Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?

czyszczenie komina

Posiadanie na własność domu to nie tylko kwestia płacenia rachunków za media czy podatku. To również konieczność pamiętania o rozmaitych przeglądach, czego przykładem jest przegląd kominiarski. Komin to bardzo istotny przewód, który pozwala na bezpieczne odprowadzania spalin i dymu z kotła, którym ogrzewany jest budynek. Jednak żaden komin nie jest samowystarczalny i potrzebuje przeglądu. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do groźnych zdarzeń, takich jak pożar czy zatrucie domowników czadem. Właśnie dlatego tak istotne są regularne przeglądy kominiarskie oraz ich solidne czyszczenie. Sprawdź, po co wykonuje się przegląd, czy jest to obowiązkowe oraz jakie sankcje mogą grozić za brak takiego przeglądu.

Po co wykonuje się przegląd komina?

Przeglądy kominiarskie są niezbędne w domach jednorodzinnych oraz w innych budynkach mieszkalnych. Jest to paląca kwestia bezpieczeństwa ludzi, którzy tam mieszkają. Komin, który od dłuższego czasu nie był kontrolowany, a także nie podlegał sprawnemu i profesjonalnemu czyszczeniu, może być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Przegląd to czynność, dzięki której można ocenić obecny stan komina, poziom jego zabrudzenia oraz czynności, jakie należy wykonać, aby był maksymalnie drożny. Czyszczenie komina uzależnione jest od specjalnych wytycznych, dlatego najczęściej przegląd oraz czyszczenia wykonuje uprawniona do tego osoba, czyli kominiarz.

Przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane przez osoby wyspecjalizowane w tym kierunku. Tylko taka osoba będzie w stanie ocenić, czy komin jest drożny, czy nie, a także czy jego dalsze użytkowanie nie doprowadzi do zagrożenia życia mieszkańców.

Kominiarz jest w stanie rozpoznać wszelkie nieprawidłowości w przewodach kominowych. Już pierwszy rzut oka daje mu rzeczywisty obraz. A po czym my je możemy poznać? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na silne parowanie okien, pojawienie się dymu w domu czy też wilgoć w rogach pomieszczeń. Jeśli zaobserwujesz którykolwiek czynnik, warto zaprosić do domu kominiarza, aby solidnie przeczyścił przewód kominowy.

Jak często powinien odbywać się przegląd komina?

Ustawa z 1994 roku wyraźnie mówi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich. Przepisy obligują właścicieli budynków do tego, aby przegląd kominiarski miał miejsce minimum jeden raz w roku. W sytuacji, kiedy budynek jest większy, czyli jego metraż wynosi ponad 2000 m2, przegląd zalecany jest częściej — trzeba go wykonać 2 razy w roku. Co ciekawe, w tym przypadku podane są konkretne przedziały czasowe. Pierwszy przegląd powinien mieć miejsce przed 31 maja, zaś drugi przed 30 listopada.

Każdy z właścicieli budynków mieszkalnych powinien zlecać przegląd kominów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Kontrola stanu każdego komina to czynność, której powinna podjąć się wyłącznie osoba ze specjalnymi uprawnieniami. Chodzi tutaj o mistrza kominiarskiego bądź w ostateczności osobę, która ma uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Jak wygląda w praktyce kontrola komina?

Przegląd kominiarski powinien przebiegać według specjalnej, standardowej procedury. Fachowiec, który przyjdzie do domu w celu wykonania przeglądu, wpierw powinien sprawdzić stan techniczny przewodów odprowadzających dym, przewodów wentylacyjnych i kominowych. Kolejną czynnością jest sprawdzenie szczelności komina oraz jego drożności. Jeśli kominiarz napotka jakiekolwiek nieprawidłowości czy odchylenia od normy, jego obowiązkiem jest rzetelne powiadomienie właściciela bądź administratora budynku. Z jego ust powinny paść porady dotyczące kolejnych kroków, jakie należy podjąć, aby całkowicie zniwelować niebezpieczeństwo wynikające z tych niedociągnięć. Jeśli przegląd zostanie zakończony, kominiarz powinien zostawić właścicielowi specjalny dokument, czyli protokół kominiarski. Na tym dokumencie nie może zabraknąć podpisu kominiarza oraz właściciela budynku.

