Jak dobrać komin do kotła?

jaki komin wybrać

Komin jest istotnym elementem całego systemu grzewczego. Żeby prawidłowo spełniał swoją funkcję, należy go dobrać do kotła – w końcu to właśnie z komina wydobywają się powstałe w kotle spaliny. Dobór systemu kominowego ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – zarówno w zakresie eksploatacji, jak i bezpieczeństwa mieszkańców. Poza tym odpowiedni projekt i trafny dobór komina wpływa na wydajność kotła i na jego parametry.

W artykule przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące tego, jak dobrać odpowiedni komin.

Jaki komin wybrać?

Komin jest bardzo ważnym elementem w każdym domu. Niegdyś w każdej sytuacji decydowano się na stawianie komina ceramicznego, który wytrzymywał niemalże wieki. Dzisiaj mamy w tym zakresie mnóstwo możliwości do wyboru.

Już na etapie projektowania domu, warto decydować o systemie ogrzewania – wymagania wobec kanału dymowego są różne i decydują o tym paramenty kotła. Wcześniejsze zaplanowanie wszystkiego nie zawsze jest jednak możliwe – w końcu nieraz na etapie projektowania nie wiemy, czy w przyszłości będzie możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Właśnie dlatego dobrze omówić z fachowcami wszystkie ewentualności.

Dwa oddzielne przewody kominowe (czyli komin do gazu i dla kotła na paliwo stałe) pochłoną dużo pieniędzy. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o uniwersalny komin, który będzie odpowiedni bez względu na to, jaki kocioł zainstalujmy.

Jak dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego?

Dopasowanie systemu kominowego do urządzenia grzewczego jest niezwykle ważne. Na wstępie należy ustalić parametry pracy układu.

Podstawowy podział instalacji kominowej jest przeprowadzany ze względu na komorę spalania:

  • kotły z otwartą komorą spalania (tzw. atmosferyczne)
  • kotły z zamkniętą komorą spalania

Uniwersalny komin

Wbrew powtarzanym opiniom komin gazowy, nie musi być wykonany ze stali lub posiadać wkładu stalowego. Nowoczesne kominy zarówno stalowe, jak i ceramiczne są produkowane z materiałów obsługujących różne kotły. Oczywiście niezbędne jest przejrzenie specyfikacji technicznej, żeby ustalić, czy dany materiał będzie odpowiedni dla określonego kotła lub też będzie po prostu uniwersalny.

Uniwersalność komina to nie tylko materiał, z jakiego został on wykonany. Niezbędne jest zaznajomienie się ze specyfikacją kotła. Kwestią, która przysparza wielu problemów, jest średnica przewodu kominowego. Przykładowo duże średnice współpracują z kotłami na węgiel, ale z gazowymi już niekoniecznie. W przypadku błędnego doboru komina do kotła problemem będzie obniżenie sprawności i efektywności urządzenia. Decyzja o budowie komina uniwersalnego wiąże się z licznymi konsultacjami i z przenalizowaniem każdego detalu. Ponadto awarie mogą przysporzyć nie lada problemów.

Gotowy komin

Gotowe systemy kominowe składające się z prefabrykowanych elementów, które tworzą kompletny układ, są po prostu wygodne. Bez większych problemów można je dostosować zarówno do kotła, jak i do potrzeb mieszkańców domu. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia estetyki, czyli wykończenia komina. Możliwości zabudowy są ustalane po uwzględnieniu parametrów pieca, paliwa, wysokości i średnicy komina.

Tradycyjne murowane kominy zastępowane są gotowymi systemami ze względu na łatwość montażu. Dzięki temu można zaoszczędzić masę czasu. Sam sposób montażu komina ceramicznego jest bezproblemowy w porównaniu do tradycyjnie budowanego komina. W efekcie na tradycyjne kominy decyduje się coraz mniej osób.

Gotowe systemy kominowe – z czego się składają?

W skład gotowego systemu kominowego wchodzi kilka części. Najważniejszym elementem jest wkład kominowy, który się składa z rur ceramicznych albo kamionkowych. Długość rur wynosi do 66 cm, a średnicy do 30 cm. Do rur dołącza się obejmy, a poszczególne części wkładu łączą się z kitem kwasoodpornym. Zewnętrzna obudowa systemu jest wykonana z wytrzymałego, ale lekkiego materiału, a częściej obudowy łączy zaprawa. Przewód spalinowy można umieścić w obudowie kominowej. Materiał użyty do zewnętrznej obudowy to na ogół pustaki, które odprowadzają wilgoć. Samo wykończenie komina może być dostosowane do gustu domowników. W przypadku systemu kominowego istotna jest również odpowiednia izolacja cieplna. Na ogół jest ona wykonana z wełny mineralnej, umieszczonej między wkładem kominowym a samą obudową komina. Konkretne materiały są jednak dopierane pod kocioł i wykorzystywane paliwo.

Systemy ceramiczne i stalowe

Systemy ceramiczne i stalowe są uważane za uniwersalne. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na działanie wysokich temperatur, odpornością na pożar sadzy (temperatura może wówczas wzrosnąć do 1200° C). Poza tym są one wytrzymałe na oddziaływanie związków fluorków, i na ściskanie. Wszystko to sprawia, że systemy ceramiczne i stalowe są odpowiednie zarówno do kotłów na gaz, paliwo stałe, pellet, ale też do tradycyjnych i kondensacyjnych pieców.

Niewłaściwe dobranie komina do kotła

Błędne dobranie komina do kotła może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przykładowo:

– ochładzanie spalin na wylocie, czyli spadek podciśnienia w kominie,

– opory powietrza i zaburzania ciągu,

– dodatkowe zużycia paliwa,

– niepoprawne działanie automatyki kotła,

– zwiększone osadzanie sadzy na ściankach.

Pamiętajmy, że wybierając system kominowy, należy się skupić na efektywnym odprowadzeniu spalin.

Ceny kominów

Ile kosztuje komin? Nie da się ukryć, że cena jest często kluczowym kryterium podczas wybierania komina. Kominy ceramiczne są niezwykle trwałe – często gwarancja na nie sięga nawet 30 lat. Ich ceny zaczynają się już około 1800 zł. Oczywiście na rynku dostępnych jest masa bardziej zaawansowanych, a tym samym droższych modeli. Kominy wykonane z izolowanej stali to wydatek od 2000 zł wzwyż.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?