Dziś daszki na kominy cieszą się dużą popularnością. Podpowiadamy, kiedy warto postawić na takie rozwiązanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze tej konstrukcji. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno dokonasz właściwego wyboru.
Czym jest daszek kominowy?
Najprościej mówiąc, jest to zakończenie komina w formie osłony nad wylotem. Elementy te nie są niezbędne do funkcjonowania systemu, natomiast na niektórych obszarach Polski są wymagane przez przepisy prawa. Niekiedy nakładki po prostu się przydają, spełniając dosyć ważne funkcje.
Popularne koguty na komin bardzo dobrze chronią wylot przed dostawaniem się deszczówki oraz zanieczyszczeń. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo użytkowania systemu kominowego. Kolejna funkcja to zabezpieczenie konstrukcji przed ptakami. Często zdarza się, że na szczycie, a nawet wewnątrz komina powstają gniazda.
Nakładki na kominy – montaż i wymiary
Na rynku z łatwością znajdziesz daszek komina idealnie dopasowany do określonych systemów. Przed zakupem musisz więc zwrócić uwagę na wybór kompatybilnej konstrukcji. Nie zabraknie również uniwersalnych elementów, które zapewnią ochronę przeróżnym kominom.
Zwróć uwagę, że tzw. czapki kominowe dostępne są w kilku rozmiarach. Dzięki temu możesz dopasować konstrukcję do Twojego systemu. Pamiętaj, że montaż daszków nie jest trudny, lecz przebiega na wysokości, więc musi być wykonany przez ekspertów. W niektórych modelach zastosowano specjalną podstawę, a w innych rurę wewnątrz przewodu kominowego. Pamiętaj, że daszki muszą zapewnić kominiarzowi prosty dostęp do przewodu, gdyż element ten wymaga regularnego sprawdzania. Stała kontrola zapewnia bezpieczeństwo domownikom oraz efektywne działanie komina.
Do popularnych rozwiązań należą konstrukcje o średnicy Ø160, Ø180 oraz Ø200. Zanim dokonasz wyboru, upewnij się, jakie zakończenie komina w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Jeżeli nie znasz wymiarów, podpowiedzi udzielić Ci kominiarz. Samodzielne wchodzenie na dach budynku jest bardzo niebezpieczne. Takie działania zawsze wymagają specjalistycznego podejścia.
Pamiętaj, że tylko wybór kompatybilnego rozwiązania zapewni Ci odpowiednie efekty.
Daszek komina – zastosowanie
Wiesz już, że daszek zapewnia ochronę przewodu przed zanieczyszczeniami. Na tym jednak nie koniec. Odpowiednia osłona komina przed deszczem wykorzystuje siłę wiatru i wzmacnia ciąg kominowy przez wytwarzanie podciśnienia. Ponadto zakończenia kominów mają specyficzną budowę, przez co niekiedy nazywane są kogutami, nasadami czy strażakami. Konstrukcja ta świetnie zabezpiecza komin przed deszczem i opadami. Jest trwała, cicha, a zarazem bardzo wydajna.
Takie rozwiązanie może więc poprawić szybkość usuwania zanieczyszczonego powietrza z przewodu. Na tym jednak nie koniec. Daszek wentylacyjny pełni funkcję osłony zarówno przed ptactwem, jak i gałęziami czy liśćmi. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa. Dzięki temu przewód będzie mniej podatny na awarie. Jeżeli więc cenisz sprawdzone rozwiązania, taką propozycją zdecydowanie warto się zainteresować. Chociaż to proste konstrukcje, ich rola bywa wręcz nieoceniona.
Daszek na komin może okazać się wręcz niezbędny, gdy przewód kominowy posiada niewielką średnicę. Jego zastosowanie będzie obowiązkowe również, gdy połać dachowa jest ustawiona zbyt nisko. Ponadto należy sprawdzić, czy przepisy lokalnego prawa nie nakazują instalacji daszków.
Kiedy należy zainstalować daszek?
