dobrane. Nieprzestrzeganie tego sprawia m.in. to, że piec nie uzyska odpowiedniej mocy. Czopuch do pieca należy montować z niewielkim spadkiem w kierunku kotła. Jego długość nie może przekraczać 1 m. Koniecznie trzeba kontrolować ciąg kominowy – musi być on taki, jaki jest wymagany przez producenta. Rura do pieca powinna być zamontowana w sposób szczelny. Komin należy wyprowadzać na 60 cm ponad najwyższą krawędź dachu. Pamiętajmy, że do przewodu kominowego nie należy dokładać innych podłączeń. Ściany kanału muszą być szczelne i wolne od przewężeń. Niezbędna jest również odpowiednia izolacja. Wskazane jest zastosowanie kominów stalowych lub stalowych wsadów kominowych.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by zawsze mieć zapewniony dostęp do wszystkich części pieca. Pamiętajmy również o regularnych wizytach kominiarza, który sprawdzi przewód i go wyczyści.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?