Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?

czyszczenie wentylacji

Chcesz zadbać o komfort wszystkich domowników? Czyszczenie wentylacji ma znaczenie priorytetowe. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, jakie czynności musisz przeprowadzić.

Czyszczenie instalacji wentylacyjnych – zadbaj o zdrowie

System wentylacyjny wymaga regularnego czyszczenia. Jest to jedno z najważniejszych działań, jakie obejmuje konserwacja budynku. Weź pod uwagę, że zanieczyszczona oraz niesprawna instalacja niesie za sobą bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązań do domu, biura, czy hali produkcyjnej – w każdej przestrzeni gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. Nie ignoruj tego problemu i postaw na sprawdzone oraz skuteczne rozwiązania.

Sprawna wentylacja zapewnia komfortowe warunki w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu zadbasz o dobre samopoczucie w domu oraz wygodną pracę w biurze. Pamiętaj, że świeże i czyste powietrze powinno być doprowadzane stale, a zużyte odprowadzane. Wówczas następuje wymiana, która zapewnia tak potrzebny spokój.

Sprawny system to absolutna podstawa funkcjonowania w każdych czterech kątach. Zdarza się jednak, że w instalacji pojawiają się bardzo groźne dla zdrowia drobnoustroje. Wówczas należy jak najszybciej wykonać czyszczenie kanałów. Niskiej jakości powietrze może powodować następujące objawy:

  • złe samopoczucie
  • ból głowy
  • katar
  • senność
  • kaszel
  • poważne problemy układu oddechowego

Pamiętaj, że w kanałach wentylacyjnych mogą bytować bakterie i wirusy, które negatywnie wpływają na komfort wszystkich mieszkańców domu czy pracowników firmy. Natomiast szybkie i zdecydowane działanie rozwiąże problem i każdemu zapewni tak potrzebny komfort.

 

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych przepisy prawa

Wiesz już, że czyszczenie wentylacji mechanicznej ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i powinno być prowadzone regularnie. Jednak to tylko jeden z powodów. Zwróć uwagę, że dbałość o sprawny system zapobiega pożarom.

W wielu instalacjach wentylacyjnych (szczególnie związanej z systemem grzewczym i klimatyzacyjnym) mogą osadzać się substancje łatwopalne. Mowa tu o kurzu, pyle, tłuszczach oraz innych zanieczyszczeniach, jeżeli ich nie usuniesz, zwiększysz ryzyko występowania pożaru. Na szczęście świadomość tego problemu rośnie i coraz więcej osób troszczy się o sprawną, czystą instalację.

Dodatkowym atutem jest poprawa wydajności systemu. Pamiętaj, że zatkane instalacje nie działają prawidłowo, a to zwiększa koszty ich utrzymania. Jeśli chcesz uzyskać maksymalną wydajność systemu, a jednocześnie obniżyć rachunki za energię, zdecydowanie warto o tym pamiętać.

Czy czyszczenie wentylacji stanowi obowiązek?

Jeżeli zamierzasz pozbyć się zanieczyszczenia powietrza w czterech kątach i wprowadzić tam atmosferę komfortu, musisz koniecznie zadbać o sprawną wentylację. Czy jednak istnieje ku temu prawny obowiązek? Otóż tak. Mówią o tym przepisy prawa budowlanego, a także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto dyrektywy związane z czyszczeniem wentylacji wydała Unia Europejska. Problem ten traktowany jest bardzo poważnie.

Ponadto dokumenty obejmują szczegółowe instrukcje, które uwzględniają, jak powinno przebiegać czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Zwróć uwagę, że istnieją wytyczne dotyczące częstotliwości kontroli parametrów powietrza. Według zaleceń takie działania powinny być prowadzone w następujących miejscach:

  • biurowce
  • urzędy
  • szpitale
  • kliniki i gabinety specjalistyczne
  • szkoły i uniwersytety
  • obiekty handlowe
  • obiekty usługowe
  • domy mieszkalne
  • budynku użyteczności publicznej

Na tym nie koniec, gdyż przepisy obejmują konieczność czyszczenia wentylacji w pociągach i na statkach.

Jak często należy wykonać te czynności? Otóż zabieg wentylacja czyszczenie powinno się przeprowadzić raz na dwa lata. Natomiast kontrolowanie systemu powinno być dopasowane do rodzaju zanieczyszczenia oraz typu budynku. Szczegółowe normy dopuszczalnych zanieczyszczeń są określane zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i wielu pozostałych przestrzeni. Zdecydowanie warto z nimi się zapoznać.

