Nieprawidłowy ciąg w kominie lub też brak ciągu jest ogromnym utrudnieniem. Nie można go lekceważyć, gdyż może być on niebezpieczny. Mimo tego, że nieraz wydaje się, że wszystko jest wykonane prawidłowo, to problem i tak może się pojawić. Jak wiadomo, zbyt duży ciąg sprawia, że ucieka ciepło, a zbyt mały powoduje, że palenie jest utrudnione. Rozpoznanie przyczyny utrudnień nie jest takie łatwe. W artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące ciągu kominowego i odpowiadamy na pytania:
- Jak sprawdzić ciąg w kominie?
- Brak ciągu w kominie – co zrobić?
- Jakie są przyczyny braku ciągu w kominie?
- Jak zmierzyć ciąg w kominie?
Czym jest ciąg kominowy i jak powstaje?
Każdy właściciel domu spotkał się z określeniem ciąg kominowy. Jest to podciśnienie sprawiające, że opary i spaliny powstające podczas spalania w kotle lub w kominku są zasysane od dołu przewodu kominowego i usuwane przez komin na zewnątrz domu. Kiedy spaliny zostaną podgrzewane, to będą lżejsze od powietrza i właśnie dlatego unoszą się do góry. Na siłę ciągu ma wpływ właśnie różnica temperatur, wysokość komina, jego przekrój i inne czynniki. Odpowiedni ciąg w kominie to kwestia bezpieczeństwa. Kiedy spaliny nie są usuwane na zewnątrz, to istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Zbyt silny ciąg sprawia z kolei, że kocioł nie wykorzystuje swej mocy i ciężko ogrzać dom. Urządzeniem pomiarowym, które warto zamontować, jest czujnik ciągu kominowego, który na bieżąco kontroluje siłę ciągu.
Jak powstaje ciąg w kominie?
Ciąg w kominie bierze się z różnicy gęstości spalin w kominie i powietrza na zewnątrz. Podgrzane spaliny rozprężają się, unoszą się do góry i im wyższa jest ich temperatura, tym szybciej unoszą się do góry. Jak zostało już wspomniane, spaliny są lżejsze od powietrza.
Zmieniająca się temperatura ma wpływ na siłę ciągu. Najsilniejsza jest zimą, najsłabsza latem. Wiatr może osłabiać ciąg kominowy lub wprost przeciwnie.
Jak obliczyć siłę ciągu kominowego?
Siła ciągu jest uzależnione od różnicy pomiędzy temperaturą spalin na wyjściu z kotła a otoczeniem na wylocie komina oraz wysokości kanału spalinowego. W celu zdiagnozowania problemu należy obliczyć, jaką wartość ma ciąg kominowy. Wzór, którym należy się posłużyć, jest następujący:
Pc = (Mz – Ms) x g x h (Pa)
Pc – ciąg kominowy w Pascalach
Mz – gęstość powietrza zewnętrznego w określonej temperaturze (kg/m3)
Ms – gęstość spalin przy temperaturze wlotu (kg/m3)
g – przyspieszenie ziemskie (9,81 m/s2)
h – wysokość komina.
Ciąg kominowy mierzy się w Pascalach (Pa). Starszą jednostką jest „mmWC” (milimetry słupa wody) – jest to starsza jednostka. Stosunek jednostek względem siebie jest następujący:
1 mmWC = 9,82 Pa (1 mmWC 10 Pa)
Prawidłowy ciąg w kominie – wartość
Przyjmuje się, że odpowiednia siła ciągu kominowego powinna przynajmniej zrównoważyć straty wyporu powietrza. Wówczas możemy mówić o prawidłowo funkcjonującym kominie. Oczywiście każdy producent kotła podaje, jaka jest odpowiednia siła ciągu kominowego, by urządzenie ogrzewało efektywnie dany budynek. Przeważnie wartość ta wynosi 10-25 Pa.
- Jak sprawdzić wartość ciągu w kominie?
