Czym ogrzewać dom – poradnik

czym ogrzewać dom

Ogrzewanie domu w obecnych czasach jest tematem, który wielu osobom spędza sen z powiek. Jest to bowiem kwestia nie tylko finansowa, ale również ekologiczna. Nie ulega wątpliwości, że oferowane aktualnie technologie zmierzają w kierunku nowoczesności, oszczędności, a także dbałości o nasze środowisko naturalne. Jaką dokładnie instalację ogrzewania wybrać, aby nie była zbyt kosztowna? Czy koniecznością jest wydawanie grubych pieniędzy na drogie instalacje, które się zwrócą bądź nie? Czy ekorozwiązania to temat, który jesteśmy w stanie zrozumieć i zaakceptować? Jak widać, ogrzewanie to również mnóstwo pytań, które w wielu sytuacjach wciąż pozostają bez odpowiedzi. Tak więc, czym ogrzewać dom?

Instalacje, które pozwalają odczuć ciepło – podłogówka, grzejniki i nie tylko

Zanim zdecydujemy się na konkretny kocioł, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie dotyczące grzejników, ogrzewania podłogowego oraz ogrzewania płaszczyznowego. Jest to nawet jeszcze ważniejsze, aniżeli sam kocioł, ponieważ źródło ogrzewania zawsze można wymienić, a decydując się na ogrzewanie podłogowe i zmieniając decyzję po kilku latach ciężko będzie przeprowadzić sensowny remont.

Przez wiele lat najczęściej wybierane były grzejniki. Miały małą płaszczyznę grzania i zazwyczaj montowane były pod oknem. Obecnie też są dość popularne, jednak tę popularność muszą dzielić z ogrzewaniem podłogowym. Wielkość grzejników, a dokładniej ilość żeberek w tej konstrukcji jest dokładnie obliczana względem powierzchni danego pomieszczenia. Tylko wtedy można uzyskać odpowiedni komfort termiczny, zwłaszcza zimą, kiedy panują mrozy.

Ogrzewanie podłogowe ma swoje ogromny plusy. O ile grzejniki szybko się nagrzewają i dość szybko oddają ciepło, w przypadku ogrzewania podłogowego wszystko dzieje się znacznie wolniej. Nie oznacza to, że jest coś źle, wręcz przeciwnie. Choć dłużej trzeba czekać na uzyskanie ciepła, podłoga później oddaje je znacznie dłużej. Ponadto, ogrzewanie podłogowe ma większą powierzchnię i nigdy nie będzie potrzebowało tak dużej mocy, jak w przypadku ogrzewania grzejnikami.

Wśród możliwości są również inne typy rozwiązań, np. ogrzewanie ścienne czy sufitowe. Jeśli chodzi o ten typ grzania, tutaj używa się zwykle specjalnych mat grzewczych na prąd, ponieważ łatwo można je zabudować w ścianie.

Jak widać, na pytanie czym ogrzewać dom, jest mnóstwo odpowiedzi i każda jedna lepsza, ciekawsza od drugiej. Warto jednak pamiętać o tym, co zaznaczone zostało na samym początku – łatwiej wymienić kocioł i sposób ogrzewania budynku. Nikomu nie uśmiecha się po paru latach od zamieszkania przeprowadzać generalnego remontu tylko przez wzgląd na położenie ogrzewanie podłogowego, zamiast grzejników!

Dostępne sposoby ogrzewania

Czym ogrzać dom? Jaki kocioł wybrać już na samym początku? Na rynku dostępne jest nowoczesne ogrzewanie budynku, jak i to nieco przestarzałe. Czy wybierając starsze typy kotłów nasz budynek zostanie odebrany, albo czy projekt w ogóle dojdzie do skutku? Może być różnie przez wzgląd na panujące obecnie przepisy, dlatego znacznie lepszym wyborem będą te nowoczesne źródła ogrzewania.

Kotły możemy podzielić na:

  • Kotły na paliwo stałe – jeszcze do niedawna wybierane najchętniej i najczęściej przez wzgląd na niskie koszty. Obecnie, kiedy znacznie zaostrzyły się przepisy, odchodzi się raczej od tych kotłów bezklasowych. Na szczęście, mamy do czynienia również z producentami, którzy starają się sprostać wygórowanym ekologicznym oczekiwaniom, dzięki czemu można wykorzystywać jeszcze kotły na drewno, kotły na ekogroszek czy pellet. Do wad zaliczamy najbardziej negatywny wpływ na środowisko ze wszystkich dostępnych sposobów, konieczność przeglądów oraz wysokie koszty inwestycji. W zaletach znajdziemy jednak dość niskie koszty ogrzewania, łatwy dostęp oraz fakt, że proces ogrzewania realizuje się automatycznie.
  • Kotły gazowe – jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak ogrzać dom i masz pozostawione na ten cel fundusze, pochyl się nad ogrzewaniem gazowym. Nie należy ono do najtańszych, jednak jest jednym z najmniej awaryjnych, łatwym do obsługiwania. Przy okazji nie ma tutaj konieczności czyszczenia kotła.
  • Ogrzewanie elektryczne – jest to droższa inwestycja, która z pewnością wiąże się również z dość drogą, pochłaniającą pieniądze eksploatacją, no chyba, że planujecie instalację paneli fotowoltaicznych.
  • Pompa ciepła – w ostatnim czasie robi ogromną furorę, ponieważ jest to ekologiczne ogrzewanie dla domu. Pompa ciepło pobiera albo z powietrza, albo z gruntu, co później zostaje przemienione w ciepłą wodę oraz ciepły dom. Jest to jednak dość droga inwestycja gwarantująca energooszczędność, całkowicie bezobsługowy system oraz brak emisji jakichkolwiek spalin. Przy obecnych cenach prądu świetnie spisuje się w parze z fotowoltaiką.

Czym się kierować dokonując wyboru?

Jakie ogrzewanie domu wybrać? Z pewnością wiele czynników będzie decydujących w tym temacie. Od oczekiwań, możliwości finansowych, po dostępność, a także obliczenia, jeśli chodzi o eksploatację. Nie każdego, niestety, stać na to, aby podczas budowy domu zainstalować w nim najnowocześniejszą pompę ciepła gruntową, która przez wiele lat może pracować w zupełności bezawaryjnie, a do tego ekologiczne panele fotowoltaiczne pozwalające na pozyskanie słonecznej energii i przekształcenie ich w prąd zmienny.

Nic więc dziwnego, że sporo inwestorów na samym początku decyduje się na najtańsze rozwiązanie, takie jak pellet czy drewno, aby w najbliższej przyszłości spróbować wymienić kocioł na lepszy, bardziej ekologiczny i automatyczny.

W sytuacji, kiedy nieopodal miejsca budowy przebiega rura od gazociągu, warto dowiedzieć się, ile kosztuje przyłączenie. Może w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe, które jest bardziej ekologiczne niż drewno, a przy okazji niezwykle wygodne.

Dla osób budujących się w dalekiej odległości od sąsiadów, prawdopodobne jest, że w najbliższym otoczeniu nie ma żadnego gazociągu, a więc pozostają im do wyboru inne opcje, chyba że zamierzają wykupić zbiornik z gazem na własność.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?