Musisz pamiętać, że to pracodawca odpowiada za sprawną wentylacje w biurze czy zakładzie produkcyjnym. Bardzo ważna jest również okresowa wymiana filtrów. Jeżeli więc zarządzasz biurem czy zakładem produkcyjnym, koniecznie rzuć okiem na te wytyczne. Uwzględnia je kodeks pracy.

Jak przebiega czyszczenie systemów wentylacyjnych?

 

Proces ten przebiega w kilku etapach, a każdy z nich ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu w pracy czy miejscu zamieszkania. Początkowym punktem jest inspekcja, czyli wstępne rozpoznanie stanu wentylacji. Dzięki temu można określić zakres działań i wybór prawidłowych metod. Następny krok to czyszczenie właściwe. Może przebiegać na sucho lub mokro i wiele zależy tu od rodzaju wentylacji oraz skali zanieczyszczeń. Ostatni etap obejmuje dezynfekcję, badania mikrobiologiczne oraz szczegółową kontrolę.

Pamiętaj, że obiekt powinien być bardzo dokładnie przygotowany do czyszczenia wentylacji. Zwróć uwagę na odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń. Najlepiej urządzenia oraz inne wrażliwe na uszkodzenia przedmioty przykryć folią ochronną. Z reguły firma czyszcząca zajmuje się takimi pracami, lecz warto się o tym upewnić.

Ponadto charakter pomieszczenia decyduje o tym, w jaki sposób eksperci dotrą do instalacji. Jeśli mowa o halach magazynowych oraz zakładach produkcyjnych, zazwyczaj system jest podwieszony pod sufitem bez zabudowy. Natomiast w obiektach biurowych czy szpitalach konieczny będzie demontaż fragmentu sufitów podwieszanych. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany dla doświadczonych ekspertów.

Musisz pamiętać, że proces czyszczenia trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczeń wielkości systemu oraz doświadczenia ekipy. Pamiętaj, aby postawić na wsparcie profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i mają wiedzę na temat stosowania najlepszych technik.

Czyszczenie wentylacji – podstawowe metody

Podstawowy podział rozwiązań z zakresu czyszczenia wentylacji obejmuje:

  • Czyszczenie na sucho (szczotkowanie, sprężone powietrze, ręczne odkurzacze)
  • Czyszczenie na mokro (stosowanie środków chemicznych z atestem)

Wybór metody zależy od stopnia i rodzaju zanieczyszczeń. Pamiętaj, że najlepsi specjaliści zawsze wybiorą optymalnie dopasowaną technikę, sprzęt oraz środki, aby zapewnić oczekiwane efekty. Natomiast rodzaj i spektrum działań są dostosowane do typu kanałów wentylacyjnych oraz rozwiązań uwzględnionych w projekcie. W przypadku trudno dostępnych miejsc używa się podnośników czy rusztowań. Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego zespołu, który przeprowadzi perfekcyjne odgrzybianie wentylacji.

Czyszczenie instalacji wentylacji – skuteczne techniki

Najczęściej eksperci stawiają czyszczenie kanałów metodą mechaniczną. Chodzi tu o proces szczotkowania z użyciem zaawansowanych urządzeń. Szczotkę dopasowaną do przekroju wprowadza się przez otwór rewizyjny lub przez otwory po zdemontowaniu kratek. Później następuje obracanie w dwóch kierunkach. W ten sposób zanieczyszczenia szybko znikają z powierzchni ścianek. Na końcu odcinka podłącza się odciąg ze sprzętem filtracyjnym, który pochłania zanieczyszczenia. Proces szczotkowania jest prowadzony w kierunku odciągu, a w kanale powstaje podciśnienie. Dzięki temu możesz skutecznie wyeliminować zanieczyszczenia, aby cieszyć się komfortem w biurze czy w domu.

Niekiedy zachodzi konieczność, aby serwisant wszedł do kanału i ręcznie oczyścił ściany. Dzieje się tak zazwyczaj w bardzo dużych systemach wentylacyjnych. Eksperci używają wyłącznie środków atestowanych przez Państwowy Zakład Higieny. W takim przypadku czyszczenie wentylacji przebiega metodą zamgławienia systemu.

Zwróć uwagę, że regularna kontrola systemu wentylacyjnego oraz czyszczenie pozwala wyeliminować problem już na początkowym etapie. Natomiast ignorowanie go może negatywnie wpłynąć na zdrowie osób w otoczeniu, a także wywołać pożar. Wystarczy jednak, że skorzystasz z naszych wskazówek, aby cieszyć się czystą i dobrze zorganizowaną przestrzenią.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?