Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?

ogrzewanie kominkiem

Kominek wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat. Do jego walorów dekoracyjnych nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy też wiedzą, że płynące z kominka ciepło potrafi ogrzać dane pomieszczenie. Jednak również dobrze może być on wykorzystywany jako skuteczny rodzaj instalacji grzewczej. W artykule przybliżamy następujące zagadnienia:

  • Rodzaje uzyskania ciepła z kominka w domu
  • Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym czy kominek z rozprowadzeniem ciepła?
  • Ogrzewanie domu kominkiem – o czym należy pamiętać?
  • Kominek murowany czy obudowany innym materiałem?
  • Ogrzewania kominkowe – wady

Rodzaje uzyskania ciepła z kominka w domu

Elektryczna i gazowa instalacja grzewcza jest powszechnie spotykana. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób decyduje się też na rozprowadzenie ciepła z kominka. Tym samym ten wyjątkowy element we wnętrzu może być też bardzo użyteczny. Tradycyjne, otwierane kominki są obecnie rzadziej wybierane. Dziś sporą wagę przykłada się do bezpieczeństwa, wygody obsługi, ale też do tego, by ciepło wytwarzane przez kominek nie uciekało, a było odpowiednio wykorzystane. Stąd też coraz częściej montuje się wkład z płaszczem wodnym, który łączy się z instalacją centralnego ogrzewania. Możliwe jest również rozprowadzanie ciepła po całym domu za pomocą kanałów. Taki system jest ekonomiczny i pozwala efektywnie ogrzać pomieszczenia. Ogrzewanie kominkiem jest stosunkowo opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem. Podczas palenia w kominku nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje.

Koszty kominka są uzależnione od wielu kwestii. Jedną w istotniejszych jest to, jaki system rozprowadzania ciepła w domu wybierzemy. Dostępne są następujące opcje:

  • Promieniowanie

Kominek ogrzewa bezpośrednio pomieszczenie, w którym jest usytuowany. Źródłem ciepła jest płomień i obudowa.

  • Powietrze

Kominki z rozprowadzeniem ciepłego powietrza umożliwiają dopływ ciepłego powietrza od kominka do pozostałych pomieszczeń, które wchodzą w skład systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), czyli inaczej są objęte siecią rur.

  • Grzejniki

Zasada działania jest podobna jak w kotłach na paliwo stałe. Podgrzana woda przepływa przez wymiennik ciepła i podgrzewa instalację c.o. Na tej zasadzie działa kominek z płaszczem wodnym. Opinie na temat tego rozwiązania są niezwykle pozytywne.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym czy kominek z rozprowadzeniem ciepła?

Kiedy już została podjęta decyzja dotycząca instalacji systemu, to pozostaje kwestia tego, czy wybrać kominek z rozprowadzaniem ciepła, czy kominek z płaszczem wodnym?

  • Kominek z rozprowadzeniem ciepła

Kominem wyposażony w system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) zapewnia efektywne ogrzewanie wszystkim pomieszczeń w domu. Ciepłe powietrze z kominka jest rozprowadzane po budynku poprzez elastyczne rury. Dzięki temu można jednocześnie ogrzać wiele pomieszczeń. Sam system DGP jest bezproblemowy i szybko się uruchamia.

  • Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

Od jakiegoś czas coraz większą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Opinie osób, które zdecydowały się na to rozwiązanie, są niezwykle pozytywne. Przewagą tego rodzaju ogrzewania jest to, że w przeciwieństwie do systemu DGP, nie wymaga ono miejsca na dodatkowe rury. Działanie opiera się na tym, że gorące spaliny ogrzewają wodę, co jest możliwe za sprawą płaszcza wodnego umieszczonego we wkładzie kominkowym. Konkretne parametry są uzależnione od ilości paliwa. Jako średnią moc takich kominków przyjmuje się 40 kW. Jeśli jest on odpowiednio eksploatowany, to może ogrzać naprawdę spory metraż. Rozwiązanie to jest ekologiczne i ekonomiczne, co sprawia, że tyle osób decyduje się właśnie na kominek z płaszczem wodnym. Koszt montażu całości wynosi najczęściej około 2000 zł. Oczywiście do tego należy doliczyć całościowe wykonanie systemu, materiały instalacyjne i inne elementy. Mimo tego sporo osób i tak wybiera kominek z płaszczem wodnym? Wady tego rozwiązania dotyczą przede wszystkim ilości niezbędnego drewna, uciążliwej obsługi oraz odpowiedniego zabezpieczenia w postaci m.in. zasilacza awaryjnego.

