Czeka Cię remont lub przebudowa dachu? Sprawdź, jak dopełnić wszystkich formalności, aby móc przeprowadzić prace bez żadnych problemów. W tym poradniku znajdziesz wszystkie ważne szczegóły!
Zgłoszenie remontu dachu
Na początku warto zerknąć do przepisów prawnych, które jasno określają, czym jest remont. Otóż mowa tu o odtworzeniu stanu pierwotnego przy możliwości wykorzystywania innych wyrobów budowlanych, niż te użyte wcześniej. Natomiast remontu nie stanowią prace konserwacyjne w postaci przebudowy dachu, nadbudowy czy wstawienia okien dachowych.
Warto dodać, że przy remoncie obiektów, których budowa nie wymagała żadnych pozwoleń, zazwyczaj nie trzeba spełniać formalności. Jednak w przypadku wielu innych przedsięwzięć zgłoszenia należy koniecznie dokonać. Mowa tu głównie przebudowie, która stanowi szersze pojęcie niż remont.
Gdzie należy zgłosić prace? Wystarczy udać się do starostwa lub urzędu na prawach powiatu, w którym znajdziesz wydział architektoniczno-budowlany. Pamiętaj, aby koniecznie zrobić to na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. Ponadto w dokumentach musisz wskazać rodzaj, termin i sposób planowanych w tym zakresie działań. Kolejnym ważnym punktem jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Jeżeli przez 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu, możesz rozpocząć prace. Pamiętaj jednak, że zgłoszenie jest ważne przez 24 miesiące i w tym czasie należy czynności zakończyć.
Wymiana dachu zgłoszenie
Jak sytuacja wygląda w przypadku wymiany dachu? Czy takie przedsięwzięcie również należy zgłaszać? Wiele osób słusznie zauważa, że wymiana pokrywa się z definicją remontu.
Nie ulega więc wątpliwości, że zgłoszenie wymiany dachu tylko w kilku przypadkach będzie konieczne. Mowa tu np. o ingerencji w więźbę. Pamiętaj, że wykonanie robót bez zgłoszenia może być traktowane jako samowola budowlana i wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Warto więc zapoznać się z przepisami i się do nich za każdym razem stosować.
Remont i wymiana dachu pozwolenie
Czy po złożeniu niezbędnych dokumentów i braku sprzeciwu ze strony urzędu będą wymagane dodatkowe formalności? Otóż nie. Jeśli planujesz wymianę czy remont dachu pozwolenie najczęściej nie jest wymagane. Wystarczy tylko przestrzegać wyżej opisanych terminów, aby móc rozpocząć prace i ukończyć je w odpowiednim czasie. Wbrew pozorom nie musisz spełniać wielu formalności, a ze złożeniem wniosku każdy powinien sobie poradzić.
Kiedy najczęściej wymienia się pokrycie dachowe?
Do najczęstszych przyczyn wymiany pokrycia dachowego zalicza się konieczność zmiany jego architektury z uwagi na modyfikację bryły domu. Dzieje się tak przy przebudowach czy dobudowywaniu poszczególnych części (np. garażu). Zdarza się również, że remont będzie niezbędny na skutek błędów ekipy dekarskiej. Chodzi tu np. o błędy związane z niewłaściwą wentylacją lub instalacją niskiej jakości elementów.
Warto zwrócić uwagę, że błędy w montażu mogą powodować niską odporność na działanie czynników atmosferycznych. Narażanie powierzchni na niekorzystne warunki znacznie obniża parametry dachu. Warto również zwracać uwagę na kominy oraz ich regularne przeglądy.
Pogorszeniu ulegają nie tylko walory estetyczne, ale również szczelność. Wówczas silny wiatr czy intensywne opadu grady mogą wywołać bardzo poważne szkody. Czasami zmiany są wręcz koniecznie i nie warto z nimi czekać.
Wymiana pokrycia dachowego zgłoszenie
Jeśli chcesz odtworzyć wygląd dachu, najczęściej nie musisz martwić się o formalności. Wtedy mowa o przywróceniu stanu pierwotnego, co według prawa uznawane jest za remont.
Musisz jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie prace są remontem. Kluczowe pojęcie stanowi przebudowa dachu, która obejmuje np. zmianę kubatury budynku, ingerencję w więźbę, czy montaż nowych okien dachowych. Musisz więc złożyć dokumenty w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta i załączyć bardzo ważny dokument, czyli przebudowa dachu projekt.
