Remont komina – przydatny poradnik

remont komina

Czeka Cię naprawa komina? To wcale nie musi być trudne! W tym poradniku znajdziesz praktyczne sposoby, które pozwolą Ci przeprowadzić ten proces od A do Z. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się komfortem we własnych czterech kątach!

Kiedy należy wykonać remont komina?

Naprawę należy przeprowadzić zawsze, gdy stan techniczny ścian kominowych jest zły. Ponadto remont trzeba wykonać przed zmianą paliwa opałowego. Pamiętaj, że system kominowy powinien być dopasowany do instalacji grzewczej w budynku.

Naprawy kominów nie tylko wymagają sprawdzonych narzędzi i wysokiej klasy materiałów, ale również bardzo dużej dokładności. Wystarczy jednak pamiętać o wszystkich ważnych detalach, aby praca stała się dużo łatwiejsza.

Jak rozpoznać, że instalacja kominowa wymaga remontu? Przede wszystkim zwróć uwagę na oznaki ścian wewnętrznych. Mowa tu o czarno-brunatnych plamach, a także spękaniach tynku. Takich sygnałów absolutnie nie wolno lekceważyć, gdyż mogą świadczyć o zagrożeniu pożarowym, co stanowi niebezpieczeństwo dla życia mieszkańców. Dlatego tak ważne są regularne kontrole.

Przyczyny niszczenia kominów

Kominy niszczeją z przeróżnych powodów, lecz najszybciej uszkodzeniom ulegają przewody, znajdujące się w chłodniejszych ścianach, a także elementy konstrukcji, które wystają ponad dachem. Warto pamiętać, że niektórym fachowcom zdarza się popełniać błędy, co również może przyśpieszyć proces destrukcji

Czasami do budowy kominów błędnie używane są cegły dziurawki. Problemem może być również nieprawidłowe spoinowanie w murze kominowym. Wówczas mogą pojawić się nieszczelności, a woda z opadów wnika w komin i powoduje zawilgocenie. Jeżeli szybko nie zauważysz problemu, zacieki pojawią się również w domu.

Przy wymianie instalacji grzewczej warto pamiętać, że kotły na gaz i olej opałowy emitują spaliny o niższych temperaturach w porównaniu z kotłami na paliwo stałe. W dodatku nie pracują w sposób ciągły, więc komin nie będzie odpowiednio nagrzany i na ścianach łatwo będą osadzać się szkodliwe dla konstrukcji związki chemiczne.

Chociaż do instalacji komina należy podchodzić z dużą odpowiedzialnością, nie każdy pamięta o regularnych przeglądach. Ważne jest również czyszczenie, które dobrze wpływa na pracę kanałów. Przy kominach dymowych warto zabieg ten przeprowadzić cztery razy w ciągu roku, w przypadku spalinowych – dwa razy, a przy kanałach wentylacyjnych – wystarczy raz. Pamiętaj, że rzetelna ocena stanu technicznego będzie możliwa tylko przy czystym kominie.

Oględziny to podstawa

Zanim rozpoczniesz proces naprawy czy wymian przy kominie, konieczne będą szczegółowe oględziny. Pamiętaj jednak, że proces ten może wykonać jedynie kominiarz. Natomiast samodzielnie z powodzeniem sprawdzisz szczelność przewodów.

Jeśli masz komin dymowy, wystarczy, że rozpalisz drewno i przykryjesz ogień. Po zamknięciu paleniska dym powinien wydostać się na zewnątrz przez wylot, który należy zakryć. Jeśli po wykonaniu tych czynności dym nie będzie wydobywać się z kratek wentylacyjnych, oznacza to, że szczelność jest zachowana. Pamiętaj, aby taki zabieg wykonać przy otwartych oknach!

Specjalista może ocenić powierzchnię kanałów, oświetlając wnętrze komina za pomocą żarówki. Niektórzy kominiarze korzystają z nowoczesnych rozwiązań i opuszczają na dół konstrukcję z kamerką. To bardzo efektywna metoda.

Jak wyczyścić komin bez wychodzenia na dach?

Możesz sięgnąć po wycior do komina, który wprowadza się od dołu. Przedmiot ten składa się z głębokiego drutu oraz metalowej lub plastikowej szczotki. Ta dopasowana jest rozmiarem oraz kształtem do średnicy przewodu, więc pozwoli usunąć osad i poprawi drożność wkładu.

Możesz również kupić zestaw co czyszczenia komina na wiertarkę. Jego atutem jest uniwersalność, gdyż pasuje do przewodów o dowolnej średnicy i długości. W dodatku zapewnia dużą dokładność. Trzonki są elastyczne i zakończone obrotową szczotką, która szybko i sprawnie radzi sobie z usuwaniem nalotów. Po oddzieleniu sadzy od ścian przewodów, zanieczyszczenia spadają na dno i można je usunąć przy pomocy łopatki. To proste, a zarazem bardzo efektywne rozwiązanie.

