Wentylacja a kominek w domu

wentylacja a kominek

Kominek w domowym zaciszu to fantastyczne rozwiązanie dla wielu osób. Któż z nas bowiem nie marzy o zimowym wieczorze, kiedy w telewizji leci ulubiony film, a w kominku trzaska palące się drewno. Która kobieta nie chce spokojnego czasu z książką, kubkiem z kakao oraz ciepłem ogarniającym zziębnięte stopy? Jednak marzenia wchodzące na pierwszy plan niejednokrotnie przysłaniają wady czy różne aspekty, których nie do końca jesteśmy świadomi. Przede wszystkim kominek to sporo obowiązków, takich jak chociażby dbanie o czystość, czyszczenie przewodu, ale również wentylacja. Jaka sprawdzi się w pomieszczeniu z kominkiem? Na co powinniśmy uważać, decydując się na kominek?

Kominek w domu – otwarty czy zamknięty?

Kominek to fantastyczne rozwiązanie, które wymaga użycia także wentylacji. Rolą instalacji wentylacyjnej jest gwarancja wymiany powietrza w budynku, w pomieszczeniu. Odpowiednio skonstruowana wentylacja służy usuwaniu zanieczyszczonego powietrza oraz doprowadzania potrzebnej ilości powietrza świeżego.

W sytuacji, kiedy w domu istnieje kominek, koniecznością jest zlokalizowanie w danym pomieszczeniu wentylacji. Służyć ona będzie do tego, aby doprowadzić odpowiednią ilość powietrza, dzięki któremu dojdzie do całkowicie bezpiecznego spalania. Instalując kominek we własnym domu lub go planując, nie można pod żadnym pozorem pominąć istoty wentylacji. Jej poprawne działanie może niejednokrotnie uratować zdrowie, a nawet życie człowieka. Wentylacja przy kominku jest konieczna! Co więcej, żadne urządzenie, a także sam kominek, nie może przeszkadzać jej w prawidłowej pracy.

Na rynku mamy ogrom różnorodnych kominków działających na różnych zasadach. Warto więc, decydując się na konkretny, dobrać do niego najlepszej jakości wentylację. Źle dobrana wentylacja może nie tylko zakłócać pracę kominka, spalanie w nim, ale również powodować znaczne trudności w jego rozpalaniu. W efekcie w pomieszczeniu może zbyt często pojawiać się dym, który szkodzi zdrowiu, a nawet życiu, zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

Dlatego rodzi się pytanie, co zrobić w przypadku kominka zamkniętego, a co w przypadku kominka otwartego. Oto charakterystyka tych dwóch rozwiązań oraz podpowiedź, jakie zastosować wentylacje w tych dwóch przypadkach.

Wentylacja w pomieszczeniu z kominkiem otwartym może być tylko i wyłącznie grawitacyjna, nazywana zamiennie naturalną oraz mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona bądź nadciśnieniowa. W sytuacji, kiedy wentylacja ma być naturalna, koniecznością jest umieszczenie w tym pomieszczeniu specjalnego kanału wywiewnego. Musi on być doprowadzony tylko do tego pomieszczenia i indywidualne wyprowadzony ponad dach. Ponadto, istotną rolę odgrywa tutaj świeże powietrze. W sytuacji, kiedy będzie go zbyt mało, trudnością może okazać się rozpalenie w kominku ognia.

Jeśli planujesz kominek otwarty i wentylację mechaniczną, musisz zrównoważyć strumienie powietrza tak, aby ilość wprowadzanego powietrza była równa ilości wyprowadzanego. Takie rozwiązanie zabezpieczy skutecznie kominek przed niebezpiecznym odwróceniem ciągu w kominie.

Wentylacja pomieszczenia z kominkiem zamkniętym może być dowolna. Można tutaj zastosować zarówno wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, wentylację naturalną oraz wentylację mechaniczną wywiewną. Ważne jest jednak, aby doprowadzić do kominka powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego spalania. W sytuacji, kiedy w pomieszczeniu zastosowano wentylację  naturalną, koniecznością jest doprowadzenie do tego pomieszczenia osobnego kanału wentylacyjnego.

Kominek a wentylacja – ogólne zasady

Marzy Ci się kominek i chcesz poznać ogólne zasady dotyczące wentylacji? Przede wszystkim, w pomieszczeniach, w których znajduje się mechaniczna wentylacja wyciągowa z pewnością nie może prawidłowo pracować żaden kominek.  Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy w danym pomieszczeniu działa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Nie stwarza ona ryzyka odwrócenia ciągu kominowego, co mogłoby sprawić, że dym dostanie się do pomieszczenia.

Zasady, a dokładniej przepisy, mówią, jaka ilość powietrza powinna być dostarczana do kominka zamkniętego. Wartość ta nie może być mniejsza, niż 10 m3/h licząc to w oparciu o każdy jeden kW mocny cieplnej kominka. Patrząc na to, że standardowy kominek to ok. 13-14 kW, do pomieszczenia w ciągu godziny musi docierać 140 m3/h powietrza.

A może kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza z rekuperatorem?

Dla wielu osób bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kominek z możliwością rozprowadzania powietrza oraz rekuperator w komplecie. Wentylacja kominka w takiej sytuacji nie jest już najtrudniejszym tematem. Rekuperacja w ostatnim czasie cieszy się sporą popularnością. Jeśli więc jesteś zainteresowany nie tylko zamontowaniem kominka, ale również rekuperacją, to rozwiązanie jest świetne dla Ciebie.

Trudnością, jaką można spotkać po drodze jest dokładne przygotowanie sieci kanałów nawiewnych. Muszą one bowiem jednocześnie transportować zarówno świeże powietrze do centrali oraz przy okazji odprowadzać zużyte powietrze na zewnątrz. Średnice takich kanałów muszą być większe, niż w przypadku tradycyjnej wentylacji. W takiej instalacji konieczne są również odpowiednie przepustnice. W tak skomplikowanych instalacja bardzo ważne jest odpowiednie dobranie wszystkich kanałów i ich spójne połączenie, dzięki czemu całość będzie prawidłowo pracować i będzie bezpieczna.

Niezależnie od tego, jaki kominek planujesz, konieczna jest wentylacja do kominka. Nie możesz o niej zapominać, ponieważ jej brak może wyrządzić sporo szkód, a nawet doprowadzić do tego, że w kominku nie damy rady nic zapalić, ponieważ cały dym wyjdzie na pomieszczenie. A jak wiadomo, dym ze spalania jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, głównie dla dzieci, dlatego decydując się na radość i przyjemność, jaką jest kominek, trzeba bardzo uważnie do tego podchodzić. Wentylacja w pomieszczeniu, gdzie jest kominek to zupełna podstawa, która w wielu sytuacjach może wręcz uratować zdrowie, a nawet życie domowników.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy można zbudować dom bez komina?
Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Czym ogrzewać dom – poradnik
Wentylacja a kominek w domu
Czyszczenie komina na wiosnę
Czym obudować kominek w domu?
Czym palić w kominku? Przedstawiamy popularne rozwiązania
Wentylacja w starym domu – jak ją wykonać?
Jak poprawić nawiew powietrza w swoim domu?
Remont komina – przydatny poradnik
Remont dachu – formalności do spełnienia
Zakaz palenia w kominkach – na czym polega?
Czym można palić w piecu, czyli ustawa antysmogowa
Normy jakości węgla w 2022 roku
Jak kominek wybrać do domu?