Czym obudować kominek w domu?

obudowa kominka

Wiele osób marzy o domu z kominkiem. Ma być on miejscem, które będzie dogrzewać cały obiekt, ale nie tylko. Pełni także rolę dekoracyjną i jest świadkiem romantycznych wieczorów we dwoje, a także tych ciepłych, rodzinnych chwil. Dziś podpowiemy Ci jak obudować kominek tak, aby spełniał wymogi estetyczne, a jednocześnie korzystanie z niego było w pełni bezpieczne.

Wolnostojące sprzęty nie zawsze zdają egzamin

Przez pewien czas obserwowaliśmy prawdziwy boom na kominki wolnostojące, żeliwne oraz tzw. kozy. Problem w tym, że nie zawsze spełniają one swoją rolę estetyczną, a dodatkowo nagrzewają się, co może stwarzać kolejne problemy. Dobrze jest więc zainwestować w kominek do zabudowy, który pozwoli wypełnić przestrzeń i zagospodarować trudne do aranżacji miejsce. Jednocześnie nada wnętrzu ciepła nie tylko realnego, ale i tego metaforycznego.

To, jaka obudowa kominka ostatecznie zasłuży na Twoje zainteresowanie jest kluczowe. Będzie bowiem mieć wpływ na ostateczny wygląd i styl przestrzeni, w której sprzęt zostanie zamontowany. Opcji, które warto wziąć pod rozwagę jest kilka. Wśród nich znajduje się obudowa kamienna, ceglana z bloczków oraz z gipso-kartonu. Każda z nich ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa, powinieneś wybrać materiały niepalne, akumulujące ciepło.

Ponadczasowa cegła

Gdy większość osób zamyka oczy i próbuje sobie wyobrazić kominek we własnym domu, myśli kierują się przy ceglanej obudowie. Nic w tym dziwnego. Przez setki lat, były to klasyczne obudowy kominków, stosowane szeroko, na całym świecie. Różne odcienie cegieł, pozwalały na uzyskanie odmiennych efektów, co przekładało się na całe wnętrze. Mogły być utrzymane w ciepłej, chłodnej lub neutralnej tonacji. Do dziś wykorzystywane są w domach, nie tylko tych o wystroju opiewającym w stare lub postarzane meble, ciężkie drewno, ale też w tych nowoczesnych i „lekkich”.

Bez wątpienia jednak ceglana obudowa najlepiej podkreśli rustykalny klimat domu. Klasyczna cegła nieustannie znajduje miejsce w naszych domach. Używa się jej także na ścianach w salonie, w kuchniach, całości dopełniają dekoracje przy jej wykorzystaniu. Co więcej, wręcz idealnie łączy się z drewnianymi dodatkami. Mowa tu nie tylko o meblach, ale też półkach (np. nad kominkiem) czy belkach, biegnących pod sufitem albo drewnianych filarach.

Jeśli nie przemawia do Ciebie klasyczna cegła, warto rozważyć ją w wersji klinkierowej. To wykończenie kominków, które cieszy się równie dużym uznaniem. Dostępna jest ona w wielu wariantach kolorystycznych i również może znaleźć miejsce w różnych częściach Twojego domu, sprawiając, że aranżacja stanie się spójna. Jeśli nie zależy Ci na ciepłym, pomarańczowym odcieniu, tego typu wykończenia kominów dostępne są w całej palecie barw: od rudości, przez czerwienie, brązy, niebieskie, aż po grafit i czerń.

Cegła poza aspektem estetycznym ma bardzo ważną zaletę, o której wspomnieliśmy już na początku artykułu. Akumuluje ciepło i powoli je uwalnia, dogrzewając pomieszczenie, w którym się znajduje. Oznacza to, że nawet po wygaszeniu paleniska, ściana nadal pozostanie ciepła sprawiając, że grzanie stanie się bardziej efektywne.

Płyta gipsowo-kartonowa – rusz wyobraźnią!

