Wystająca część komina stanowi istotny element każdego domu. Decydując się na to, jak ma ona wyglądać, powinno się wziąć pod uwagę zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. Stawiając dom, większość osób zadaje sobie pytanie, jaka powinna być wysokość komina ponad dachem. W tej kwestii na pewno pomoże nam architekt, ale warto samodzielnie zorientować się w temacie.
- Jakie są standardowe wysokości kominów?
- Jakie przedstawia się norma kominowa dla dachu skośnego i płaskiego?
W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także szereg wskazówek dotyczących wysokości komina.
Jak dopasować do budynku wysokość komina?
Architekci i firmy budowlane jasno podkreślają, że komin i jego wykończenie to części domu, na których nigdy nie należy oszczędzać. Oprócz efektów wizualnych niezwykle istotna jest też jakość materiałów. Wybranie tego najtańszego i nieodpowiedniego nie dość, że zapewni bezpieczeństwa, to pociągnie za sobą olbrzymie koszty naprawy.
Generalna zasada mówi o tym, że wysokość komina ponad dach powinna być taka, by warunki atmosferyczne nie zagrażały mu i nie powodowały awarii. Z drugiej strony nie może być ona zbyt niska, gdyż wówczas prawdopodobnie obniży się siła ciągu, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do odwrócenia jego kierunku.
Kwestię wysokości komina dobrze jest skonsultować z kominiarzem. Jeśli doszło już do pomyłki i okazuje się, że dom ma zbyt niski lub zbyt wysoki komin, to rozwiązanie również powinien wskazać kominiarz. Samodzielne decyzje mogą okazać się niewłaściwe i w konsekwencji jeszcze bardziej zakłócić działanie komina.
Zbyt długi komin
Jak wiadomo, przewody kominowe, a dokładniej ich długość wpływa na siłę ciągu. Większość specjalistów jest zdania, że nawet gdy komin jest za długi, to będzie lepiej pracował niż ten za krótki. Co prawda, dłuższe kominy są droższe i niezbyt estetycznie wyglądają, gdyż wybijają się na pierwszy front, ale będą zdecydowanie lepiej działać niż te krótkie. Ryzyko, że działanie dłuższego komina zakłóci wiatr, jest zdecydowanie niższe niż w przypadku zbyt krótkiego komina.
Zbyt krótki komin
Jeśli na skutek różnych okoliczności okazuje się, że mamy zbyt krótki komin spalinowy lub dymowy to, jak już zostało wspomniane powyżej, istnieje ogromne ryzyko zbyt słabego ciągu, a nawet jego odwrócenia. W takich przypadkach można zastosować nasady kominowe. Za ich pomocą można zwiększyć siłę ciągu. Należy jednak zwrócić uwagę, by nasady nie zwężały przekroju kanałów.
Jeśli z kolei komin wentylacyjny jest za niski, to można użyć nasad blaszanych obrotowych i stałych. Tutaj również należy zwrócić uwagę na przekrój kanały, by zastosowane rozwiązanie jeszcze bardziej nie pogorszyło działania komina.
Rozporządzenie o wysokości kominów – główne zasady
O tym, jak wysokie powinny być kominy na dachu, mówi rozporządzenie o warunkach technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania. Została tam podkreślona kwestia, że w kominie nie może dochodzić do zakłócenia ciągu – zatem powinny być odpowiednio wysokie. Co więcej, Polska Norma dla kominów murowanych określa konkretnie wysokość. Czynnik ten jest uzależniony od stopnia nachylenia dachu oraz od jego pokrycia, a konkretniej od materiału, z którego zostało ono wykonane.
Jaka powinna być wysokość komina na płaskim dachu i o małym spadku?
Na wszystkich dachach płaskich i tych o małym spadku, a więc o kącie nachylenia połaci sięgającym do 12° kominy, powinny być wyprowadzone na co najmniej 0,6 m powyżej poziomu kalenicy (najwyżej położona linia dachu – miejsce, gdzie stykają się przeciwległe połacie dachowe w budynku).
Jaka powinna być wysokość komina na stromym dachu?
- Wysokość komina na kalenicy na stromym dachu
Komin na kalenicy, na dachu stromym, o kącie pochylenia połaci większym od 12° i pokryciu niepalnym (ale też niezapalnym i trudno zapalnym), powinien wystawać 0,3 m powyżej połaci dachowej. Wysokość ta dotyczy górnej krawędzi powyżej połaci dachowej. Warto, by był on odrobinę wyższy – wówczas zyskamy pewność, że pracuje on prawidłowo.
- Wysokość komina na stromym dachu
Jeśli miejscem wyprowadzania komina jest połać dachowa (nie na kalenicy, a poniżej) musi wystawać 0,3 m powyżej połaci, a jego górna krawędź musi znajdować się w odległości co najmniej 1 m (mierzonej w poziomie) od pokrycia dachu.
- Wysokość komina na dachu o pochyleniu większym niż 12°
Na dachach stromych o dużym pochyleniu połaci (większym od 12°) najważniejsze jest zachowanie odległości 1 metra w poziomie od pokrycia dachu. By spełnić warunek dotyczący wysokości 0,3 m powyżej połaci, komin powinien mieć np. 58 cm wysokości, jeśli jest nachylony pod kątem 30°, a aż 1 metr, gdy jest nachylony pod kątem 45°.
- Wysokość kominów na dachu o pochyleniu większym niż 12° i pokryciu łatwo zapalnym
Na dachach stromych, o kącie nachylenia większym niż 12° i pokryciu łatwo zapalnym, kominy powinny sięgać powyżej 0,6 cm, licząc od kalenicy.
Wysokość komina a przepisy budowlane
Mimo tego, że przepisy wskazujące na minimalną wysokość kominów nie są precyzyjne, to lepiej przyjąć, że normy określają minimalne odległości kominów od połaci dachu i dotyczą górnej krawędzi. Dzięki temu możemy być pewni, że spełniamy wszystkie przepisy budowlane.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?