Naprawa komina – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie zawsze tradycyjny remont komina jest możliwy. Dzieje się tak, gdy przewód uległ zniszczeniu na całej wysokości. Wówczas najlepiej postawić na montaż wkładu kominowego w starym kominie. Dzięki temu możesz nadal cieszyć się funkcjonalnością konstrukcji. Zwróć jednak uwagę, aby wybrać element o odpowiednio dobranej średnicy. Natomiast montaż powinni przeprowadzić doświadczeni fachowcy.

Bez szczegółowej wiedzy i odpowiednich narzędzi nie warto samodzielnie wymieniać takich konstrukcji. Profesjonalne ekipy skutecznie przeprowadzą montaż wkładu i zadbają o każdy detal. Ponadto ustalą przekrój oraz przebieg przewodu, aby sprawdzić, czy nie ma tam wystających elementów, które mogłyby przeszkodzić w instalacji. Jeżeli przewód się załamuje lub zmienia kierunek, eksperci często będą mogli zaproponować odpowiedni wkład. Pamiętaj jednak, że czasami remont komina w starym domu wymaga innych rozwiązań niż przy nowoczesnym budownictwie. Dlatego warto dokładnie omówić planowane zabiegi ze specjalistami.

Jeżeli montaż wkładu i remont komina nie jest możliwy, należy zastanowić się nad zbudowaniem nowego przewodu. Z reguły kominy dodatkowe stawia się na zewnątrz domów lub jako konstrukcje, które do budynku przylegają. Kluczową kwestię stanowi odpowiednia izolacja, dzięki której komin może pracować prawidłowo.

Warto również zwrócić uwagę na tynkowanie komina wewnątrz. Najczęściej zabieg ten wykonuje się identycznie jak ściany elewacyjne budynku. Tynk cementowy sprawdzi się znakomicie. Jednak cementowo-wapienny jest mniej trwały i mniej odporny na działanie wilgoci.

Pamiętaj, że dziś możesz z powodzeniem kupić systemy kominowe, które wykonane są ze stali czy ceramiki. Konstrukcje te montuje się dosyć szybko i można je kupić w wersji idealnie dopasowanej do stosowanego paliwa.

Jak naprawić komin ponad dachem?

Najczęściej naprawia się elementy komina ponad dachem. Części te dosyć szybko ulegają zniszczeniu z uwagi na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamiętaj również, że tynk często się odparza i może odpadać, niszcząc pokrycie dachu. Z kolei nieotynkowane cegły wilgotnieją i ulegają degradacji. To kolejny argument, który przemawia za regularnymi przeglądami.

Podczas tynkowania możesz wzmocnić trwałość zaprawy, sięgając po wysokiej jakości preparaty, które zwiększą przyczepność, pozytywnie wpłyną na szczelność i podniosą mrozoodporność. Takie produkty z łatwością dostaniesz w dobrych sklepach.

Doskonałym rozwiązaniem będzie również okładzina z płytek ceramicznych o właściwościach mrozoodpornych. Nadal jednak musisz zwrócić uwagę na zastosowanie właściwego podłoża oraz odpowiednie materiały do spoinowania i klejenia. Zanim ułożysz płytki, zwróć uwagę, czy ściany są głęboko zagruntowane. Ponadto na gruncie powinna znaleźć się izolacja przeciwwilgociowa.

Dobra zaprawa musi wyróżniać się wysoką elastycznością i należy ją nakładać w taki sposób, aby pod płytkami nie pozostawiać pustych miejsc. Dlatego warto zastosować zaprawę na płytkach oraz pod nimi. Przy spoinowaniu pamiętaj, aby szczeliny wypełnić na całą głębokość.

Jeżeli decydujesz się na remont komina nad dachem z cegły cena może się różnić w zależności od kosztu materiałów i stosowanych narzędzi. Przyjmuje się, że cena wynosi około 2500 zł.

Naprawy kominów – o czym warto pamiętać?

Jeżeli to już kolejna naprawa komina w ostatnim czasie, dobrze zastanów się, jakie są przyczyny problemów. Zdarza się, że w kominach brakuje elementów, które mają chronić konstrukcję przed wnikaniem wody. Mowa tu o czapach, daszkach czy nakładkach.

Warto również pamiętać o obróbkach blacharskich przy zniszczonym kominie. Jeżeli jego krawędzie są szersze i znajdują się równolegle do okapu od strony kalenicy, najlepiej uformować kozubek, czyli uwypuklenie w oblachowaniu. W ten sposób możesz zapobiegać zatrzymywaniu się wody i zanieczyszczeń u podstawy komina.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?