Zarówno kominki, jak i kozy do ogrzewania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jak wybrać idealne rozwiązanie i na które elementy zwrócić szczególną uwagę? W tym poradniku odpowiemy na nurtujące pytania.
Koza czy kominek – wskazówki na dobry początek
Ogrzewanie budynku niesie za sobą duże koszty. Jednak w pewnym zakresie można je optymalizować. Wiele zależy tu od wykorzystywanego paliwa oraz zastosowanych rozwiązań grzewczych. Za dość ekonomiczne formy uznaje się właśnie kominki lub tzw. piec koza z nadmuchem. Chociaż ogrzewanie całej powierzchni w ten sposób nie jest efektywne, mogą być to składowe elementy całkowitego systemu ogrzewania.
Pamiętaj, że wybór – koza do grzania a kominek ma kluczowe znacznie nie tylko ze względu na estetykę czterech kątów. Oczywiście, te kwestie również są ważne, jednak w pierwszej kolejności zastanów się nad komfortem grzewczym, jaki możesz osiągnąć. Pamiętaj również, że w domu całorocznym kominek bądź piec nie mogą stanowić głównego źródła ogrzewania, o czym stanowi prawo.
Wiele osób sporadycznie rozpala ogień, gdyż lepszym rozwiązaniem okazuje się ogrzewanie bezobsługowe. To oznacza, że nie trzeba nosić drewna, aby zadbać o ciepło w czterech katach. Jednak z drugiej strony tradycyjne palenie w kominku nadaje wnętrzom przyjemny klimat. Ponadto nie brakuje osób, które po prostu lubią palenie drewnem. W dodatku może to być sposób na zmniejszenie rachunków. Dlatego warto zapoznać się z naszym poradnikiem, w którym rzeczowo porównaliśmy kozę oraz kominek. Dowiedz się więcej!
Czy warto postawić na kozę?
Na wybór tego rozwiązania decyduje się bardzo wielu inwestorów i trudno się dziwić. Za inwestycją w kozę przemawiają bardzo dobre efekty przy punktowym ogrzewaniu. Jest to rodzaj pieca wolnostojącego, a paliwem zazwyczaj jest drewno bądź brykiet drzewny. To bardzo tanie, a zarazem ekologiczne rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że ogrzewanie kozą cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Na tym jednak atuty tego pieca się nie kończą. Kolejną zaletą jest jakość wykonania. Zazwyczaj koza stanowi żeliwną konstrukcję, która wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na temperaturę. Jednocześnie świetnie rozprowadza ciepło i przez długi czas zapewnia komfort mieszkańcom.
Trudno również nie wspomnieć o estetyce. Kozy do ogrzewania znakomicie uzupełniają wnętrza o różnym charakterze. Doskonałym wyborem będzie wprowadzenie konstrukcji do przestrzeni industrialnych czy rustykalnych, które zachwycają niezwykłym klimatem. Ten stylowy piecyk idealnie go zaakcentuje.
Warto dodać, że koza często stanowi źródło ciepła np., w domkach letniskowych. Jednocześnie świetnie sprawdzi się przy trudniejszych warunkach, gdyż wzniecanie ognia jest bardzo proste. W dodatku możesz go długo utrzymać, a niekiedy użyć pieca jako płytę grzewczą do podgrzewania posiłku.
Pamiętaj, że możesz poprawić właściwości grzewcze wewnątrz paleniska. Zarówno w żeliwnej, jak i stalowej konstrukcji dobrze sprawdzą się płyty z szamotu. Materiał ten świetnie akumuluje ciepło, a tak wyposażona koza dłużej się nagrzewa i utrzymuje je przez pewien czas po wygaśnięciu ognia.
Warto rzucić okiem na cenę urządzenia. Ile kosztuje koza i czy ta inwestycja się opłaca? Wiele zależy od zastosowanych materiałów oraz właściwości urządzenia. Jednak te najtańsze konstrukcje kupisz już za kilkaset złotych. Natomiast za te najnowocześniejsze zapłacisz nawet ok. 10.000 zł. Przed dokonaniem wyboru zapoznaj się ze specyfikacją i sprawdź, czy dane rozwiązanie wpisze się w zakres oczekiwań domowników.
