Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza

Kominy wentylacyjne

Wentylacja to podstawowa, a zarazem jedna z najważniejszych instalacji w każdym domu. To dzięki niej odbywa się wymiana powietrza oraz odprowadzanie zapachów z kanalizacji. Sprawne działanie i odpowiedni montaż stanowią istotny punkt podczas budowy. Zadania tego powinni się podejmować profesjonaliści. O błędy naprawdę nietrudno, a przecież sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu.

  • Dlaczego sprawny system wentylacyjny jest tak ważny?
  • Jak działa komin wentylacyjny?
  • Jakie są zasady budowy kominów wentylacyjnych?
  • Jak zrobić wentylację bez komina?

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i niezbędne informacje o systemie wentylacji. Udanej lektury!

Odprowadzanie powietrza przez kominy wentylacyjne – rzeczy, które warto wiedzieć

Kominy wentylacyjne tworzą grawitacyjny system wentylacji. Wykonuje się je z ognioodpornych pustaków wentylacyjnych lub cegieł. Ich zadaniem jest odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Należy podkreślić, że konkretne informacje, takie jak liczba kanałów, ich rozmieszczenie oraz wloty, muszą być rozplanowane przez architekta. Popełnienie błędów będzie nas sporo kosztować, gdyż jakiekolwiek zmiany wymagają adaptacji całego projektu na nowo i remontu generalnego. Sprawny system wentylacji to coś, na co należy zwrócić uwagę już na etapie budowy. Pamiętajmy, że system musi być dostosowany do danej przestrzeni oraz panujących tam warunków.

Jak zrobić wentylację bez komina?

System wentylacyjny zawsze kojarzy się z kominem. Dzisiaj istnieją jednak technologie, które umożliwiają wykonanie wentylacji bez komina. Oto dostępne rozwiązania:

Wentylacja wyciągowa

Wentylacja wyciągowa, czyli mechaniczna, jest opcją warto rozważenia, jeśli dom nie ma komina. Umożliwia ona wymianę powietrza bez konieczności jego budowy. Koszty realizacji nie przerażają, a sposób montażu nie powinien przysparzać problemu – oczywiście wykonawcą musi być profesjonalista. Jak działa wentylacja wyciągowa? W tym systemie najważniejszą funkcję pełni zamontowany wentylator, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie z domu wywiew zużytego powietrza. Niezbędna jest również instalacja specjalnych nawiewników okiennych, przez które napływa do domu świeże powietrze. W ten sposób odbywa się tzn. wentylacja naturalna. Wentylacja mechaniczna wymaga odpowiedniego rozmieszczenia nawiewów i ich wyregulowanie. Tylko poprawne wykonanie tych czynności umożliwia przepływ powietrza. Prędkość tego przepływu powinna wynosić mniej niż 0,2 m/s w pomieszczeniach, w których przebywamy. Wentylacja wyciągowa działa bez względu na warunki atmosferyczne.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

Wentylacja nawiewno-wywiewna to również metoda na wentylację w domu bez komina. Instalacja składa się z kanałów wywiewnych i nawiewnych oraz z wentylatora. Kanał wywiewny odprowadza powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki wentylatorowi. Kanał nawiewny wpuszcza powietrze z zewnątrz i przetłacza je do pomieszczeń w domu. Ten system wentylacyjny bez komina wymaga również centrali wentylacyjnej, która pełni najistotniejszą funkcję w mechanizmie. Wentylacja nawiewno-wywiewna może również służyć do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach. Oczywiście do tego niezbędny będzie rekuperator. Poza tym, przy odpowiednim montażu, możliwe jest czerpanie powietrza z jednego miejsca – co sprawdza się, jeśli dom jest usytuowany obok ulicy, którą pędzą samochody.

Kominy wentylacyjne – o czym pamiętać podczas budowy?

Kominy wentylacyjne na dachu mogą różnie wyglądać. Obecnie kolor i kształt można bezproblemowo dopasować do pokrycia dachu i elewacji. Budowa systemu schodkowego jest ekonomiczna, gdyż zużywa się mniej materiał, ale nie zawsze się sprawdzi. W przypadku budynków jednorodzinnych zawsze należy montować pełny system pionów wentylacyjnych, które biegną od piwnicy aż po dach.

Budując komin wentylacyjny, należy się trzymać kilku istotnych zasad.

1) Kominy wentylacyjne wznosi się na fundamencie. Długi kanał zapewnia dobry ciąg. Dokładna długość jest określona w projekcie domu. Standardowo nie powinny być krótsze niż 3 m, bo nie uzyska się odpowiedniej siły ciągu.

2) Pole przekroju kanałów powinno być jednakowe na całej ich długości. Podczas budowy kanału wentylacyjnego należy zwrócić również uwagę na to, by ściany w środku były gładkie. Nie należy ich tynkować wewnątrz kanałów. Kiedy montujemy je w pomieszczeniach nieogrzewanych, to należy ocieplić ściany komina.

3) Kanały nie mogą być umieszczone poziomo – jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas budowy. Maksymalny kąt odchylenia od pionu wynosi 30 stopni. Trzymanie się tej zasady sprawi, że powietrze będzie spokojnie przepływać.

4) Kominy wentylacyjne na dachu skośnym, wykonanym z niepalnych materiałów, powinny sięgać 0,3 m i być oddalone powyżej 1 metra od połaci. W przypadku materiałów łatwopalnych komin musi wystawać powyżej 50 cm ponad kalenicę.

5) Komin wentylacyjny zamontowany na domu drewnianym jest samonośny. Nie łączy się on ze ścianami konstrukcyjnymi.

6) W przypadku braku ciągu, należy zamontować nasady na kominy wentylacyjne – zwiększą one ciąg.

7) Wlotów do kominów wentylacyjnych nie należy umieszczać powyżej 15 cm od sufitu. Posiadają one zabezpieczenie w postaci kratek żaluzjowych. Warto zwrócić uwagę na to, czy kratki mają możliwość regulacji przepustowości.

8) Pamiętajmy, że kominy wentylacyjne nie są odpowiednie do odprowadzania spalin z kotła olejowego i gazowego.

Jak budować kominy wentylacyjne?

Stawiając komin wentylacyjny, należy odpowiednio dobrać materiał. Idealnie sprawdzą się cegły pełne ceramiczne lub silikatowych, które muruje się na zaprawę. Można również wykorzystać pustaki wentylacyjne np. keramzytobetonowe, silikatowe, ceramiczne. Do budowy komina wentylacyjnego nie używa się kratówek i dziurawek, czyli cegieł szczelinowych. Materiał musi się charakteryzować odpowiednią izolacją akustyczną i być ognioodporny. Należy zwrócić uwagę również na to, czy wybrany materiał powinien być obmurowany, czy może nie jest to wymagane.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?