Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania

drewno w kominku

Wiele osób marzy o własnym domu z kominkiem, który stanie się jego sercem, ogrzewającym całą przestrzeń. Podczas, gdy wybieramy typ pieca, obmyślamy szczegóły jego aranżacji i tego, jak będzie komponował się z planowanym wystrojem wnętrza, niewielu z nas bierze pod uwagę w rozważaniach paliwo, którego będzie używać. Jest ono kluczowe z kilku względów: wytwarzanej energii cieplnej, ekonomicznych, bezpieczeństwa czy wpływu na środowisko.

Klasyczne drewno kominkowe

Gdy zastanawiasz się czym można palić w kominku, z pewnością pierwszą lub jedną z pierwszych nasuwających się odpowiedzi jest: drewno! Jest to najpopularniejsze rozwiązanie i z pewnością jedno z tańszych. Jako supersurowiec drewno kominowe ma mnóstwo zalet. Jest w miarę tanie i o wiele bardziej ekologiczne, niż węgiel kamienny. Po jego zużyciu powstaje też mniej odpadów, a popiół można wykorzystać np. w przydomowym ogrodzie. Każde drzewo jednak jest inne. Drewno może być twarde lub miękkie, mieć inne właściwości oraz zapach. Warto więc dobrze rozpoznać rynek przed dokonaniem zakupu. Jakim drewnem palić w kominku? Oto kilka przykładów.

Do domowego wykorzystania najlepiej nadawać się będzie drewno pozyskane z drzew liściastych. Surowiec pozyskiwany z iglastych odmian jest mniej kaloryczny, produkuje więcej sadzy, a podczas spalania uwalnia dużo żywicy, która mocno brudzi kominek. Dzięki swoim cechom charakterystycznym, jakim jest kaloryczność produkuje ono najwięcej ciepła i najdłużej się pali. Popularny jest opał z np.: klonu, brzozy, dębu, akacji, jabłoni czy buka. Zwróć jednak uwagę na fakt, że również w tym przypadku każdy wybór będzie oferował inne właściwości.

Dokładnie przyjrzyj się produktowi, który kupujesz. Drewno z dużą zawartością kory pali się gorzej i jest też tańsze. Wytwarza też więcej dymu. Nie bez znaczenia jest też świeżość. O ile, w codziennym życiu stawiamy na to, co najświeższe, w przypadku drewna opałowego nie będzie cechą pożądaną. Najlepiej spisywać się będzie drewno nieco przesuszone, posiadające wilgotność na poziomie około 20%.

Brykiet drzewny do kominków

Palenie w kominku brykietem jest jak najbardziej możliwe i to całkiem dobry pomysł. To produkt, który stanowi świetną alternatywę dla drewna. Jest od niego trzy razy bardziej gęsty, bardziej kaloryczny, pali się dłużej i po zakupie natychmiast nadaje się do użycia. Wilgotność produktu oscyluje wokół 7%, co zdecydowanie ułatwia jego rozpalanie. Brykiet drzewny powstaje w wyniku sprasowania w wysokiej temperaturze trocin. Podczas tego procesu wytwarzają one ligninę, która po chwili zastyga, utrzymując kształt. Palenie brykietem w kominku można z powodzeniem porównać do wykorzystywania w tym celu wysokiej klasy węgla.

Warto mieć na uwadze, że brykiet żarzy się dłużej, niż klasyczne drewno. Może ogrzewać dom nawet przez 5 godzin. Podobnie jak pelet, nie pozostawia on zbyt wiele popiołu w kominku, a pozostałości można wykorzystać w ogrodzie. Zarówno brykiet, jak i pelet nie wytwarzają dużej ilości dymu, przez co uznawane są za rozwiązanie niezwykle ekologiczne.

Jeśli zastanawiasz się jak palić brykietem w kominku, nie jest to wcale trudne. Kostki należy ustawić według zaleceń producenta. Pamiętaj, że produkt ten puchnie podczas ogrzewania, przez co zabierać będzie więcej przestrzeni. Podpałkę umieść między kostkami brykietu i podłóż ogień. Powinien on swobodnie przemieszczać się, zajmując na początek najwyżej położone warstwy.

