Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?

zabudowa komina

Jak wiadomo, komin pełni bardzo ważną funkcję i od niego zależy komfort cieplny. Właśnie z tego względu należy go wybudować lub dobrać (w zależności od modelu) zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Mimo tego, że budowa komina systemowego nie jest szczególnie skomplikowana, to do tego rodzaju prac najlepiej zatrudnić profesjonalistów. Pamiętajmy, że każdy błąd będzie się za nami ciągnąć, a jego naprawa będzie nas sporo kosztowała. Stawiając dom, chcemy jednak, by komin się też odpowiednio prezentował. Na szczęście dzisiaj mamy szereg możliwości.

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania i wskazówki na zagadnienia:

  • Czym obudować komin? Dostępne rozwiązania
  • Gotowe obudowy kominów – czy warto je zastosować?
  • Jak obudować komin systemowy klinkierem?

Obudowa komina – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Systemy kominowe umożliwiają szybkie i bezproblemowe zainstalowanie komina. Co więcej, zapewniają one bezpieczeństwo. Mimo tego, że montaż jest prosty, to jednak przy wybieraniu obudowy należy się chwilę zastanowić.

Obudowa komina systemowego jest widoczna, a więc pełni funkcję estetyczną, ale również jest narażona na różne czynniki – m.in. atmosferyczne. Właśnie dlatego, warto postawić na sprawdzone, wytrzymałe materiały. Pamiętajmy, że próby oszczędności mogą skutkować wyborem materiałów, które nie są odporne – a tym samym szybko ulegną zniszczeniu. W efekcie dosyć szybko będziemy musieli na nowo wykonać obudowę. Prócz tego, że złe dobranie materiałów negatywnie wpływa na estetykę, to na dodatek może nieść za sobą nieszczelności skutkujące przeciekami.

Jak dobrać trwałe i ładne wykończenie komina?

Dzisiaj są nam oferowane różne możliwości w zakresie tego, jak wykończyć kominy. Obudowy są dostępne w różnych przedziałach cenowych, niemniej koszt nie powinien być jedynym kryterium. Bardzo ważny jest sam materiał, który powinien spełniać wszelkie niezbędne wymogi techniczne. Możemy wyróżnić następujące rozwiązania w zakresie obudowy komina:

  • obmurowanie komina

Otynkowanie ścianek komina to chyba najprostsze rozwiązanie dotyczące wykończenia. Materiałem, który powinno się zastosować do tego rodzaju prac, jest tynk cementowo-wapienny o grubości 2 cm. Jeśli obudowa komina jest od zewnątrz ocieplana, to tynki są jak najbardziej wskazane. Układa się go tak samo, jak na ocieplanej ścianie.

Wykończenia z tynku są niedrogie i łatwo dostępne. Istotne jest jednak to, by wybierać trwałe materiały, które zostaną odpowiednio zabezpieczone, tak by się nie kruszyły. Jest to najtańszy sposób na obudowę komina, a jeśli zostanie odpowiednio wykonany, to na pewno nie będziemy narzekać.

  • tynk cienkowarstwowy

Na cementowym podkładzie można również zrobić tynk cienkowarstwowy. Tego rodzaju tynki są popularne, gdy obudowa komina jest od zewnątrz ocieplana. Wtedy układa się go identycznie jak na ocieplanej ścianie.

  • cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wykończenia komina. Jest ona wyjątkowo wytrzymała, odporna na działanie wysokich i niskich temperatur. Płytki przykleja się od razu do ścianek obudowy albo do warstwy ocieplenia. Warstwa ocieplenia jest oczywiście wzmocniona, jak w standardowych systemach ociepleń. Do tego celu stosuje się podkład zbrojony siatką z włókna szklanego. Można również zamontować specjalną konsolę, na której będzie się opierać klinkierowa obmurówka. Cegły klinkierowe zdobią komin. Obudowa świetnie się prezentuje w każdej sytuacji i można ją zastosować do każdego rodzaju komina. Co więcej, płytki są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

  • płytki kamienne

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie wykończenia są również różnego rodzaju okładziny i płytki kamienne na kominy. Obudowa taka jest elegancka i świetnie się sprawdza. Można je montować do rusztu nośnego przykręconego wcześniej do ścianek obudowy. Jest to także świetne rozwiązanie do kominów systemowych.

  • blacha

Obudowa z blachy jest tańsza i łatwiejsza do położenia niż inne materiały. Tutaj jednak należy zachować bezwzględną dokładność i precyzję, a to zapewnić może tylko doświadczony fachowiec. Wykończenie komina blachą powinno być trwałe i szczelne na wiele lat. Wymaga ono niebywałej precyzji i dokładności. Warto podkreślić, że ewentualne błędy nie są przeważnie widoczne podczas odbioru prac, a kiedy już się ujawniają, to wymagają szybkiej reakcji.

  • gotowe obudowy kominów

Z nowoczesnych sposób na wykończenie, warto wymienić gotowe obudowy kominów. Fabrycznie są one wykończone okładziną, farbą akrylową lub specjalistyczną powłoką tynkarską. Mamy tu do wyboru szeroką gamę kolorystyczną.

Czym nie wykańczać komina?

Mimo tego, że większość właścicieli domów patrzy głównie na to, by komin się ładnie prezentował, to warto zorientować się w tym, jakich materiałów nie powinno się wykorzystywać. Cegły silikatowe i wapienno-piaskowe to elementy, których nie należy stosować do obudowy kominów. Jedynie, kiedy wykańczamy kominy wentylacyjne, to można po nie sięgać, oczywiście po impregnacji.

Jak wybrać odpowiednią obudowę komina?

Wybierając obudowę komina, zostaniemy zasypani masą propozycji, które będą się od siebie różniły względami estetycznymi i oczywiście ceną. Nieraz warto w tej kwestii poradzić się ekspertów. Najważniejszym wytycznym jest to, by materiał wykończeniowy spełniał wszystkie normy i standardy. W końcu obudowa i komin mają przetrwać bezproblemowo długie lata.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?