Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?

czyszczenie komina

Wizyta kominiarza to coś, o czym każdy właściciel lub zarządca domu posiadającego komin musi pamiętać. Wzrost ryzyka wystąpienia pożaru, zatrucia czadem – to tylko część konsekwencji nieprawidłowo pracujących przewodów kominowych. Właśnie z tego względu tak ważne są regularne kontrole stanu kominów i ich czyszczenie.

  • Po co wykonuje się przegląd kominiarski?
  • Jak powinien wyglądać przegląd kominiarski?
  • Jak często powinien być przeprowadzany przegląd kominiarski?
  • Jak i co ile czyścić komin?

W artykule odpowiadamy na powyższe pytania.

Po co wykonywać przegląd kominiarski?

Kontrole kominiarskie są niezbędne. Dlaczego? Przede wszystkim jest to kwestia naszego bezpieczeństwa. Niesprawdzany i nieczyszczony komin może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Podczas przeglądu ocenia się stan komina i czyści się go (czyszczenie jest uzależnione od wytycznych i od tego, czy zatrudniamy do tego celu specjalistę, czy podejmujemy się wykonania na własną rękę). Należy podkreślić, że przeglądy kominiarskie muszą być wykonywane przez profesjonalistę z uprawnieniami – tylko wówczas zyskamy pewność, że wszystko przebiegło prawidłowo. Istotna jest również opinia kominiarska. Cena takiego zaświadczenia jest uzależniona od typu danego budynku i od tego, na jakie potrzeby jest nam ono potrzebne.

Jak rozpoznać nieprawidłowości w przewodach kominowych?

Zwracając uwagę na kilka czynników, można samodzielnie rozpoznać, że przewody kominowe i wentylacyjne nie pracują prawidłowo. Jeśli są oznaki?

  • pojawianie się dymu w domu
  • silne parowanie okien
  • wilgoć w rogach pomieszczeń (prowadząca do grzyba)

Jak często należy zlecać przegląd kominiarski?

O tym, jak często powinien być wykonywany przegląd kominiarski, mówi ustawa z 1994 roku. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku. Jeśli budynki mają większy metraż niż 2000 m², to przegląd powinien się odbywać dwa razy do roku – pierwszy do 31 maja, a drugi do 31 listopada. Każdy właściciel lub zarządca budynku, musi poddawać przeglądowi przewody kominowe, dymowe, wentylacyjne i spalinowe. Sprawdzenie ich stanu technicznego powinno odbywać się wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienia kominiarskie, czyli przez mistrza kominiarskiego lub ewentualnie osobę, która posada uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Kominiarz przeprowadzający przegląd musi należeć do Korporacji Kominiarzy Polskich. W czasie trwania przeglądu kominiarskiego sprawdzane jest to, czy zostały wykonane zalecenia z poprzedniego przeglądu. Jeśli przewody są niedrożne lub uszkodzone, to należy je jak najszybciej wymienić.

  • Grzywna za brak regularnego, rocznego przeglądu kominiarskiego

Osoba, która zapomniała o corocznym przeglądzie kominiarskim, może zostać ukarana grzywną do 500 zł. Mandat nakłada powiatowy inspektor budowlany.

Czyszczenie kominów

Żaden właściciel lub zarządca budynku nie może zapomnieć o czyszczeniu kominów. W blokach lub w domach wielorodzinnych powinien to wykonywać czeladnik kominiarski. W przypadku domów jednorodzinnych nie ma takich sztywnym wytycznych i mogą to robić sami właściciele, ale jeśli nie jest się pewnym, jak to zrobić, to lepiej zlecić ekspertowi tę ważną czynność, jaką jest czyszczenie kominów. Cena za usługę nie jest szczególnie wygórowana.

Czyszczenie komina ceramicznego polega na usunięciu sadzy i smoły, które osadzają się na ściankach komina. W przypadku przewodów spalinowych i wentylacyjnych usuwa się pajęczyny i gniazda ptaków, które wbrew pozorom często występują, blokując przekrój komina.

Częstotliwość wykonywania tej czynności reguluje ustawa z czerwca 2010. Wskazuje ona, że należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe.

Czyszczenia przewodów powinno się wykonywać według następujących wytycznych:

  1. Przewody wentylacyjne – raz do roku.
  2. Przewody spalinowe (kotły, piecyki gazowe) – raz na pół roku.
  3. Przewody dymowe (kominki, piece na ekogroszek i inne paliwa stałe) – raz na kwartał.

Czyszczenie kominów jest czynnością niezwykle ważną, ze względów bezpieczeństwa. Niedrożne przewody mogą być przyczyną zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem, a także mogą grozić pożarem. Mało tego, jeśli nie pilnuje się terminów czyszczenia kominów i zaniedbuje się tę czynność, to w przypadku pożaru ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

  • Grzywna za brak regularnego czyszczenia przewodów kominowych

Regularne przeglądy kominiarskie i czyszczenie przewodów kominowych jest obowiązkowe. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi grzywna do 5 tysięcy złotych (nakładana w postępowaniu sądowym, dotycząca spraw o wykroczenia).

Na czym polega przegląd kominiarski?

Z jednej strony wszyscy wiemy, co robi kominiarz, z drugiej, gdybyśmy mieli dokładnie opisać zakres jego czynności, to nie do końca bylibyśmy w stanie. Przegląd kominiarski polega na wykonaniu na dachu wszystkich niezbędnych czynności, czyli sprawdzenia za pomocą narzędzi kominiarskich drożności, przebiegu i szczelności przewodów kominowych. Czyści on również przewody oraz sprawdza dokładnie komin. Poza tym sprawdzane są urządzenia podłączone do przewodów kominowych. Pamiętamy, że czynności te są związane z bezpieczeństwem, dlatego też tak ważny jest przegląd kominiarki. Cena za kontrolę może być różna w poszczególnych miastach, ale możemy bezproblemowo dowiedzieć się, ile ona wynosi. Tak ważne czynności powinny być wykonywane przez profesjonalistę – sprawdźmy zatem, czy dana osoba znajduje się w rejestrze publikowanych przez Korporację Kominiarzy Polskich.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?