Powyżej został już podany wzór na obliczenie wartości ciągu, ale w celu sprawdzenia wartości ciągu można posłużyć się odpowiednimi narzędziami. Miernik ciągu zmierzy prędkość wypływającego powietrza z komina. Oczywiście możemy to sprawdzić samodzielnie, niemniej, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo, to warto wezwać kominiarza lub instalatora kotła. Oceni on wielkość ciągu, a w przypadku problemów zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
Ciąg kominowy – jak zmierzyć?
Mierzenia ciągu kominowego wykonuje się w komorze spalania lub w kanale kominowym.
- Kanał kominowy
Należy w nim wywiercić otwór na 8mm i wsunąć końcówkę miernika. Odczyt musi się odbywać przy zamkniętych wlotach powietrza.
- Komora spalania
Najprostszym sposobem na wykonanie pomiaru ciągu jest szczelne zasłonięcie otworu zasypowego twardym kartonem i wykonanie w nim otworu o średnicy 8 mm. Odczyt musi się odbywać przy zamkniętej furtce, otworach i wyczystce.
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby na stabilizację w przewodzie kominowym
Warunkiem prawidłowego działania pieca i komina jest odpowiedni ciąg. Różnego rodzaju odchylenia przyczyniają się do kłopotów z kotłami. Za mały ciąg utrudnia palenie w piecu. Za duży ciąg kominowy powoduje, że palenie w piecu jest nieekonomiczne i nieefektywne.
Zbyt duży ciąg kominowy
Przyczyną zbyt dużego ciągu jest na ogół zbyt wysoki komin lub zbyt duży przekrój komina w stosunku do wielkości pieca. Wpływ na zbyt duży ciąg mogą mieć również zużyte uszczelki. Powoduje to sytuacje, kiedy zbyt duża ilość powietrza jest zasysana, co w konsekwencji przyczynia się do szybkiego spalania.
Jak zmniejszyć ciąg?
- Regulator ciągu kominowego do wyczystki
Regulator ciągu kominowego do wyczystki to jeden ze sposobów na zmniejszenie podciśnienia w przewodzie kominowym. Dzięki temu elementowi możliwa jest stabilizacja ciągu. Regulator stosuje się w następujących sytuacjach:
– problemy z ciągiem mimo prawidłowego oszacowania pola przekroju poprzecznego przewodu kominowego,
– zbyt duże polu przekroju przewodu kominowego
Regulator ciągu kominowego do wyczystki posiada wbudowaną przepustnicę. W przypadku zbyt dużego podciśnienia przepustnica się otwiera i następuje dopływ powietrza do przewodu kominowego. Zmiana wyważenia przepustnicy jest regulowana za pomocą pokrętła. Urządzenie można zamontować na czopuchu łączącym piec z kominem, jak też nad czopuchem i pod nim.
Zanik ciągu w kominie – przyczyny
Zakłócenia ciągu mogą być spowodowane różnymi czynnikami:
- za mały przekrój poprzeczny komina
Kominy murowane powinny mieć wymiar 14×14 cm lub średnicę 15 cm (w przypadku mniejszego niż 25 cm przekroju otworu paleniska). Wymiary 14×27 cm lub średnica 18 cm są wskazane w przypadku otworów większych niż 25 cm.
- zły stan techniczny komina
Nierówna powierzchnia wewnątrz komina to jedna z przyczyn osłabienia ciągu kominowego. Im większe nierówności i przewężenia tym bardzie prawdopodobne jest osłabienie ciągu. Zły stan techniczny komina jest również niebezpieczny z powodu osadzania się sadzy i tworzenia przewężeń, które mogą doprowadzić do wybuchu we wnętrzu komina.
- wiatr
Wiatr może utrudniać pracę komina, czy też powodować ciąg wsteczny. Warto zauważyć jednak, że wiatr może też zwiększać ciąg.
- temperatura komina
Jeśli tuż po rozpaleniu pieca poprawia się ciąg, to może to oznaczać, że temperatura komina jest zbyt niska. Wpływ na to może mieć brak ocieplenia komina po zewnętrznej stronie.
- za niski komin
Za krótki komin to częsta. Należy w tej kwestii trzymać się ścisłych wytycznych.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?