Czyszczenie komina na wiosnę

czyszczenie komina

Zbudowanie domu, wybranie kotła, wstawienie dobrej jakości komina to nie wszystko. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dom nie jest samowystarczalny i nic nie dzieje się w nim na pstryknięcie palca. Ogrzewając dom przy pomocy kotłów na paliwa stałe, koniecznością jest regularne sprawdzanie stanu przewodu kominowego, co znacznie podniesie poziom naszego bezpieczeństwa. Czyszczenie komina to nasz obowiązek, o którym trzeba pamiętać minimum raz na kwartał. I nie jest to tylko kwestia mandatu, a głównie naszego zdrowia oraz życia.

Przegląd, czyszczenie komina – kiedy trzeba?

Czyszczenie komina oraz regularne sprawdzanie jego kondycji z pewnością nie należy do zadań, których wyczekujemy z utęsknieniem. Najchętniej w ogóle pozostałyby całkowicie zapomniane, jeśli nie chodziłoby tutaj o nasze zdrowie oraz życie.

Czyszczenie komina – jak często powinno się odbywać? Jeśli chodzi o regularne, a przy okazji bardzo staranne czyszczenie komina, zazwyczaj powinno się je robić 4 razy do roku, co daje minimum jedno czyszczenie na kwartał. Jednak są to umowne liczby, ponieważ nigdzie nie ma tego ujętego. Natomiast jeśli chodzi o obowiązkowe czyszczenie przewodów spalinowych, wentylacyjnych oraz dymowych – taka kontrola powinna odbyć się minimum raz w roku, a wszystko to poświadczone jest specjalnym kwitkiem, pod którym podpisuje się właściciel oraz osoba do tego upoważniona.

W sytuacji, kiedy właściciel budynku nie kwapi się do czyszczenia, a ponadto nie przejdzie kontroli, może to grozić mandatem, którego wysokość to prawie 500 zł. Jednak w przypadku nieczyszczonego komina istnieją surowsze kary, takie jak negatywny wpływ na zdrowie domowników, a nawet spowodowanie ich śmierci. W każdym momencie, w przypadku brudnego komina, może dojść do pożaru, zadymienia pomieszczeń, zatrucia. A przecież samodzielne czyszczenie komina wcale nie jest skomplikowaną czynnością.

Dlaczego trzeba regularnie kontrolować stan przewodów kominowych?

Jak często czyścić komin? To pytanie spędza sen z powiek odpowiedzialnym domownikom. Zazwyczaj warto sprawdzić samodzielnie stan komina minimum raz na 3 miesiące. Ponadto, istnieją obowiązkowe kontrole oraz obowiązkowe czyszczenia, podczas których w naszych domach zjawia się kominiarz. Nie jest to droga usługa, a warto się na nią skusić, aby mieć pewność, że taki przegląd był wykonany profesjonalnie.

Masz dymowy lub spalinowy komin? Czyszczenie – kiedy powinno się odbywać? Otóż nie trzeba czekać z tą czynnością na ostatnią chwilę. Jeśli uważnie obserwujesz to, co dzieje się w kotłowni podczas rozpalania, z pewnością zauważysz moment, w którym następuje znacznie zmniejszenie ciągu. Jeśli tak się u Ciebie dzieje, jest to pierwsza oznaka, że komin wymaga dokładnego wyczyszczenia.

Wśród ludzi krąży też opinia, że dokładniejsze czyszczenie komina powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest to oczywiście dobra myśl, ponieważ warto odpowiednio przygotować komin do grzania jesienią i zimą. Jednak ominięcie czyszczenia właśnie w środku sezonu często nie jest możliwe. Warto znaleźć choć jeden dzień w tym zimowym kwartale, aby przeczyścić przewód dymowy, by nie gromadziła się w nim niepotrzebnie sadza, która mogłaby ulec zapaleniu.

W sytuacji, kiedy palisz w kotle wilgotnym drewnem, koniecznością mogą okazać się także wycieczki na dach. Sadza to efekt uboczny spalania, który gromadzi się intensywnie nawet, jeśli całość przebiega szybko i sprawnie, bez żadnych problemów. Niewielka ilość sadzy może być przyczyna pożaru, który wybuchnąć może zarówno na dachu, jak i w przewodzie kominowym. Czyszczenie komina jest istotne także z innego powodu – jeśli dojdzie do pożaru i wystąpią nieciekawe zniszczenia, firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj takie sytuacje mają miejsce tylko i wyłącznie przez niedopatrzenie właściciela.

Co będzie potrzebne do czyszczenia i jak się do tego zabrać?

Przetykanie komina, jego czyszczenie to nie jest zbyt skomplikowane zadanie, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania się. Z pewnością wystarczą jednorazowe zakupy, aby później mieć sprzęt na kilka najbliższych lat. Warto mieć na uwadze, że do takiej pracy można się śmiało przygotować w pewnym sensie już na etapie planowania, projektowania własnego domu. Chodzi tutaj głównie o dostęp do komina.

Właśnie ten dostęp do komina jest niezwykle ważny podczas czyszczenia. W sytuacji, kiedy czyszczenie ma odbywać się z poziomu dachu, warto zainstalować na pokryciu drabinkę, która zapobiegnie uszkodzeniu blachy czy dachówek. Jeśli chcesz dostawać się na dach z poziomu domu, koniecznością będzie instalacja wyłazu dachowego.

Ława kominiarska to także bardzo przydatna rzecz. Jest to nic innego, jak mocowany na dachu wspornik wyposażony w wąski podest. Pozwala on na całkowicie bezpieczne utrzymanie się na dachu w pozycji prostej, pionowej.

Kolejnym przydatnym narzędziem, które można zakupić bezpośrednio przed pierwszym czyszczeniem jest specjalna szczotka do czyszczenia komina. Jest to najbardziej podstawowe narzędzie, które musi znaleźć się w każdym domu, jest także standardowym wyposażeniem kominiarza. Kształt szczotki powinien być dopasowany do kształtu przewodu kominowego. W sytuacji, kiedy jest on prostokątny, trzeba wybrać szczotkę prostokątną. Dzięki temu każdy zakamarek komina zostanie dokładnie wyczyszczony. W przypadku przewodu okrągłego, wystarczy szczotka okrągła. Materiał wykonania takiego narzędzia też jest ważny. Jeśli masz komin murowany, a przewody wykonane są ze stali żaroodpornej – świetnie sprawdzi się szczotka druciana. Jednak nie będzie ona dobrym wyborem, jeśli Twój komin jest wykonany ze stali kwasoodpornej. Wtedy musisz zainwestować w nieco inne narzędzie, czyli szczotkę wyprodukowaną z tworzywa sztucznego.

Jeśli chcesz, aby Twój komin działał poprawnie, musisz o niego regularnie dbać. Czystość tego przewodu należy do najważniejszych, ponieważ to ona może zdecydować, czy Twoja rodzina będzie bezpieczna, czy jednak nie. Ponadto, jeśli kominiarz zapuka do Twoich drzwi, nie odprawiaj go z kwitkiem!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?