Zaniedbany komin stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników. W mediach regularnie pojawiają się informacje o tragicznych wypadkach związanych właśnie z zaniedbanym kominem. W sezonie zimowym, czyli w intensywnym okresie grzewczym, należy przyłożyć szczególną wagę do regularnego czyszczenia kominów. Czynność ta nie tylko poprawi efektywność ogrzewania, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo. W artykule przedstawiamy następujące zagadnienia:
- Dlaczego należy czyścić komin?
- Jak często czyścić komin?
- Mechaniczne czyszczenie komina – jak to zrobić samodzielnie?
- Czyszczenia komina od dołu – jak to zrobić i czego potrzebujesz?
- Niezbędny sprzęt do czyszczenia komina
Dlaczego trzeba przeprowadzać czyszczenie kominów? Cena za usługę kominiarza
Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na kwartał. Niestety część osób nie pamięta. Inni z kolei, chcąc zaoszczędzić na kominiarzu, podejmują samodzielne próby wykonania tego obowiązku. Sięgają przy tym do różnych metod, nieraz bardzo kreatywnych. Przepychanie komina młotem, spuszczenie cegły i inne tego typu czynności nie są niczym nowym. Należy jednak podkreślić, że takie sposoby nie mają nic wspólnego z czyszczeniem komina, a oszczędność na usługach kominiarskich wiąże się ze sporym ryzykiem.
Tymczasem w każdym domu należy regularnie sprawdzać przewody spalinowe i dymowe, a także te wentylacyjne. Mechaniczne czyszczenie kominów, czyli tzw. frezowanie sadzy jest niezbędne. Dlaczego?
– chroni przed pożarem i zaczadzeniem się,
– udrażnia ciąg,
– udrażnia komin i przeciwdziała jego zatykaniu,
– zapewnia bezpieczne spalanie,
– sprawia, że ogrzewanie będzie bardziej efektywne.
Czyszczenie komina jest obowiązkowe nie tylko ze względu na jego efektywność, ale przede wszystkim dlatego, że chroni zdrowie i życie domowników. Zaniedbując tę czynność, pojawia się zagrożenie – pożar sadzy może nieść za sobą tragiczne skutki. Pamiętaj, że wypalanie sadzy nie jest tym samym, co mechaniczne czyszczenie i nie powinno się traktować tej czynności jako drogi na skróty. Korzystając z usługi kominiarza, zyskamy spokój i poczucie bezpieczeństwa. Kosztorys nie jest w tym przypadku szczególnie wygórowany i rozpoczyna się już od około 100 zł.
Jak często czyścić komin?
Eksperci są zdania, że czyszczenie komina powinno się przeprowadzać raz na 3 miesiące. Nie należy czekać z tym do ostatniej chwili. Warto ocenić, ile sadzy znajduje się w kominie – przyjmuje się, że warstwa 2 – 3 mm jest sygnałem do czyszczenia.
Częstotliwość czyszczenia komina z sadzy jest uzależniona od następujących czynników:
-eksploatacja,
-rodzaj używanego paliwa do ogrzewania domu,
-typ i wiek paleniska
Mechaniczne czyszczenie komina krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić komin samodzielnie, to przedstawiamy wszystkie czynności, które powinieneś wykonać krok po kroku. Pamiętaj, że czyszczenie komina nie jest łatwą pracą – musisz się czuć pewnie na dachu, posiadać odpowiednie sprzęty i przygotować się. Zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo – jest to szczególnie istotne na dachu o znacznym pochyleniu.
- Zabezpiecz kotłownię (lub inne miejsce, w którym jest komin – np. salon z kominkiem) np. za pomocą folii malarskiej.
- Zatkaj dziurę między kominem a przewodem kominowym po odłączeniu rury, która łączy te elementy. Sprawdź, czy otwory i klapki są zamknięte.
- Sprawdź dach – zwróć uwagę na to, czy np. u wylotu komina nie znajduje się ptasie gniazdo.
- Do czyszczenia komina niezbędna jest profesjonalna szczotka do komina, sznur (stalowa lina) i obciążnik. Połącz je, a drugi koniec liny przywiąż do uchwytu przy kominie.
- Zacznij oczyszczenie – opuść szczotkę z obciążnikiem w dół przewodu kominowego i przesuwaj narzędzie w górę i w dół wewnątrz komina.
