Komin murowany – jak go zbudować?

komin murowany

Komin jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, dlatego też powinno się przykładać szczególną wagę do tego, jak zostaje wykonany. Czynność tę należy powierzyć ekspertom. Jakiekolwiek niedociągnięcia będziemy odczuwać przez dłuższy czas. Poza tym niezbędne jest dostosowanie się do odpowiednich przepisów prawnych oraz instrukcji technicznych. W artykule przyjrzymy się następującym zagadnieniom:

  • Na co zwrócić uwagę, budując komin?
  • Jakie cegły wybrać do budowy komina?
  • Jak powinno się budować kominy murowane?

Budowa komina – na co należy zwrócić uwagę?

Budowanie komina jest skomplikowanym zadaniem – właśnie dlatego powinni się tym zajmować eksperci. Warto podkreślić, że element ten wpływa na również na komfort użytkowania domu. Wszystkie wytyczne dotyczące komina powinny być opisane w projekcie, niemniej warto wiedzieć, jakie opcje mamy do wyboru.

Kominy murowane – zasady budowy

Według norm najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodu kominowego, wynosi 14 x 14 cm. Jeśli przewód ma mieć kształt koła, to średnica nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Jeśli mamy do czynienia z kominami niższymi niż 5 metrów, to wymiary przewodów powinny mieć minimum 14 x 20 cm, a w przypadku przekroju kołowego średnia musi wynosić 18 cm.

Przewody kominowe powinno się prowadzić w ścianach pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami. Dzięki temu uniknie się wychłodzenia i strat ciepła. Z tego samego powodu powinno się grupować przewody tak, by znalazły się one w jednym kominie. Takie działanie wiąże się również z oszczędnością czasu i pieniędzy.

Fundament komina

Komin z cegły wymaga wybudowania odpowiedniego fundamentu, na ogół ze zbrojonego betonu lub pełnej cegły. Fundament komina ma kształt prostopadłościanu, który nie powinien być niższy niż 30 cm. Długość i szerokość fundamentu musi być taka, by z każdej strony komina wystawało co najmniej 15 cm. W przypadku, gdy komin jest fragmentem ściany zewnętrznej, to spód jego fundamentu powinien znajdować się na tym samym poziomie co spód ław fundamentowych ścian. Pod fundamentem, na przygotowanym wcześniej betonie podkładowym, umieszcza się izolację.

Trzon komina

Po postawieniu fundamentu można się zabrać na murowanie komina z pełnej cegły. Kluczowe jest użycie odpowiedniej zaprawy. Na ogół stosuje się cementowo-wapienną. Komin tynkuje się na całej powierzchni. Jak już zostało wyżej wspomniane, przekrój przewodu kominowego powinien wynosić minimum 14 x 14 cm. W przeliczeniu jest to jedna pełna cegła i spoinowanie. Konkretne wymiary są zależne od długości przewodów. Jaką techniką muruje się komin? Jak możemy łatwo zauważyć, w kominach spoiny są przesunięte względem siebie o długość połowy cegły. Sam komin musi być gładki, bez żadnych wypukłości i wklęsłości.

Przegrody w poszczególnych przewodach powinny mieć grubość minimum jednej cegły. Podobnie wymiary obowiązują przy licu muru wewnętrznego. Jeśli przewody kominowe są prowadzone po zewnętrznych ścianach budynku, to zewnętrzne ściany komina powinny mieć grubość dwudziestu pięciu centymetrów.

Kominy z cegły – jakie cegły wybrać?

Zanim przystąpimy do budowy komina, bardzo ważny jest właściwy dobór materiałów. Pamiętajmy, że powinniśmy przyłożyć do tego szczególnie dużą wagę. Wybranie niewłaściwych materiałów niesie za sobą poważne konsekwencje. Generalnie przyjmuje się, że najlepiej, by cegła charakteryzowała się nasiąkliwością mniejszą niż 3% i dużą wytrzymałością (35 MPa), gdyż nie wchłania ona wody. Często używana jest cegła ceramiczna pełna klasy 15 lub 10. Przyjmuje się, że dobrym wyborem są cegły klinkierowe z powierzchnią szkliwioną. Jeśli wybieramy nieszkliwione, to należy je zaimpregnować – dzięki temu zmniejsza się ich nasiąkliwość. Obecnie często sięga się również po specjalne betonowe bloczki. Mają one przekrój prostokątny lub kołowy oraz wydrążonymi kanały. Dzięki temu budowa komina przebiega łatwiej i szybciej.

Należy podkreślić, że komin murowany nigdy nie powinien być wznoszony przy zastosowaniu popularnej cegły dziurawki. Nie jest ona odporna na zawilgocenie i choćby z tego względu należy jej unikać.

Spoinowanie komina

Po wybraniu materiałów i zabraniu się do pracy należy zachować dokładność na każdym etapie. Budowanie komina z cegły to proces, podczas którego należy pamiętać o tym, by spoiny zostały dobrze wypełnione i zarazem dokładnie. Pozostawienie niewypełnionych spoin może skutkować gromadzeniem się wody, a z czasem zawilgoceniem i wykruszaniem się zaprawy.

Wykończenie komina

W zależności od tego, jaką cegłę się wybierze do budowy komina, należy zastosować odpowiednie wykończenie. Cegła wapienno-piaskowa, czyli silikatowa (powinna być stosowana jedynie do budowy kominów wentylacyjnych) może zostać potraktowana jedynie impregnatem. Nie musi być pokrywana okładzinami. Okładzina z kamienia, klinkieru, ceramiki wymaga użycia zaprawy lub płytek mocowanych za pomocą śrub. Plusem takiego rozwiązania jest szeroka gama kolorystyczna płytek, dzięki czemu bezproblemowo dopasujemy je do dachówki.

Obróbka wokół komina

Budowa komina wiąże się z wykonaniem starannej obróbki – możemy do celu wykorzystać gotowe elementy dedykowane konkretnemu materiałowi lub też standardową blachę. Kluczowe jest jednak to, by obróbkę wykonać dokładnie i zgodnie z zasadami.

Zmniejszenie strat ciepła

Kiedy komin wystaje już ponad dach, to należy dopilnować wysokości. Wytyczne jasno wskazują, że przy kącie nachylenia do dwunastu stopni, wylot komina powinien znajdować się co najmniej sześćdziesiąt centymetrów ponad kalenicą. Przy nachyleniu powyżej dwunastu stopni i jeśli dach wykonany jest z dachówki bitumicznej, blachy, dachówki ceramicznej bądź betonowej, wysokość może wynosić trzydzieści centymetrów. Odpowiednio działający ciąg kominowy pozwoli uniknąć strat ciepła. Jedną ze skutecznych metod, by się przed tym zabezpieczyć, jest również zgrupowanie przewodów dymowych, spalinowych, jak i wentylacyjnych. Grupowanie ich poprawi również ich sprawność.

Podsumowanie

Budowanie kominów z cegły jest skomplikowane, dlatego też tego zadania powinni się podejmować jedynie profesjonaliści orientujący się w temacie. Użycie niewłaściwych materiałów, jak również budowa komina przez niedoświadczone osoby może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim sprawność przewodów zarówno wentylacyjnych, jak i dymowo-spalinowych, może zostać znacznie osłabiona. Inną konsekwencją może być przeciekanie dachu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?