Szyber w kominku – co to jest?

Szyber w kominku

Kominek to jeden z tych elementów wyposażenia, o którym marzy każdy właściciel domu. Pełni on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną. Zanim jednak zdecydujemy się na jego montaż, warto zorientować się w szczegółach i wiedzieć, jakie elementy są niezbędne. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że będzie nam odpowiedniego służył, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wkładów kominkowych, które mają za zadanie ogrzać wnętrze do odpowiadającej nam temperatury. W praktyce jednak różnie to wygląda. Sporo wątpliwości narasta wokół szybra w kominku.

  • Czym jest szybek kominowy i czy jest niezbędny?
  • Szyber do komina – kiedy go stosować?
  • Do czego służy szyber?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule.

Szyber do kominka – czym jest i jaką funkcję pełni?

Kominek tworzy niepowtarzalny klimat i właśnie to niektórych przekonuje do montażu tego urządzanie we wnętrzu. Tymczasem warto wszystko dokładnie przemyśleć i rozplanować – dzięki temu możliwe będzie ogrzanie domu lub choćby dogrzanie właśnie za pomocą ciepła płynącego z kominka. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się ze wszystkimi detalami – dzięki temu podejmiemy decyzję, jaki konkretny model kominka sprawdzi się w naszym domu. Obsługa kominka wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwa – dlatego też dobrze wiedzieć, jak należy go kontrolować i jakie są na to sposoby.

Szyber kominowy to stalowa lub żeliwna część, która jest wbudowana w niektóre wkłady kominkowe. Znajduje się ona albo w czopuchu urządzenia, albo tuż nad nim. Element ten pozwala na regulowanie siły ciągu, która ma wpływ na wydajność kominka. Szyber umożliwia zatem samodzielne kontrolowanie tych wskaźników.

W ofertach różnych producentów można bezproblemowo znaleźć szyber odpowiedni do każdego kominka. Warto na wstępie zorientować się w szczegółach dotyczących wkładu kominkowego.

Otwarty szyber kominowy i zamknięty – co oznacza?

Kiedy zasuwy kominowe są otwarte, to ciąg kominkowy zwiększa się. Co to oznacza? Otóż następuje wówczas szybsze spalanie drewna, a tym samym zwiększa się moc kominka. Żeby zmniejszyć prędkość spalania, wystarczy przymknąć szyber. Przy zamkniętym szybrze prędkość spalania drewna jest mniejsza. W ten łatwy sposób można ograniczyć moc grzania kominka.

Szyber do komina – jaki wybrać?

Kompletując wszystkie elementy do kominka, w tym również szyber, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jednym z nich jest oczywiście rozmiar – dzisiaj bezproblemowo znajdziemy szyber w różnych wymiarach. Oprócz rozmiaru istotnym wyznacznikiem jest również to, czy wybieramy regulację ręczną, czy też automatyczną.

  • szybry regulowane ręcznie – zasuwę otwiera się i zamyka ręcznie;
  • szybry regulowane automatycznie – szyber otwiera się i zamyka automatycznie, gdy drzwiczki kominka są otwierane lub zamykane.

Szyber do kominka – kiedy warto montować?

Instalując szyber, mamy możliwość regulacji siły ciągu – to bezpośrednio wpływa na wydajność kominka. Otwarty szyber do pieca sprawia, że ciąg jest większy, a tym samym o wiele szybciej spala się drewno i kominek mocniej grzeje. Zamknięty szyber to mniejsza prędkość spalania drewna, a tym samym mniejsza moc kominka i słabsze grzanie.

Szyber kominowy to swoboda w zakresie regulowania pracy kominka. Dzięki tej części można samodzielnie określać, jaka moc nam odpowiadania. Ciepło w domu będzie dostosowane do naszych potrzeb. Mało tego, mamy realny wpływ na koszty, jakie ponosimy, gdyż cała regulacja leży po naszej stronie.

Szyber jest niezastąpiony, jeśli komin jest narażony na podmuchy silnego wiatru. Jeśli mieszkamy w takiej okolicy, to szyber do pieca jest elementem, który szybko zostanie przez nas doceniony. Kominki i piece wyposażone w szyber, czyli tzw. przepustnicę spalin, zapewniają wygodę, gdyż można w nich kontrolować siłę ciągu kominowego. Dokładniej, ma to wpływ na zmianę wydajności pieca i kominka.

Szyber kominowy na przyłączu dymowym

Warto podkreślić, że w przypadku, gdy wkład kominkowy posiada wbudowany szyber, to instalacja dodatkowego na przyłączu dymowym, nie ma sensu. Jeżeli z kolei wkład kominkowy nie ma wbudowanego szybra, a w kominku drewno wypala się bardzo szybko, a tym samym ciepło szybko ucieka, to warto przemyśleć zainstalowanie szybra na odcinku łączącym kominek z kominem. Nowoczesne wkłady kominkowe są szczelne, zatem montowanie dodatkowych przepustnic nie jest konieczne.

Czy szyber do pieca jest obowiązkowy?

Należy podkreślić, że nie wszystkie kominki muszą być wyposażone w szyber. Kiedy komin nie jest narażony na działanie silnego wiatru, to moc ciągu kominowego jest regulowana przez kontrolowanie ilości świeżego powietrza, które dostaje się do paleniska samego urządzenia grzewczego.

Wystarczy wówczas regulacja siły ciągu kominowego. Nawet w przypadku braku szybra w kominku, możliwa jest jego instalacja. Przepustnica może być zamontowana również w rurze dymnej. Jeśli chcemy zapobiegać wychłodzeniu pomieszczenia, to pamiętajmy, że kiedy kominek nie działa, to szyber trzeba zamykać.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?