Zabudowy kominków, wykonane z gipso-kartonów pozostawiają naprawdę szerokie pole do popisu. Można z ich pomocą wyczarować niezwykłe wnętrza i nietypowe bryły. Jeśli zależy Ci na konkretnym kształcie, z pomocą tego materiału na pewno go uzyskasz. Możesz postawić na kominek obudowy o klasycznym, prostokątnym kształcie, mogą być to asymetryczne bryły lub półokrągłe wykończenia. Pamiętaj jednak, że nie każda płyta gipsowo-kartonowa zda tu egzamin. Należy wybrać te o zwiększonej wytrzymałości na ciepło. Powinny być wzmocnione tworzywami odpornymi na ogień jak np. włókno szklane.

Rozwiązanie to ma wiele korzyści aranżacyjnych. Poza tym, że możesz obudować kominy jak tylko chcesz, możesz również uzyskać dowolny kolor. Twój kominek może być w odcieniu ściany lub zostać pomalowany na zupełnie inny, kontrastujący z otoczeniem. Mogą pojawić się na nim wzory, możesz pobawić się tynkiem strukturalnym, któremu nadasz indywidualnego charakteru. Tego typu kominki obudowy najchętniej stosowane są w klasycznych i nowoczesnych, niedużych, ale za to eleganckich wnętrzach.

Czas na kamień

W ostatnich latach kamień szeroko zagościł w polskich domach. Wykorzystywany jest w formie blatów kuchennych, pojawia się na ścianach, ale także jako kominki obudowa. Można zasłonić nim cały sprzęt lub zastosować kamienne elementy, które dodadzą palenisku uroku. Dostępny jest w wersji na zamówienie, pod konkretny wymiar, ale także w formie wygodnych w montażu mniejszych płytek. Wśród najpopularniejszych materiałów znajduje się m.in. piaskowiec, trawertyn oraz marmur. Tego typu kominek obudowa ceniona jest również za swoje właściwości gromadzenia ciepła i powolnego jego uwalniania. Kamień powoli i głęboko się nagrzewa, po czym oddaje zgromadzoną energię dogrzewając pomieszczenie jeszcze przez kilka godzin po zgaszeniu ognia.

Rozwiązanie to dominuje przede wszystkim w dużych, przestronnych i nowoczesnych wnętrzach. Kamień często sprawia, że kominek znajduje się w centrum uwagi i przyciąga zainteresowanie. Dzięki niemu ta część pomieszczenia znacząco się wyróżnia. Co ważne, surowiec jest na tyle uniwersalny, że może komponować się zarówno z meblami designerskimi, na wysoki połysk, jak i z klasycznym drewnem.

Obudowa kominka w praktyce

W zależności od tego, którą opcję na wykończenie kominków wybierzesz, metoda obudowy będzie nieco inna. Wszystkie jednak sprowadzają się najczęściej do stalowego stelażu, którym wyznaczamy kształt kominka. Konstrukcja powinna być przemyślana i dopasowana do typu materiału, na który się zdecydujesz. Przygotowując stelaż kominek obudowy zarezerwuj pustą przestrzeń wokół sprzętu, która zapewni swobodny dostęp powietrza i jego cyrkulację (to bardzo ważne!). Przed zamontowaniem płyt GK, cegieł lub kamienia, pamiętaj też o termoizolacji. Mimo że wspomniane materiały mogą stanowić wykończenie kominka, ponieważ są w stanie przetrwać wysokie temperatury, należy zabezpieczyć całość np. wełną mineralną.

Wykończenie kominków zawsze zaczynaj od tylnej ściany wkładu i przesuwaj się ku jego frontowej części. Gdy zamontujesz już płyty gipsowo-kartonowe lub izolacyjno-konstrukcyjne, pamiętaj o wycięciu otworów wentylacyjnych oraz dokładnym zaszpachlowaniu wszystkich łączeń i wkrętów. W stykach powinna znaleźć się też taśma z włókna szklanego, a na rogach koniecznie zatop kątowniki. Następnie możesz przystąpić do montażu płytek kamiennych, kamienia, cegieł czy nałożenia tynku strukturalnego i pomalowanie całości.

Choć wykończenia kominków nie wydają się najłatwiejszymi pracami osoby, które posiadają doświadczenie w pracach remontowych powinny poradzić sobie z tym zadaniem. Pamiętaj o tym, aby zaprojektować swoją obudowę kominka i dobrze wymierzyć całość konstrukcji, a także o tym, by sięgać po najwyższej jakości ognioodporne materiały!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?