Pamiętaj również, że w przypadku wymiany pokrycia (remontu) zgłoszenie niekiedy jest wymagane, o czym przekonasz się w dalszej części poradnika. Procedura jest podobna jak przy przebudowie. Wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych szczegółach. W razie problemów zawsze można poprosić urzędnika o pomoc przy wypełnianiu wniosku.
Najlepiej dokładnie przeanalizować informacje zamieszczone miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może on obejmować przepisy, które uwzględniają konkretny kolor lub kształt dachu.
Czym jest i jak przebiega przebudowa dachu?
Wiesz już, że proces ten wymaga wielu formalności w przeciwieństwie do zwyczajnego remontu. Pora zastanowić się, czym charakteryzuje się to przedsięwzięcie i jak ocenić, czy masz z nim do czynienia. Oto kilka sprawdzonych wskazówek.
Definicja mówi, że przebudowa określa roboty budowlane, w wyniku których następują zmiany parametrów użytkowych bądź technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem takich czynników, jak kubatura, wysokość, długość, szerokość, powierzchnia zabudowy czy liczba kondygnacji. Zastanów się więc, czy w Twoim przypadku zgłoszenie wymiany dachu będzie konieczne.
Częstym sposobem na przebudowę jest podwyższenie bądź budowa poddasza, co pozwoli powiększyć powierzchnię domu i zapewni mieszkańcom wiele możliwości na urządzenie komfortowych przestrzeni. Wiele zależy jednak od opcji architektonicznych i konstrukcyjnych, jakie masz do dyspozycji.
Najwięcej powierzchni możesz uzyskać pod dachem ze szczytami dwuspadowymi, a proste ściany pozwolą Ci wstawić duże okna, które zapewnią wiele naturalnego światła. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby przebudowa dachu stała się podstawą do zagospodarowania jasnych i komfortowych pomieszczeń. Świetne rezultaty zapewni również budowa dachu dwuspadowego w przypadku domu o planie prostym (np. prostokątnym).
Takie rozwiązania przełożą się nie tylko korzyści użytkowe, ale również na estetykę. Pamiętaj jednak, aby ocenić stan oraz możliwości zmian konstrukcyjnych. Przede wszystkim zastanów się nad opłacalnością zachowania więźby oraz jej poszycia, a także możliwościami dociepleń połaci. Bardzo ważny będzie również stan techniczny miejsc oparcia dachu na stropie lub murach i zdolność do przeniesienia obciążeń do dachu wyższego.
To oczywiście tylko jedno z wielu rozwiązań na przebudowę dachu. Łatwo zauważyć, że często proces ten wymaga wielu czynności i zmienia wygląd budynku. Nic więc dziwnego, że urzędnicy wymagają zgłoszenia przedsięwzięcia. Na szczęście czynność ta nie jest trudna i wystarczy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. Wówczas możesz bez przeszkód prowadzić prace.
Remont dachu – kiedy zgłosić?
Chociaż najczęściej remont dachu nie wymaga formalności, od tej reguły istnieją wyjątki, o których należy koniecznie pamiętać. Przekonaj się, o jakich sytuacjach mowa.
Przede wszystkim zgłoszenie remontu będzie konieczne, gdy dom jednorodzinny znajduje się przy granicy działki. Z reguły dzieje się tak w przypadku tzw. bliźniaków i segmentów. Przepisy jasno wskazują, że remont przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych (np. fundamentów, dachu, stropów, czy ścian zewnętrznych i nośnych) wymaga zgłoszenia w starostwie bądź urzędzie miasta na prawach powiatu (w wydziale architektoniczno-budowlanym).
Na tym jednak nie koniec, gdyż zgłoszenia wymagają również domy, które znajdują się na obszarach wpisanych do rejestru zabytków. W dodatku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na remont od wojewódzkiego konserwatora zabytków. W tym przypadku nie ma znaczenia zakres prac remontowych. Po uzyskaniu zgód możesz je rozpocząć.
Nieznajomość prawa szkodzi
O tej maksymie musisz pamiętać zawsze przy podejmowaniu prac remontowych czy budowlanych. Prawo obejmuje wiele niuansów, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania jakichkolwiek działań. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz przeprowadzić remont na dachu, zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą, który wskaże prawidłowe postępowanie, a w razie potrzeby pomoże wypełnić wszystkie formalności. Ponadto zawsze możesz wrócić do naszego poradnika!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?