Jak to jest z tym węglem?

Jeśli po głowie chodzi Ci pytanie: czy w kominku można palić węglem? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Wiele sprzętów pozwala na wykorzystywanie tego surowca oraz brykietu węglowego. To, że jednak teoretycznie możesz ich użyć, nie oznacza, że faktycznie powinieneś to robić. Przede wszystkim chodzi o nowe dyrektywy unijne, które w bardzo surowy sposób przygotowały normy, dotyczące emisji spalin. Chodzi o to, aby ogrzewanie domów miało jak najmniejszy wpływ na środowisko.

Przepisy Unii Europejskiej to jedno, ale uchwały lokalne – to druga sprawa. Jeśli nawet Twój kominek spełnia wszystkie restrykcyjne normy, może okazać się, że nie możesz wykorzystywać w nim paliw stałych. Oznacza to wówczas pożegnanie się zarówno z węglem, jak i z drewnem. Palenie węglem w kominku może być zabronione przez władze na szczeblu samorządowym. Takie przepisy obowiązują m.in. w Krakowie od 2019 roku. Przed zakupem koniecznie więc sprawdź, czy można palić węglem w kominku, w Twojej miejscowości.

Jeśli przepisy okażą się niezbyt surowe, pamiętaj aby wybierać wyłącznie węgiel najwyższej jakości. Będzie on posiadać wyższą kaloryczność, a także emitować mniej spalin do środowiska. Alternatywą jest także brykiet węglowy. Używanie tego paliwa jest bardzo proste. Wystarczy wykorzystać w tym celu fragment papieru lub ścinki drewna. Ogień szybko będzie się rozprzestrzeniał. Należy jednak mieć na uwadze, że w wyniku spalania węgla powstaje wiele sadzy. Zanieczyszczeniu ulega też szyba kominka, którą trudno jest wyczyścić. Wykorzystywanie tego paliwa może wiązać się też z ryzykiem rozprzestrzeniania się w domu tlenku węgla, popularnie zwanego czadem.

Skoro rozmawiamy o węglu, nie sposób pominąć ekogroszku. To produkt, który powstaje właśnie z węgla, ale uznawany jest za rozwiązanie ekologiczne, a jednocześnie wydajne. Paliwo jest bardzo popularne, a sięga po nie wielu Polaków. Zanim jednak zamówisz zapas, upewnij się, że Twój kominek nadaje się do wykorzystania ekogroszku. Spala się on bowiem w wyższej temperaturze. Podczas stosowania, koniecznie stosuj się do zaleceń producenta i nie używaj więcej produktu, niż zostało to przewidziane. Paliwo to zyskało wielu sympatyków, ponieważ zawiera o wiele mniej siarki, a także wydziela mniejszą ilość pyłów do środowiska. Dostępne jest od ręki, ma wyższą kaloryczność o pelletu, co oznacza, że efektywniej ogrzewa dom. Po spalaniu pozostawia jednak większą ilość odpadów.

Dbaj o kominek i wentylację

Teraz, gdy już wiesz czym najlepiej palić w kominku warto zadbać też o inne aspekty. Przede wszystkim zainstaluj w domu czujnik tlenku węgla. Uchroni on Ciebie i bliskim przed zaczadzeniem, sygnalizując pojawiający się problem głośnym dźwiękiem. Bez tego typu zabezpieczenia nie powinno się w ogóle przystępować do palenia w kominku.

Pamiętaj też o regularnym sprzątaniu i czyszczeniu kominka. Przed rozpalaniem należy usunąć z niego pozostałości paliwa oraz popiół. Dbaj o przejrzystość szyby oraz wnętrze pieca. Kominy również nie powinny być pomijane w procesie przygotowywania domu do sezonu grzewczego. Należy wykonywać bowiem nie tylko szczegółowe przeglądy kominków, ale i kominów, usuwać nagromadzoną w nich sadzę, kontrolować stabilność konstrukcji i cyrkulację powietrza. Nie wolno zaniedbywać tego aspektu, ponieważ w nieczyszczonych lub niedokładnie czyszczonych kominach często dochodzi do pożaru sadzy, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla całego domu i jego mieszkańców.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?