Ogrzewanie domu kominkiem – o czym należy pamiętać?

Jeżeli jesteśmy przekonani do ogrzewania kominkiem, to jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać już na etapie projektu całego systemu.

  • Lokalizacja kominka

Kominki do domu nie są szczególnie lekkie – ich waga potrafi dochodzić nawet do 1 tony. Podczas szukania miejsca dla niego, należy być pewnym, że strop utrzyma tak ogromny ciężar. Dobrze, by zostało to ocenione przez konstruktora. Pomieszczenie musi mieć też odpowiednią wielkość. Na ogół przyjmuje się minimum 4 m3 na każdy 1 kW mocy cieplnej kominka. Kominek grzewczy osiąga wysoką temperaturę podczas palenia, dlatego też nie należy go montować blisko mebli i innych materiałów łatwopalnych – minimalna odległość to 80 cm. Kominek w mieszkaniu instaluje się przeważnie w centralnym, odpowiednio wyeksponowanym miejscu. Warto podkreślić, że podłoga wokół nieco powinna być wykończona materiałem niepalnym, gdyż ma to zabezpieczać przed rozprzestrzenieniem się ogromna.

  • Doprowadzenie powietrza

Kominek należy połączyć z odpowiednim przewodem dymowym. Rura pobierająca powietrze do spalania, powinna znajdować się po zachodniej stronie budynku, a jej średnica musi być zgodna z zaleceniami producenta. Powietrze do kominka doprowadza się spoza domu, co wynika ze szczelności budynków.

  • Drewno na opał do kominka

Do palenia w kominku powinno się używać twardego drewna – np. dąb, buk, które pozwalają na uzyskanie ogromnej ilości ciepła. Najlepiej by było ono suche i pocięte niezbyt grubo. Drzewa iglaste nie sprawdzą się jako opał do kominka z tego względu, że zawierają dużą ilość żywicy. Ogrzanie domu kominkiem jest nieraz dopuszczalne za pomocą brykietów drzewnych i brykietów węgla brunatnego. Nigdy nie należy palić w kominku drewnem malowanym czy też lakierowanym.

Kominek murowany czy obudowany innym materiałem?

Kominek to niezaprzeczalnie również ozdoba domu. Dlatego też jego styl warto dopasować do wystroju. Dzisiaj nie powinno być z tym żadnych problemów. Warto od razu podjąć decyzją dotyczącą obudowy. Może być ona wykonana z dowolnego niepalnego materiału. W zależności od upodobań może prezentować się nowocześnie lub tradycyjnie. Obudowa składa się na ogół z dwóch części – z dolnej z cokołem i ściankami bocznymi oraz z górnej. Do budowy można użyć gotowych elementów lub zaprojektować własne rozwiązana. Gotowe wkłady kominowe, czyli tzw. obudowy zimne, nie powinny się nagrzewać. Cała konstrukcja, czyli obudowa, może być wykonana z ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych do stelaża. W środku montuje się izolację termiczną z wełny mineralnej, płyt izolacyjnych lub ocynkowanej blachy stalowej. Jeśli z kolei wkład obuduje się kaflami, cegłą albo kamieniem to obudowa będzie się nagrzewać, a potem oddawać ciepło.

Ogrzewania kominkowe – wady

Ogrzewanie kominkowe ma kilka minusów. Niestety, nie sprawdzi się ono w każdym domu. Decyzję, by zainstalować kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, podejmuje się podczas budowy domu. Tym samym już na etapie planów powinno się go uwzględnić. W trakcie kapitalnego remontu również można zainstalować kominek. Wszystko to wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania choćby ze względu na przewody, które rozprowadzają ciepło lub ogrzewają wodę. Prócz tego, dom z kominkiem powinien posiadać sprawny komin. Nie należy zapominać o jego regularnych przeglądach. O ile ogrzewaniem kominkiem nie jest drogie, o tyle koszt kominka różnie się kształtuje. Cena jest uzależniona od tego, na jaki system się zdecydujemy. Przykładowo wkład, który posiada funkcję ogrzewania wody, kosztuje tyle, co kocioł dwufunkcyjny.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?