Biokominek – czy warto?

biokominek

Biokominek to idealna alternatywa dla wszystkich osób, które marzą o kominku, ale niestety nie mogą sobie na niego pozwolić z różnych względów. Nieodpowiednie przewody kominowe, blok, mała przestrzeń – to tylko część powodów, które uniemożliwiają instalację. Biokominki zyskują na popularności i coraz chętniej są kupowane.

  • Jakie są wady i zalety biokominków?
  • Jakie paliwo do biokominka kupić?
  • Jakie obudowy biokominków są najlepsze?
  • Czy biokominki są bezpieczne?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i szereg niezbędnych wskazówek, które ułatwią Ci zakup najlepszego biokominka.

Biokominek – jak działa, jakie są rodzaje?

Biokominek na ścianie to coraz częstszy widok w mieszkaniach w bloku, ale też w niektórych domach. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, przytulności i uprzyjemnia odpoczynek. W przeciwieństwie do standardowych kominków te są bezproblemowe w instalacji, a ponadto nie brudzą znajdujących się w pobliżu przedmiotów.

Biokominek to nic innego, jak kominek na paliwo. O ile w tradycyjnych kominkach używa się najczęściej drewna, o tyle w tym przypadku sięga się po biopaliwo płynne lub żelowe. Należy podkreślić, że biokominki, jak sama nazwa wskazuje, są ekologicznym rozwiązaniem – nie emitują one spalin. Paliwo na bazie alkoholu etylowego nie wytwarza dymu ani zapachu, a po wypaleniu nie tworzy się popiół.

Czy biokominek jest bezpieczny?

Biokominki są całkowicie bezpieczne. Podczas spalania biopaliwa wytwarza się para wodna i dwutlenek węgla (ale w ilościach zbliżonych do wydychanych przez człowieka). Należy jednak zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Poza tym do palącego się biokominka nigdy nie dolewa się paliwa.

Rodzaje biokominków

Obecnie możemy wybierać spośród różnych rodzajów kominków ekologicznych:

  • Biokominki wolnostojące

Na ogół wybiera się je do przestronnych wnętrz. Różne obudowy biokominka, wielkości i kształty sprawiają, że bez względu na to, w jakim stylu mamy urządzone pomieszczenie, na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Producenci proponują modele mobilne, które w każdej chwili możemy przestawić także na zewnątrz. Obecnie w sklepach można dostać także niewielkie biokominki, które są przeznaczone do postawienia na stół, czy też na szafkę.

  • Biokominki wiszące

Biokominki na ścianę to chyba najpopularniejsze modele. Ich montaż jest prosty, a całość niezwykle funkcjonalna. Mogą one zostać powieszone w salonie, w sypialni czy w innym pomieszczeniu. Taki dodatek stworzy wyjątkową atmosferę i sprawdzi się zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i minimalistycznym. Obudowa biokominka wiszącego jest wykonana ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Można to połączyć z dowolną kolorystyką i uzyskać dowolny efekt.

  • Na jakich ścianach można zamontować biokominek?

Biokominki powinno się montować na ścianach wykonanych z cegieł, betonu lub z pustaków. Nie należy ich umieszczać na ścianach pokrytych drewnem, boazerią, czy też tapetą. Tylko biokominki z izolacją można stawiać na meblach lub wewnątrz mebli – warto zasięgnąć w tej kwestii opinii profesjonalisty i dokładnie wczytać się w instrukcję.

  • Biokominki narożne

Modele narożne są wbudowane w ścianę i otwarte przeważnie z dwóch stron. Rozwiązanie to jest często wybierane przez architektów przy projektowaniu nietypowych pomieszczeń.

  • Biokominki stołowe

Biokominki stołowe są w pełni mobilne i najczęściej niewielkie. Sprawdzają się we wnętrzach, jak i na zewnątrz podczas cieplejszych wieczorów. Takie urządzenia znakomicie zastępują świece.

  • Wkłady kominkowe

Obecnie w sklepach możemy również zakupić wkłady kominkowe, czyli palenisko, a całą resztę, a więc obudowę zaplanować samodzielnie lub z pomocą architekta. Ze względu na ogromny wybór, każdy może bezproblemowo zakupić taki wkład do biokominka, jaki tylko będzie pasował do jego wnętrza. Dzisiaj producenci wręcz prześcigają się w oryginalnym wzornictwie.

Jak działa biokominek i z jakich materiałów jest wykonany?

Biokominki to urządzenia, których obudowa wykonana w całości ze stali nierdzewnej, pokrytej farbami odpornymi na działanie wysokich temperatur. Możemy również znaleźć kominki ekologiczne, których obudowy posiadają szkło hartowane, płyty MDF, beton oraz ceramikę. Jak wiadomo, biokominek produkuje ciepło, więc w jego pobliżu nie mogą znajdować się materiały łatwopalne.

