Czy można zbudować dom bez komina?

dach z kominem

Każdy dom musi mieć komin – takie przeświadczenie ma większość osób. W końcu nawet w przedszkolu rysuje się domki z kominem. Tymczasem element ten wcale nie jest niezbędny. Dzisiaj mamy do wyboru kilka innych możliwości. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Komin w domu – do czego służy?

Jak wiadomo, komin służy do odprowadzania produktów spalania z kotłów, pieców i kominków. Jest to także element systemu wentylacji grawitacyjnej, który usuwa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń. Właśnie dlatego przekonanie o tym, że każdy dom jednorodzinny powinien mieć co najmniej jeden komin, jest powszechne. W zależności od tego, ile wewnątrz jednego komina znajduje się przewodów kominowych i jakie urządzenia są do nich podłączone, projektuje się inne detale – np. wymiary, materiały do budowy i nie tylko. Wymagania w tych kwestiach są różne. Generalnie koszt budowy komina jest spory, a jest to jeden z tych elementów, na których nie należy oszczędzać. Właśnie dlatego sporo osób, które się budują, interesują się innymi rozwiązaniami.

Kiedy możemy wybudować dom bez komina?

Dom bez komina to opcja, która leży w zasięgu możliwości każdego. Chodzi tu zarówno o kwestie techniczne, jak i ekonomiczne. Idea ta wcale nie wiąże się z nietypowymi i kosztownymi elementami. Dzisiaj dostępne są technologie, które umożliwiają zrealizowanie tego planu bez żadnych problemów. Mało tego, niosą one sporo zalet.

Decydując się na dom bez komina, należy zwrócić uwagę na najwyższy standard efektywności energetycznej budynku. Według norm technicznych z 2017 roku współczynnik przenikania ciepła powinien wynieść 0,23 W/m2 dla ścian zewnętrznych budynku. Oczywiście chodzi o nowo budowane domy. W 2021 roku wartość ta została zmniejszona do 0,2 W/m2. Nowe budynki nie mają takich potrzeb ciepła jak te starsze. Stosowanie nieco grubszej warstwy ocieplenia lub bardziej skutecznych materiałów izolacyjnych jest jednak jak najbardziej wskazane. Ułatwia to ogrzewanie bez komina.

Przyjmuje się, że w przypadku pieca kondensacyjnego o mocy nie większej niż 21 kW, wystarczający jest przewód powietrzno-spalinowy. Jest on wyprowadzony przez ścianę domu. Zapewnia on odpowiednią temperaturę pomieszczeń. Decydując się na nowoczesny piec gazowy bez komina, warto sprawdzić szczegółowe wytyczne. Do niedawna takie kotły wymagały budowy komina, teraz jest już inaczej.

Budowa domu bez komina – o czym pamiętać?

Chcąc wyeliminować kominy w domu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni projekt budowlany. Bryła domu powinna być prosta. Kominy w domu jednorodzinnym pełnią kilka funkcji. Jeśli rezygnuje się z tych elementów, to konieczne jest zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, co powinno zostać uwzględnione na samym początku. Istotne jest dobranie odpowiedniego źródła ciepła. O czym pamiętać, budując dom bez komina?

  • Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne.

Obecnie budowane domu jednorodzinne mają stosunkowo niewielkie potrzeby energetyczne. Dzięki temu wykorzystanie energii odnawialnej jest opłacalne. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. Inwestując w takie rozwiązanie, ma się pewność, że pokryje ona potrzeby cieplne budynku. Pompa ciepła powietrzna w razie potrzeby będzie też ochładzać wnętrze podczas upałów. Co ważne, montując ją, komin w postaci przewodu powietrzno-spalinowego nie jest niezbędny.

Dodatkowo warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Chcąc zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną, warto rozważyć budowę własnej domowej elektrowni fotowoltaicznych. Zapewnia to niezależność, a także spore oszczędności. Warto zauważyć, że dom bez komina generuje wówczas niewielkie koszty stałe i jest niemalże zeroenergetyczny.

  • Wentylacja w domu bez komina

Budowa domu bez komina wiąże się również z wyeliminowaniem kominków wentylacyjnych. By zagwarantować optymalną wymianę powietrza, montuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, odzyskuje ona ciepło z usuwanego powietrza i ogrzewa nim powietrze zasysane do domu z zewnątrz. Należy zwrócić uwagę na to, gdzie zostanie umieszczona centrala wentylacyjna. Istotne, by jej prac nie zakłócała życia mieszkańców. Dzisiaj na szczęście nie są one głośne, a dodatkowo istnieje możliwość regulowania trybów. Obecnie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest obowiązkowym elementem budynku bez komina.

  • Rekuperacja wody w domu bez komina

W domu bez komina można zastosować system rekuperacji wody, co nie jest jeszcze tak bardzo popularnym rozwiązaniem. Ciepło odzyskiwane jest z wody płynącej do kanalizacji, co jest opłacalne, a cała instalacja nie wymaga dużej ilości miejsca, a poza tym jest niezależna od energii elektrycznej. Co ciekawe, możliwe jest odzyskanie aż 80% ciepła z wody wpływającej do kanalizacji. Dzięki rekuperacji woda jest na bieżąco podgrzewana do temperatury ok. 35 stopni. Innym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za wodę jest montaż kolektorów na dachu.

Kominki bez komina – czy to możliwe?

Kominek opalany drewnem to marzenie wiele właścicieli domów. Tutaj brak komina jest rzeczywiście problemem. Komin zewnętrzny o konstrukcji stalowej jest pewnym rozwiązaniem. Montaż całości nie jest uciążliwy. Co, jeśli właściciele za wszelką cenę chcą uniknąć takie konstrukcji? Jedną z opcji są biokominki. Są one ekologiczne, nie powodują smogu i można je zamontować praktycznie wszędzie. Jak widać, kominek bez komina jest obecnie rozwiązaniem dostępnym dla każdego.

Dlaczego warto budować dom bez komina?

Dom wyposażony w nowoczesne instalacje wcale nie wymaga budowy kominów. Z jednej strony można sporo zaoszczędzić, gdyż koszt komina to około 5-8 tysięcy złotych. Poza tym komin może stać się także źródłem problemów. Przecieki i zacieki na sufitach, zawilgocenia zdarzają się dosyć często. Wraz z tym wrastają koszty ogrzania domu, a z czasem pojawia się konieczność wyremontowania dachu i poddasza. Jak widać, kominy w domu jednorodzinnym wcale nie są niezbędne. Obecnie można wybudować energooszczędny dom i wcale nie będzie to inwestycja, która pociągnie za sobą ogromne koszty.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?