Jakie są rodzaje paliw grzewczych?

paliwa opalowe

Paliwa grzewcze to substancje chemiczne bądź mieszaniny, których zadaniem jest ulegać spalaniu przy udziale powietrza. W wyniku tego spalania powstają produkty spalania, czyli gazy, które odprowadzane są do atmosfery. Wybór konkretnego paliwa nie jest łatwy, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć wiele różnorodnych czynników. Ważne są w dużej mierze koszty związane z późniejszą eksploatacją budynku, jego ogrzewaniem oraz grzaniem wody. Warto wiedzieć, że wybór paliwa grzewczego zwykle związany jest z pewnym kompromisem. Paliwa stałe uchodzą za najtańsze, ale jednocześnie wymagają miejsca na składowanie, którym nie każdy dysponuje. Znalezienie opału odpowiedniej jakości także jest sporym wyzwaniem zwłaszcza dla osób, które nie do końca się na tym znają. Sprawdź, czym dokładnie jest paliwo stałe, jakie typy wyróżniamy oraz które z nich są najbardziej opłacalne?

Czym jest paliwo grzewcze?

Paliwo grzewcze, paliwo opałowe to nic innego, jak produkt, dzięki któremu możemy ogrzewać nasze domy, mieszkania oraz inne budynki. Paliwo opałowe spala się zwykle w dedykowanym jemu piecu. Nie każdy kocioł będzie w stanie pracować na każdym paliwie. Każde paliwo grzewcze ma swoje wady i zalety, które trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, zanim zostanie dokonany ostateczny wybór. Paliwa opałowe różnią się między sobą dostępnością, jakością. Nie każdy może pozwolić sobie na skorzystanie ze wszystkich dostępnych opcji.

Jakie rodzaje paliw grzewczych wyróżniamy?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj paliwa jest dostępny? Oto one:

  • paliwa stałe, wśród nich wyróżnimy:
    • węgiel kamienny — choć wiele restrykcji zakazuje już używania węgla kamiennego, to właśnie to paliwo nieustannie cieszy się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest dość tani i łatwo dostępny. Jeśli chodzi o węgiel, wyróżnić można koks, orzech oraz eko groszek. Konkretny kocioł zależeć będzie od rodzaju węgla, jaki wybierzemy. Spalanie miału wiąże się z użytkowaniem kotła z nadmuchem, zaś spalanie orzecha bądź koksu wymaga użycia kotła c.o. z górnym lub dolnym spalaniem.
    • drewno, biomasa – są to substancje stałe lub ciekłe, które ulegają biodegradacji. Zazwyczaj pozyskuje się je z produkcji leśnej, przemysłu czy produkcji rolnej. Biomasa ma najczęściej postać drewna oraz odpadów, czyli wiór, trocin, zrębków, peletu. Jednak biomasa może być także pozyskiwana z roślin energetycznych, np. wierzby energetycznej.
  • paliwa płynne, czyli:
    • gaz ziemny — jest to surowiec opałowy z naturalnych złóż, dominuje metan. Jest nietrujący, nie ma zapachu, dlatego też stosuje się specjalne procedury jego nawaniania. W ten sposób można poczuć gaz, jeśli doszłoby do jakiejkolwiek nieszczelności w instalacji.
    • gaz płynny — to specjalna mieszanka węglowodorów, wśród których najczęściej gości propan i butan. Pozyskiwany jest z gazów rafineryjnych i gazu ziemnego.
  • paliwa gazowe, czyli:
    • biogaz — powstanie tego paliwa to kwestia rozpadu substancji organicznych w warunkach beztlenowych. Do wytworzenia biogazu wykorzystuje się odpady zielone, kiszonkę z roślin czy gnojowicę.
    • bioolej — pozyskiwany jest z ziaren rzepaku. Dzięki odpowiedniej przeróbce może pochwalić się takimi właściwościami, jak olej opałowy. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnych, nowoczesnych kotłów olejowych.
    • olej opałowy — ogrzewanie przy pomocy oleju opałowego lekkiego jest wydajne. Wielu myli się z olejem napędowym, jednak w tym przypadku stosuje się barwienie na kolor czerwony.

Jakie paliwo grzewcze wybrać?

Dokonanie ostatecznego wyboru, jeśli chodzi o paliwo grzewcze, to nie lada wyzwanie. Rodzaje paliw stałych, czyli drewno, biomasa oraz węgiel, nadal są chętnie wybierane, jednak spora liczba inwestorów chce iść nieco dalej, decydują się więc na bardziej ekologiczne opcje, takie jak gaz ziemny, biogaz i inne.

Wiele też zależy od tego, jak bardzo chcemy być zależni od sposobu ogrzewania. Paliwa stałe mają to do siebie, że wymagają magazynowania, a nie każdy ma na to miejsce. Poza tym kotły na paliwa stałe potrzebują naszej nieustannej uwagi. Trzeba poświęcić nieco czasu na dokładanie opału, na regularne usuwanie popiołu, czyszczenie kotła czy pilnowanie ustawień automatyki. W ten sposób można też optymalnie dostosować ilość wytwarzanego ciepła do obecnych potrzeb użytkowników oraz budynku.

Jeśli nie chcesz nieustannie dokładać paliwa i martwić się, czy aby w piecu nie zgaśnie, koniecznie postaw na ogrzewanie bezobsługowe. Świetną opcją dla takich osób są kotły na olej, opałowy, gaz, ale również energia elektryczna daje radę, choć jest stosunkowo droga.

Które paliwa są najbardziej opłacalne?

Do najbardziej opłacalnych pod względem finansowym paliw należą węgiel kamienny oraz biomasa. Jednak, jak już zostało wspomniane, kotły na biomasę i węgiel należą do tych, przy których trzeba czuwać, aby wszystko przebiegało odpowiednio. Należy dokładać do nich paliwa i sprawdzać, czy wszystko przebiega odpowiednio. Ponadto kocioł na paliwo stałe nie jest tak dużym wydatkiem, jak kocioł na gaz ziemny bądź olej opałowy. Z drugiej jednak strony, użytkownik zyskuje sporą wygodę oraz zautomatyzowany system, który nie zawodzi. Ostateczny wybór zależeć będzie więc od tego, na czym zależy inwestorowi — czy woli bardziej się zaangażować i ponieść mniejsze koszty, czy jednak chce mieć spokój, jednocześnie płacąc więcej.

Paliwa grzewcze — podsumowanie

Paliwo opałowe to skuteczny sposób na ogrzewanie dom jednorodzinnego, wielorodzinnego czy budynku użyteczności publicznej. Każdy z dostępnych na rynku systemów ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed dokonaniem ostatecznej decyzji. A jeśli budujesz dom jednorodzinny, decyzję tę trzeba podjąć stosunkowo wcześnie, bo już na etapie projektowania budynku. Do wybranego sposobu ogrzewania należy także zakupić odpowiedni kocioł oraz zastanowić się nad najlepszym sposobem rozprowadzania ciepła po budynku — ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Jak widać, każda decyzja niesie ze sobą spore konsekwencje, a niekiedy także mnóstwo dodatkowych pytań i sporów do rozwiązania.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?