Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?

nawiewnik

Prawidłowo działająca wentylacja w domu to nie tylko lepsze odprowadzanie zapachów z kuchni czy pary z łazienki. To przede wszystkim gwarancja tego, że mieszkamy w budynku, w którym panu       je korzystny mikroklimat. Grzyb na ścianie, parujące okna i zapach stęchlizny  – to najbardziej jaskrawe przykłady niedomagania wentylacji w domu. W takich warunkach nie trudno o szybkie występowanie chorób. Bakterie i inne mikroorganizmy namnażają się w pomieszczeniach, w których jest niewystarczająca wymiana powietrza i zbyt wysoka wilgotność. Życie w takich warunkach na dłuższą metę jest szkodliwe i może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Nawiew powietrza w domu to podstawa, a na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zadbaj o prawidłowe działanie wentylacji

Zasłanianie kratek wentylacyjnych to częsty widok w polskich mieszkaniach. W ten sposób część osób próbuje np. ograniczyć utratę ciepła z pomieszczenia czy walczyć z nieprzyjemnymi zapachami, wydobywającymi się z przewodu wentylacyjnego. Tymczasem, takie działanie przynosi więcej szkody, niż pożytku.

W prawidłowo funkcjonującym układzie, istotny jest zarówno wywiew jak i nawiew powietrza do domu.  Zamykanie kratek wentylacyjnych, nadmierne uszczelnianie drzwi i okien – choć pozornie poprawia komfort cieplny – na dłuższą metę może być przyczyną poważniejszych kłopotów. W pomieszczeniach, w których nie ma właściwiej wymiany powietrza nie tylko utrzymuje się nieprzyjemny zapach, ale także może gromadzić się wilgoć – skraplając się np. na ścianach.

Jeśli z kratki wentylacyjnej wydobywają się zapachy pochodzące z innego mieszkania w budynku, to znak, że konieczna będzie interwencja specjalisty i sprawdzenie drożności przewodów. Być może, sąsiad dokonał też przeróbek w instalacji – np. nieprawidłowo podłączając okap kuchenny do istniejącego przewodu wentylacyjnego.

Z kolei problem z zimnym powietrzem przedostającym się do wnętrza z okolicy okien czy drzwi to znak, że powinniśmy przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest stolarka. Stare, zniszczone uszczelki, niedomagające okucia czy zwyczajnie niewłaściwa regulacja – to najczęstsze powody nieszczelności okien i drzwi. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze okno nie może być całkowicie szczelne – minimalny przepływ powietrza zawsze jest potrzebny, bo inaczej nasze mieszkanie przypominałoby zamknięty szklany słoik, w którym nie sposób oddychać.

Montujemy dodatkowy nawiew

Ulepszanie działania istniejącego systemu wentylacji jest jak najbardziej możliwe – nawet w wydawałoby się nowoczesnych budynkach może zachodzić taka potrzeba. Szczególnie, jeśli stolarka okienna wykonana jest z tworzywa, jednak nie przewidziano w niej nawiewników. Co to takiego? To niewielkie szczeliny wentylacyjne umieszczane w górnej części ramy okna i skrzydła. Odpowiadają za właściwą wentylacje w pomieszczeniu, zapewniając swobodny przepływ powietrza w obie strony.

Nawiewniki mogą występować w dwóch wariantach – klasyczne, ciśnieniowe, które reguluje się ręcznie. Otwierani i zamykanie możliwe jest w dowolnym momencie w zależności od potrzeb. Z kolei nawiewniki higrosterowane działają autonomicznie – otwarcie następuje wraz ze wzrostem poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawiewniki montowane są standardowo w nowo produkowanych oknach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je również później, także w starszych typach okien.

Nawiew powietrza może być realizowany także poprzez specjalne otwory w ścianach budynku. Umieszcza się tam zawory regulujące przepływ. Wydajność takiego systemu pozwala na zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza nawet w budynkach o dużej kubaturze. Co ważne, urządzenia charakteryzują się eleganckim wyglądem, dlatego nie będą szpecić wnętrza.

Sprawdź, ile masz powietrza

Każde urządzenie wymaga regularnej kontroli. Podobnie jest z elementami systemu wentylacji. Zgodnie z prawem, okresowe przeglądy muszą być wykonywane regularnie, przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach. Kontroli podlegają przewody wentylacyjne w kuchni i łazienkach, a także wszędzie tam, gdzie zamontowane jest urządzenie grzewcze.

Normy określają także ilość powietrza, która powinna być dostarczana z zewnątrz. Najwięcej – 70m3 na godzinę wymagane jest w kuchni, jeśli wyposażona jest w kuchenkę gazową. W przypadku korzystania z kuchenki elektrycznej, wartość ta jest o ponad połowę mniejsza. Świeże powietrze musi także dostawać się do łazienki – w ilości 50 metrów sześciennych na godzinę, a w przypadku samej toalety – 30m3.

Nawiew ciepłego powietrza może być realizowany także dzięki wykorzystaniu systemu rekuperacji. W takim wariancie, do każdego z pomieszczeń w domu doprowadzany jest strumień powietrza z centrali. To, co trafia do mieszkania, jest oczyszczone z drobinek pyłu czy kurzu. A dzięki temu, powietrze w domu jest po prostu bardziej zdrowe.

Alternatywą jest także zastosowanie centrali wentylacyjnej z systemem filtrów. To sposób na to, aby szybko i sprawnie pozbyć się zanieczyszczeń – w tym tak uciążliwego smogu. To coraz popularniejsze rozwiązanie, będące lepszym wyborem niż przenośne oczyszczacze powietrza, których wydajność jest mniejsza.

Nawiew przez cały rok

Dobrze funkcjonujący system wentylacji to gwarancja komfortu mieszkania niezależnie od aury na zewnątrz. Zimą, minimalizowane są straty ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej wymiany powietrza. Z kolei latem, wentylacja i nawiew powietrza, zapewnią wytchnienie podczas fali upałów. Nowoczesne, rozbudowane systemy wentylacyjne mogą być zintegrowane z układem klimatyzacji – w takim przypadku, całość procesów związanych z uzdatnianiem i doprowadzeniem powietrza do pomieszczeń realizowana jest w jednym urządzeniu – centrali, montowanej na dachu lub w pomieszczeniu gospodarczym. To rozwiązanie głównie do dużych budynków – głównie obiektów użyteczności publicznej. W przypadku domów jednorodzinnych złotym środkiem między kosztami a zaletami, jest montaż systemu rekuperacji. To podnosi koszt budowy domu, ale pozwala na spore oszczędności już przy pierwszym sezonie grzewczym.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?