Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?

kocioł kondensacyjny

Kominy, kotły, opał – z takimi zagadnieniami spotyka się każdy właściciel domu. Mimo tego, że wszelkie sprawy związane z tymi tematami wolimy oddawać w ręce specjalistów, to dobrze orientować się choćby w podstawach – dzięki temu łatwiej podejmiemy kluczowe decyzje. Na pewno wiele razy słyszeliśmy o różnych rodzajach kotłów. Kocioł kondensacyjny cieszy się ostatnio sporą popularnością. W artykule odpowiemy na następujące pytania:

  • Czym jest kocioł kondensacyjny?
  • Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?
  • Jaki komin dobrać do kotła kondensacyjnego?

Kocioł kondensacyjny – co to jest?

Kotły kondensacyjne i tradycyjne są urządzeniami grzewczymi – ogrzewają one budynek i wodę użytkową. Kocioł kondensacyjny ogrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury. Jest on zasilany gazem lub olejem, a jego wysoka wydajność jest osiągana dzięki kondensacji pary wodnej w spalinach. W ten sposób odzyskuje on ciepło parowania, które zostałoby zmarnowane. W tradycyjnych kotłach ucieka ono przez komin. Kocioł kondensacyjny ją wykorzystuje, co przekłada się na wyższą wydajność i niższe koszty ogrzewania. Co ciekawe, w standardowych kotłach spaliny osiągają temperaturę sięgającą ponad 100°C, a w kondensacyjnych 45-60°C.

Komora spalania w kotłach kondensacyjnych

Kocioł kondensacyjny jest wyposażony w zamkniętą komorę spalania, podczas gdy kocioł tradycyjny ma otwartą lub zamkniętą. Cecha ta określa sposób doprowadzenia powietrza do kotła. Zamknięta komora spalania umożliwia pobieranie powietrza z zewnątrz budynku – np. przez rurę wyprowadzoną na zewnątrz. Dzięki temu wentylacja nawiewna kotłowni nie jest potrzebna. Co więcej, pomieszczenie z kotłem nie jest wychładzane. Ogromną zaletą zamkniętej komory spalania jest również to, że spaliny nie przedostają się do pomieszczenia z kotłem. Otwarta komora spalania wymusza pobieranie powietrza np. poprzez kratkę w ścianie domu.

Jaki komin do kotła kondensacyjnego sprawdzi się najlepiej?

Jeśli zdecydowałeś się już na piec kondensacyjny, to konieczne jest dobranie do niego odpowiedniego komina. Jak doskonale zdajesz sobie sprawę, komin do pieca gazowego kondensacyjnego jest wykonany z zupełnie innych materiałów niż do pieca tradycyjnego.

Tym samym standardowe murowane kominy odpadają. W końcu temperatura spalania w kotłach z zamkniętą komorą spalania (czyli właśnie w kotłach kondensacyjnych) nie przekracza 80°C. Prowadzi to do skraplania się pary wodnej w środku komina. Para wchodzi w reakcję z występującą tam siarką – mieszanka taka potrafi zniszczyć cegłę i zaprawę w kominie murowanym.

Komin do pieca kondensacyjnego wykonany z plastiku również odpada. Co prawda stosuje się je w innych krajach, w których jest przyzwolenie na taki rodzaj kominów, niemniej w Polsce nie można montować kominów wyprodukowanych z tworzyw sztucznych – mówi o tym Rozporządzenie Ministra Kultury z 2002 roku.

Komin do pieca kondensacyjnego

Zastanawiając się na tym, jaki komin do kupić pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania, należy wziąć pod uwagę, że powinien być wykonany z materiałów kwasoodpornych, czyli takich jak np. stal kwasoodporna lub ceramika. Komin ceramiczny jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli, który służy przez długie lata.

Podłączanie pieca gazowego do komina?

Do podłączania pieca gazowy do komina używa się na ogół zestawu powietrzno-spalinowego. Jest to tanie, a jednocześnie wygodne rozwiązanie. Kominy do pieca kondensacyjnego mają za zadanie odprowadzać spaliny z pieca i doprowadzać do niego powietrze z zewnątrz. Powietrze to jest niezbędne do prawidłowego spalania. System z dwóch rur opiera się na tym, że powietrze z zewnątrz doprowadza się za pomocą systemu koncentrycznego (inna nazwa: rura w rurze) lub rozdzielnego. Zasada ich działania polega na tym, że jedna z rur doprowadza powietrze do spalania, a druga rura odprowadza produkty spalania.

Koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe mogą mieć, w zależności od producenta, różną długość. Wybierając odpowiednie kominy kondensacyjne, powinno się zwracać uwagę właśnie na przewód. Nawet po wielu latach użytkowania nie powinien on się niszczyć pod wpływem kondensatu. Komin do kotła kondensacyjnego wraz z piecem tworzą jedną machinę – dlatego też należy je wybierać pod siebie.

Wymiana pieca tradycyjnego na kondensacyjny

Jeśli decydujemy się na wymianę standardowego piec na kondensacyjny, to należy zadbać o cały system. Na ogół wówczas mamy do czynienia z sytuacją, że komin nie jest do przystosowany do nowego pieca. Na szczęście możemy po prostu kupić nowy wkład kominowy do kotła kondensacyjnego.

Rodzaje wkładów kominowych do kotła kondensacyjnego

  • wkład ceramiczny

To uniwersalne rozwiązanie sprawdza się do każdego przewodu kominowego. Nie ma znaczenia, jakie paliwo jest wykorzystywane w kotle. Wkład ceramiczny jest odporny na wahania temperatur i będzie nam służył przez naprawę długi czas. Dzięki odpowiedniemu ciągowi sprawnie odprowadza on kondensat i pozbywa się spalin. Warto jednak zaznaczyć, że wkład ceramiczny jest ciężki, więc montaż może być nieco bardziej uciążliwy.

  • wkład stalowy

Wkład stalowy charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury (nawet te, sięgające 600°C). Jest on szczelny, sprawnie odprowadza on kondensat i pozbywa się spalin. W przeciwieństwie do wkładu ceramicznego jest lżejszy, dzięki czemu montaż jest bezproblemowy. Wkłady stalowe są na ogół stosowane w domach nowoczesnych.

Podsumowanie

Piece kondensacyjne są coraz częściej wybierane i ciężko się temu dziwić. W końcu są one zaawansowane technicznie, a wysokiej jakości materiały zapewniają trwałość i wydajność. Należy jednak pamiętać, że tworzą one całość z kominem, dlatego też obydwa elementy muszą być spójne i dobrze ze sobą współpracować. Ich montaż powinno się bezwzględnie powierzać osobom, które mają w temacie doświadczenie – tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko działa dokładnie tak, jak powinno.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?