Sankcje grożące za brak przeglądu kominiarskiego

Są osoby, które nie pamiętają lub migają się od przeglądu kominiarskiego. Warto podkreślić tutaj, że takie zachowanie będzie wiązało się z sankcjami. Właściciel budynku może otrzymać mandat od powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w wysokości do 500 zł. Jeśli właściciel nie wpuści kominiarza, w budynku może zostać odcięty dostęp do gazu. W ten sposób ryzyko zatrucia zostanie całkowicie zniwelowane, choć z pewnością nie w taki sposób, jakby tego sobie życzyli mieszkańcy. Protokół przeglądu kominiarskiego to dokument również bardzo ważny dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli w budynku wybuchnie pożar i okaże się, że właściciel od dawna nie zajął się zorganizowaniem przeglądu, prawdopodobne jest, że ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.

Jak widać, sankcje te mogą być bardzo uciążliwe, dlatego tak ważne jest pamiętanie o wykonywaniu regularnych przeglądów. Nie trwa on długo, nie jest drogi, a w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie.

Kto może wykonywać przegląd kominiarski oraz ile kosztuje taka usługa?

Przegląd kominiarski powinien być wykonywany przez fachowca. Jak sprawdzić, czy osoba odwiedzająca Twój dom może mianować się tym określeniem? Przede wszystkim warto sprawdzić jego tożsamość na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Drugi sposób jest nieco trudniejszy. Możesz zażądać ukazania dyplomu mistrzowskiego, a następnie pokusić się o zweryfikowanie jego autentyczności.

Jeśli wątpliwości odnośnie umiejętności kominiarza oraz jego dokumentów zostały rozwiane, warto wpuścić go do domu, aby sprawdził stan komina. Ile może kosztować taka usługa? Koszt usługi kominiarskiej zależał będzie od charakteru usługi, lokalizacji oraz rodzaju budownictwa. Każdy region kraju to również inne cenniki. Do podstawowej usługi należy sprawdzenie stanu technicznego oraz czyszczenie przewodu kominowego w domu jednorodzinnym. Standardowy koszt to od 100 do 150 zł.

Czyszczenie kominów w budynkach mieszkalnych

Przegląd to jedno, ale kominy wymagają też czyszczenia. W domach jednorodzinnych czynność tę wykonują zwykle właściciele. Jeśli chcą odpowiednio zadbać o wszystkie przewody, robią to stosunkowo często. Z kolei w blokach i domach wielorodzinnych czynność ta należy do czeladników kominiarskich.

W przypadku komina ceramicznego najważniejsze jest usunięcie sadzy i smoły z wnętrza przewodu. Osadzają się one na wewnętrznych ścianach komina, zmniejszając jego drożność i zwiększając ryzyko zaczadzenia się. W przypadku kominów wentylacyjnych największym zagrożeniem są pajęczyny oraz gniazda ptaków, które blokują przekrój komina.

Czyszczenie przewodu wentylacyjnego musi następować raz do roku. Jeśli chodzi o przewody spalinowe podpięte do kotłów i piecyków gazowych, częstotliwość ich czyszczenia nie powinna być rzadsza, niż raz na pół roku. Jeśli chodzi o czyszczenie przewodu dymowego, nie powinno się to odbywać rzadziej, niż raz na kwartał. Wtedy można zyskać pewność, że wszystkie przewody są drożne, działają prawidłowo, a ryzyko zaczadzenia, uduszenia czy wybuchu pożaru diametralnie się zmniejsza!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?