Wiele zależy od regionu Polski, w którym mieszkasz. Na niektórych obszarach występują bardzo silne wiatry oraz mocne opady atmosferyczne. Wówczas zdecydowanie warto zainstalować te elementy. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury wydało rozporządzenie, które dotyczy warunków technicznych montowania kogutów kominowych.
Zgodnie z rozporządzeniem montuje się je w budynkach, które znajdują się w II i III strefie obciążenia wiatrem. Wówczas należy je stosować na przewodach spalinowych i dymowych. Konstrukcje powinny zabezpieczyć komin przed odwróceniem ciągu. Ponadto nasady należy zainstalować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego warunki topograficzne dla danego terenu oraz położenie budynków.
Wymienione wymogi nie dotyczą palenisk czy komór spalania z mechanicznym pobudzeniem odpływu spalin.
Pamiętaj, że poza tymi strefami kominy warto zainstalować wszędzie tam, gdzie przewód dymowy bądź spalinowy charakteryzuje się małym przekrojem. Ponadto sprawdzą się przy kominach z wylotem znajdującym się poniżej kalenicy dachu. Przed wyborem daszka upewnij się, jakie efekty możesz uzyskać.
Czy daszki kominowe zawsze są potrzebne?
Wiele osób zastanawia się, czy taka konstrukcja będzie im absolutnie niezbędna. Otóż daszki nie zawsze są potrzebne, lecz w wielu przypadkach sprawdzą się wręcz perfekcyjnie. Bardzo dużo zależy od rodzaju wentylacji. Jeżeli mowa o wentylacji mechanicznej, nasada nie będzie potrzebna. Zwróć uwagę, że taki system obejmuje już elementy, które odpowiadają za efektywne usuwanie spalin.
Natomiast przy instalacji grawitacyjnej zdecydowanie warto zainstalować daszek. Dzięki niemu zadbasz o wydajność instalacji, co przełoży się na wygodę domowników. Pamiętaj, że specjalista bardzo szybko i sprawnie zainstaluje nasadę. Ponadto elementy te nie są drogie, nawet jeśli mowa o solidnie wykonanych konstrukcjach.
Komin wentylacyjny zakończenie – z jakiego materiału?
Daszki mogą być wykonane z różnych materiałów. Natomiast bardzo duże znaczenie ma konstrukcja u nasady. Najczęściej znajdziesz produkty z aluminium czy ocynku. Doskonałym wyborem będzie zakup nierdzewnego elementu, który na pewno sprawdzi się przez długie lata, a jednocześnie na długo zachowa swój stylowy wygląd.
Kolejna propozycja to zakończenie komina wentylacyjnego wykonane z wytrzymałej stali kwasoodpornej. To bardzo dobre rozwiązanie pod względem stosunku ceny do jakości.
Możesz również sięgnąć po ceramiczną konstrukcję, której dodatkowym atutem jest ozdobny charakter. Do rzadkości należą betonowe modele i zazwyczaj wykonywane są na zamówienie. Najtańszą opcją będzie plastikowa konstrukcja, lecz nie zawsze sprawdzi się dobrze.
Daszek na komin a estetyka domu
Skoro wiesz już, czym charakteryzuje się zakończenie komina dymowego czy spalinowego, warto przyjrzeć się estetyce elementów. Przede wszystkim zadbaj o to, aby element był dopasowany do wyglądu Twojego domu. W przeciwnym razie może zbyt bardzo rzucać się w oczy i źle wpływać na design budynku. Dlatego o zakupie nigdy nie powinien decydować przypadek.
Zastosowany materiał lub kolor powinien nawiązywać do barwy oraz charakteru pokrycia dachowego. Wystarczy połączyć elementy w miłą dla oka kompozycję, aby uzyskać bardzo atrakcyjny efekt. Znakomitym wyborem będzie prosty daszek bez dodatkowych elementów dekoracyjnych. Ta uniwersalna konstrukcja pasuje do przeróżnych dachów.
Przed zakupem warto raz jeszcze zajrzeć do naszego poradnika i przeanalizować wszystkie kryteria. Dzięki temu na pewno sięgniesz po rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?