- Usuń nagromadzoną sadzę z kotłowni lub innego pomieszczenia – w tym celu odsłoń wlot. Wyczystka do komina powinna być otwierana ostrożnie. Osad wybieraj powoli do momentu, kiedy przestanie opadać. Resztę zbierz łopatką.
- Wejdź znowu na dach i powtórz szczotkowanie, zwracając uwagę na dolną część komina.
- Ponownie usuń z kotłowni sadzę. Sprawdź za pomocą lusterka, czy komin jest drożny. Jeśli tak, to powinieneś zobaczyć w lusterku odbicie nieba.
Jeśli chcesz szybko zebrać popiół, to możesz użyć przemysłowego odkurzacza (w żadnym wypadku nie sięgaj po zwykły).
Nawet jeśli samodzielnie czyścisz komin, to i tak raz w roku jesteś zobowiązany przeprowadzić również kontrolę przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Wszystko to wchodzi w skład przeglądu kominiarskiego, który może być wykonany jedynie przez mistrza kominiarskiego należącego do Korporacji Kominiarzy Polskich. Brak protokołu z przeglądu kominiarskiego może skutkować odmową wypłaty odszkodowania w razie wypadku. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na ten dokument. Kominiarz, prócz przeglądu, może oczywiście wykonać czyszczenie komina. Cena za tę usługę waha się w przedziale od 100 zł do kilkuset. Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkasz. To, ile kosztuje czyszczenie komina, często jest przedmiotem dyskusji. Pamiętaj, że płacąc kominiarzowi, zyskujesz pewność, że wszystko jest wykonane prawidłowo. To specjalista przejmuje na siebie odpowiedzialność. Wykonuje on profesjonalnie czyszczenie kominów na co dzień, zatem poradzi sobie nawet z największymi i najtrudniejszymi zanieczyszczeniami.
Czyszczenie kominów od dołu
Część właścicieli domów chce zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Wówczas też decyduje się wykonać czyszczenie komina od dołu. Dzięki temu nie trzeba wchodzić na dach. Jak wyczyścić komin od dołu i jakie narzędzia są niezbędne? Przede wszystkim należy mieć zamontowaną wyczystkę – dzisiaj jest ona obowiązkowa. Przydatne sprzęty:
– wycior do komina – wprowadza się go od dołu
Wycior składa się z giętkiego drutu i szczotki do czyszczenia komina, która rozmiar jest uzależniony od średnicy przewodu kominowego.
– zestaw do czyszczenia komina od dołu na wiertarkę
Sprawdza się przy przewodach kominowych o dowolnej średnicy i długości oraz załamaniach. Szczotka do czyszczenia komina jest mocowana do wiertarki. Ogromna prędkość sprawia, że usuwa ona naloty w kominie aż po nasadę.
Sprzęt do czyszczenia komina
na etapie projektowania domu warto zwrócić uwagę na wygodny i bezpieczny dostęp do komina. Decydując się na samodzielne czyszczenie komina, musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jest to niedroga inwestycja na lata. Niezbędny jest zakup właściwej szczotki do czyszczenia kominów, kilkukilogramowego obciążnika i solidnej stalowej linki. Pamiętaj, że prowizoryczne rozwiązania (np. zwykły sznurek) nie powinny być w tym przypadku stosowane.
- szczotka kominiarska
Szczotka musi być dopasowana do przekroju komina. Nawet jeśli komin jest prostokątny, to szczotka również powinna być przycięta do prostokąta. Narzędzie to musi mieć taką średnicę, by zejść przewodem na sam dół. Jeśli już na początkowym etapie czujesz, że się w którymś miejscu klinuje, to wyjmij ją i przytnij. Pamiętaj, że druciana szczotka jest przeznaczona do komina murowanego i wkładów ze stali żaroodpornej. Szczotka z tworzywa sztucznego jest odpowiednia do kominów ze stali kwasoodpornej.
- kilkukilogramowy obciążnik
Obciążnik musi mieć kształt kuli – dzięki temu nie zaklinuje się w poprzek kanału kominowego.
- linka
Najlepiej sprawdzi się stalowa o grubości minimum 3 mm (zbyt cienka linka może pęknąć i sprawić, że szczotka zaklinuje się w kominie).
Podczas przygotowania sprzętu do czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na przymocowanie linki do szczotki do komina. Dlaczego? Ponieważ, w razie mocniejszego szarpnięcia szczotka może się odczepić, a następnie utknąć w przewodzie i go zatkać. Jeśli natomiast od linki odczepi się ciężarek, to spadnie on do wyczystki, a więc nic groźnego się nie stanie.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?