Komin to istotny element każdego budynku. Wbrew pozorom, ta stosunkowo niewielka część spełnia istotną funkcję. To właśnie komin sprawia, że wentylacja działa prawidłowo i z wnętrza jest odprowadzany dym. W zależności od typu pieca może on doprowadzać powietrze do kotłów, czy też być odpowietrznikiem kanalizacji. Nieszczelny komin jest niebezpieczny dla mieszkańców i może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Każdy właściciel budynku ma obowiązek zadbać, by stan techniczny przewodów kominowych i samego komina był regularnie kontrolowany. W poniższym artykule znajdziesz porady dotyczące szczelności komina oraz odpowiedzi na pytania:
– Jak sprawdzić, czy komin jest szczelny?
– Jak uszczelnić i czym uszczelnić komin?
– Na czym polegają metody uszczelniania komina?
Zapraszamy do lektury!
Jak uszczelnić komin?
Poszczególne wytyczne dotyczące parametrów komina określa prawne rozporządzenie i normy. Szczelność komina jest niezbędna, by spełniał on swoją funkcję, czyli odprowadzał spaliny, czy też dbał o prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach. Co więcej, jest to również kwestia bezpieczeństwa – tylko szczelny komin sprawia, że możemy spać spokojnie, bez obaw przedostania się do pomieszczeń toksycznych gazów szkodliwych dla człowieka.
Jak sprawdzić, czy komin jest szczelny?
Jak zostało wspomniane wyżej, to na właścicielu lub zarządcy budynku spoczywa obowiązek kontrolowania szczelności komina. Żeby sprawdzić stan komina, można użyć specjalnej kapsułki dymu, którą należy zapalić i włożyć do kominka lub pieca. Następnie przez minutę mamy do czynienia z silnym dymieniem. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy wentylacja działa tak, jak należy oraz czy przewody kominowe są szczelne. Lokalizację nieszczelności można dokonywać kamerą inspekcyjną. Można nią wykryć ewentualne nieprawidłowości. Czynniki atmosferyczne, takie jak np. mocny wiatr, mogą zakłócić prawidłową pracę komina. Aby wszystko fachowo skontrolować, należy zaangażować o tego celu eksperta – dlatego pamiętaj o corocznej wizycie kominiarza!
Czym grozi niedrożność komina?
W zależności od konkretnych czynników nieszczelny komin może powodować następujące konsekwencje:
- zimne powietrze będzie wpadało do wewnątrz, zamiast wydostawać się na zewnątrz
- wydostawanie się iskier, a to grozi pożarem
- zaczadzenie
Nieszczelność komina – jakie daje sygnały?
Sygnałami, które powinny nas zaniepokoić i wskazywać, że coś się z naszym kominem dzieje, są:
- słabe odprowadzanie spalin
- słaba wentylacja
- nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach
- plamy na ścianach
- pękający tynk na ścianach
Jak zabezpieczyć nieszczelny komin?
Do uszczelnienia komina powinno się dobrać odpowiednią metodę. W jaki sposób? Przede wszystkim należy sprawdzić stan komina. Warto też zwrócić uwagę na trwałość wybranego rozwiązania. Nieraz wystarczy uszczelnić pojedynczy przewód kominowy lub kanał wentylacyjny. Naprawa dużej nieszczelności może wymagać remontu całego komina. O tym jednak decyduje kominiarz. Jakie są metody uszczelniania komina?
Obróbka komina z blachy
Obróbka komina systemowego polega na zastosowaniu blachy płaskiej, tytanowo-cynkowej lub miedzianej. Sposób ten jest trwały i skuteczny w przypadku dachów pokrytych gontem bitumicznym, blachodachówką lub dachówką cementową czy też ceramiczną. Do obróbki wykorzystuje się 1 lub 2 kawałki blachy. Muszą one być dostosowane do obrysu komina. Następnie za pomocą silikonu dekarskiego wykonuje się uszczelnienia połączeń między blachą a ściankami w kominie.
Wkłady rozprężne
Zamontowanie wkładów rozprężnych również jest rozwiązaniem problemu nieszczelności komina. Wkłady są wpuszczane do przewodu kominowego i napompowywane sprężonym powietrzem.
Szlamowanie komina
Szlamowanie to sposób na szczelny komin. Polega ono na powlekaniu wnętrza przewodu kominowego specjalną masą bądź zaprawą uszczelniającą. Wśród polecanych do tego celu środków wymieniana jest silikatowa masa SKD. Preparat charakteryzuje się odpornością na działanie wysokich temperatur i na ścieranie. Masę można wykorzystać do renowacji przewodów dymowych i wentylacyjnych. Przed samym szlamowaniem specjalista powinien oczyścić przewód kominowy z sadzy. Czynności tej nie należy wykonywać samodzielnie. Po upewnieniu się, że komin został oczyszczony, masa SKD do szlamowania jest nakładana za pomocą odpowiednich narzędzi. Sama czynność powinna być wykonywana dokładnie, w taki sposób, by preparat wypełnił luki, rysy i nieszczelności powstałe w wyniku użytkowania komina. Dobrze nałożony preparat stworzy jednolitą warstwę chroniącą przewód kominowy. Szlamowanie jest szybkim sposobem na uszczelnienie, ale nie wyeliminuje ubytków na zawsze.
Frezowanie komina
Jeśli stwierdzona została nieszczelność komina wewnątrz budynku oraz dym przedostający się do wnętrza, to na ogół zaleca się frezowanie. Jest to metoda powiększenia komina. Nieszczelności wewnętrzne są często związane ze zbyt małą średnicą. Na czym polega frezowanie komina? Na usunięciu ze środka przewodu zalegającego materiału. Poprzez takie działanie powiększa się powierzchnia wnętrza komina i zostaje ułatwiony przepływ spalin.
Montaż wkładu kominowego
Montaż stalowego lub ceramicznego żaroodpornego wkładu kominowego to metoda ciesząca się dużą popularnością. Wkład jest wsuwany się w nieszczelny komin, który od teraz pełni funkcję obudowy systemu. Dostępne są wkłady o przekroju prostokątnym lub okrągłym – można je zatem bezproblemowo dopasować do kanału. Warto wiedzieć, że kanał w wyniku montażu wkładu się pomniejsza – tym samym warto sprawdzić, czy nie będzie on zbyt wąski. Jeśli tak, to czeka nas niestety instalacja nowego komina.
Skucie tynków i uzupełnienie zaprawy od zewnątrz
Ta prosta metoda może pomóc przy niektórych nieszczelnościach.
Dlaczego odpowiednia szczelność komina jest ważna?
Uszczelnienie komina zapewnia jemu trwałość. Co jednak ważniejsze – rośnie bezpieczeństwo dla mieszkańców i budynku. Jak wszyscy wiemy, zaniedbania kontrolowania i ewentualnego remontu komina może doprowadzić nawet do zatrucia tlenkiem węgla. Metoda uszczelniania komina powinna być dostosowana do indywidualnego stanu technicznego. Warto zapłacić więcej i wybrać trwalsze rozwiązanie. Wszelkie nieprawidłowości związane z nieszczelnością jest w stanie określić tylko kominiarz.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?