Czy koza zamiast kominka to dobre rozwiązanie? W kolejnej sekcji poradnika przyjrzymy się tej drugiej opcji, a następnie porównamy każde z rozwiązań. Dowiedz się więcej i dokonaj udanego wyboru.
Kominek – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Wiesz już, jakie możliwości zapewnia koza do ogrzewania. Czas zastanowić się, czy warto postawić na kominek. Przede wszystkim ta konstrukcja zapewnia świetną atmosferę w czterech kątach i podkreśla ich charakter. Pozwala lepiej znieść długie, zimowe wieczory i cieszyć się komfortem we własnej przestrzeni. Ponadto kominki pasują do wielu wnętrz zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Na rynku znajdziesz wiele konstrukcji, więc z pewnością dokonasz udanego zakupu.
Jednak miły dla oka wygląd i niezwykły klimat to nie jedyny atut, który przemawia za wyborem kominka. Konstrukcja świetnie sprawdzi się przy wspomaganiu ogrzewania całego budynku. Kluczowym elementem będzie więc odpowiednie rozprowadzenie wentylacji.
Warto podkreślić, że kominek bardzo dobre sprawdza się przy wielopiętrowych domach, gdzie ciepło kumuluje się u góry i może być rozprowadzone przez korytarz od komina. W ten sposób ogrzeje kilka pomieszczeń jednocześnie. Z drugiej strony trudno potem zoptymalizować temperaturę, choć to nadal bardzo wydajne rozwiązanie.
Ponadto instalacja kominka pozwoli Ci rozwiązać problem z nadmierną wilgotnością ścian i sufitów. Jeśli dotychczas dręczyły Cię te kłopoty, zdecydowanie warto rozważyć instalację tego urządzenia grzewczego. Musisz jednak pamiętać, aby nie rozpalać zbyt dużego ognia, który spowoduje wzrost temperatury farb. Wówczas mogą pojawić się pęknięcia.
Inwestorzy zmagają się z poważnym dylematem – kominek czy koza – ogrzewanie zapewni Ci komfort jeśli tylko wybierzesz rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.
Kominek czy koza? Jak dokonać udanego wyboru?
Czas rozstrzygnąć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, gdyż wybór wcale nie jest prosty. Otóż zarówno koza z rozprowadzaniem ciepła, jak i kominek zapewniają wiele atutów. Aby podjąć najlepszą decyzję, warto rzucić okiem na krótkie porównanie.
Dostępne przy pomocy kozy ogrzewanie może być strzałem w dziesiątkę, jeśli decydujesz się ogrzać jedno pomieszczenie. Jednak w przypadku większych powierzchni, zastosowanie na pewno znajdzie kominek. Pamiętaj, że takie rozwiązanie najlepiej uwzględnić już na etapie budowy własnych czterech kątów. Później mogą pojawić się kłopoty przy próbie wprowadzenia go do domu.
Zupełnie inaczej jest w przypadku popularnej kozy, której nie musisz ująć w projekcie. Ten wolnostojący piec sprawdzi się bardzo dobrze bez względu na rodzaj zabudowy. Ponadto kozy zajmują stosunkowo niewiele miejsca, lecz zapewniają mniej ciepła. Jednocześnie jest to ekonomiczne rozwiązanie.
Warto dodać, że koza jest lżejszą konstrukcją i nie wymaga wzmocnienia. Natomiast masywny kominek stanie się stałym elementem aranżacji. W razie potrzeby trudno będzie pozbyć się go z czterech kątów. Różnicę zauważysz również w cenie. Zazwyczaj kominki są droższe, gdyż pozwalają na ogrzanie większej przestrzeni.
Przed dokonaniem inwestycji najlepiej skonsultować się z domownikami i wybrać rozwiązanie, które idealnie wpisze się w zakres Waszych potrzeb. Każda z tych opcji ma wiele zalet i cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak wybór należy odpasować do własnych preferencji oraz układu czterech kątów. W razie potrzeby skontaktuj się ze sprzedawcą, który pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?