Budowa biokominka nie jest szczególnie skomplikowana. Posiada on wbudowany palnik na etanol. Kiedy już do zbiornika wlejemy odpowiednie paliwo, to po prostu podkładamy ogień. Obecnie możemy zakupić biokominki wyposażone z pojemnik z wkładem chłonnym, który nie tylko pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, ale też zabezpiecza przez jego rozlaniem się, nawet jeśli urządzenie nam się przypadkowo przewróci.

Żeby „zgasić” biokominek, odcina się dopływ tlenu najczęściej przez przesunięcie wbudowanej pokrywy. Czynność tę wykonuje się narzędziem dołączonym do zestawu. Pokrywa powinna zostać zasunięta do kolejnego rozpalenia. Warto też pamiętać, że nawet po wygaszeniu, poszczególne elementy biokominka mogą pozostać jeszcze gorące. Zaleca się, aby biopalenisko zostało zamknięte do czasu kolejnego rozpalenia. Zbiornik na biopaliwo i pozostałe elementy biokominka narażone na kontakt z płomieniem lub gorącym powietrzem mogą być gorące jeszcze przez kilkadziesiąt minut po wygaszeniu.

Paliwa do biokominków

Posiadając biokominek, należy do niego wybrać odpowiednie biopaliwa. Pamiętajmy, że kupuje się wyłącznie produkty składające się z surowców organicznych i dedykowane biokominkom. Pod żadnym pozorom nie należy w tej kwestii eksperymentować. Bioetanol można zakupić w formie płynu lub żelu. Co ciekawe, dozwolone jest również dodanie olejków eterycznych – niektóre modele mają nawet wbudowane podajniki, do których je aplikujemy. Przed aplikacją należy jednak dowiedzieć się, czy poszczególne aromaty nadają się do biokominków. Obecnie możemy zakupić specjalne płyny zapachowe.

Sam czas spalania paliwa jest uzależniony od tego, jaki preparat kupimy, jaki jest rodzaj palnika i jego dopływ. Litr dobrej jakości paliwa spala się od 1,5 do 4 godzin (w zależności od tego, jaką wielkość płomienia ustawimy). Możemy zatem powiedzieć, że biokominek to wydajne źródło energii. Ilość ciepła możemy regulować – samodzielnie ustawiamy wielkość płomienia. Tuż po rozpaleniu biokominka odczuwa się ciepło. Urządzenie podnosi temperaturę pomieszczenia do około 2 do 5 stopni. Biorąc pod uwagę łatwość konstrukcji i obsługi, niemalże w każdym wnętrzu sprawdzą się ekologiczne kominki. Biopaliwa wysokiej jakości mają jeszcze jedną zaletę – kiedy wypalamy je do końca i jeśli nie wyczuwa się nieprzyjemnego zapachu, to nie musimy czyścić paleniska.

Zalety biokominków

  • zróżnicowany design – biokomek może być efektowną dekoracją każdego wnętrza
  • łatwość montażu – nie wymaga dodatkowych instalacji, pozwoleń oraz podłączenia do komina
  • mobilność – biokominek można umieścić w dowolnym miejscu
  • ekologia – biopaliwo do biokominków jest przyjazne dla środowiska
  • naturalne ciepło – biokominek może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania (ale nie główne)
  • ekologia – brak dymu, sadzy i popiołu
  • wygoda i prostota użytkowania – ogień rozpala się tylko poprzez dolanie biopaliwa
  • możliwość użytkowania na zewnątrz budynku
  • bezpieczeństwo – biopaliwo wytwarza jedynie parę wodną oraz znikome ilości dwutlenku węgla
  • nawilża pomieszczenie – głównym produktem spalania bioetanolu jest para wodna
  • aromaterapia – możliwość dodania olejków eterycznych

Wady biokominków

  • koszt biopaliwa
  • biokominek nie może być samodzielnym źródłem ogrzewania
  • pomieszczenie, w którym zamontowany jest biokominek musi być regularnie wietrzone

Biokominek – o czym pamiętać?

Nawet jeżeli mieszkasz w bloku lub w domu bez możliwości zamontowania kominka, możesz zdecydować się na biokominki. Wkłady są dostępne w zróżnicowanych kształtach, obudowy posiadają ciekawe wzornictwo, a najnowsze technologie sprawiają, że dobierzemy je do każdego rodzaju wnętrza. Dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa jest wykonany biokominek. Ustawiając lub montując urządzenie w docelowym pomieszczeniu, zawsze ustawia się je z dala od przedmiotów łatwopalnych. Dobrze również dopilnować, by nie miały do niego dostępu dzieci ani zwierzęta.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?