Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?

wentylacja w domu

Wentylacja to jeden z systemów niezbędnych w budynkach. Niezależnie od tego, czy chodzi o budynki użyteczności publicznej, domy jednorodzinne, domy wielorodzinne, obiekty usługowe — żaden z nich nie będzie działał prawidłowo bez wentylacji. To właśnie ona sprawia, że budynek oddycha, a wraz z nim każdy użytkowników budynku, nieważne czy jest on tym użytkownikiem tylko przez chwilę, czy cały czas. Sprawdź, jakimi zasadami się kierować, aby wentylacja w domu została wykonana w sposób prawidłowy!

Czym jest wentylacja i czemu ma służyć dobrze zaprojektowany system wentylacyjny?

Wentylacja to specjalny system, który odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza. Jest to niezmiernie ważne w budynkach, w których wszystko jest szczelne i dostaje się do nich zbyt mało powietrza. Wentylacja usuwa zanieczyszczone masy powietrza, a ponadto dostarcza świeże. Dlaczego? Powietrze, którym oddycha człowiek, nieustannie ulega zanieczyszczeniu, chociażby szkodliwym dwutlenkiem węgla, który wydychamy.

Wentylację dzielimy na naturalną, która wykorzystuje ruch powietrza (nazywa się ją również grawitacyjną) oraz mechaniczną (wspomaganą wentylatorami). W sytuacji, kiedy liczą się koszty, lepiej jest zdecydować się na wentylację grawitacyjną, naturalną. Jednak mnóstwo osób nie patrzy jedynie na wydane pieniądze. Większa kontrola nad wentylacją to większy komfort przebywania w budynku. Aby to osiągnąć, znacznie lepszym wyborem będzie wentylacja mechaniczna. Do wyboru inwestor ma dwa najpopularniejsze systemy: wywiewny lub nawiewno-wywiewny.

System wentylacji ma służyć takim celom, jak:

  • doprowadzenie tlenu do prawidłowego przebiegu procesów spalania,
  • doprowadzenie tlenu niezbędnego do oddychania przez człowieka,
  • obniżenie stężenia szkodliwych zanieczyszczeń do akceptowalnych wartości,
  • obniżenie wilgotności w powietrzu wewnętrznym.

Wentylacja naturalna — jak zastosować ją w budynku?

W zależności od wielu czynników wentylacja naturalna dzieli się na:

  • wentylację grawitacyjną,
  • aerację,
  • przewietrzanie,
  • infiltrację, exfiltrację,
  • wentylację higtosterowalną.

Odpowiednie działanie wentylacji grawitacyjnej poczujemy wyłącznie wtedy, gdy między temperaturą na zewnątrz, a wewnątrz budynku będzie znaczna różnica. Czyste powietrze dostaje się zwykle do pomieszczenia przez nawiewniki zamontowane w oknach, kanały wentylacyjne czy nieszczelności w oknach. Wręcz wdziera się do środka, wypychając jednocześnie ciepłe, zużyte powietrze. Wentylacja grawitacyjna nie jest systemem, który bez przeszkód działa cały czas. Może zawodzić, głównie latem, kiedy ta różnica temperatur zostaje zatarta. Co więcej, jakość wentylacji to też kwestia konstrukcji budynku i otoczenia.

Zaletą wentylacji grawitacyjnej są przede wszystkim niskie koszty. Jednak istnieje pewna wada, a dokładnie brak kontroli nad temperaturą wpływającej do domu masy. Trzeba ją ogrzać, a to generuje wysokie opłaty za media.

Projektowanie wentylacji grawitacyjnej zakłada wzięcie pod uwagę miejsc, przy pomocy których powietrze będzie wtłaczane do pomieszczeń. Najczęściej są to nawiewniki w oknach. Jak można się jednak domyślić, tego powietrza wpada stosunkowo mało, a wentylacja grawitacyjna z pewnością działa gorzej od mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna — zalety i wady rozwiązania

Wykorzystanie urządzeń mechanicznych w wentylacji sprawia, że więcej tego powietrza wtłoczonego zostaje do pomieszczeń, a to zanieczyszczone znacznie szybciej je opuszcza. Kluczem są wentylatory. Wśród dostępnych rozwiązań można wyróżnić aż trzy typy wentylacji mechanicznej:

  • nawiewna,
  • wywiewna,
  • nawiewno-wywiewna.

Wentylacja nawiewna pozwala na dostarczenie powietrza do pomieszczeń. Ilości oraz parametry zostały wcześniej ściśle dostosowane do potrzeb konkretnych użytkowników oraz standardów. Wentylacja nawiewna opiera się głównie na nawiewie czystego powietrza do pomieszczenia. Kratki umieszczone są w ścianie lub w suficie.

Wentylacja wywiewna wykorzystywana jest zwykle w pomieszczeniach, w których niezbędne jest oczyszczenie powietrza zużytego, np. w łazienkach czy kuchniach.

Wentylacja nawiewno-wywiewna to fantastyczne rozwiązanie, które opiera się na ilości wymienianego powietrza w pomieszczeniu w zależności od normatywów higienicznych i realnych potrzeb.

Co musi zawierać projekt wentylacji?

Bardzo ważnym krokiem do uzyskania solidnego, odpowiednio wentylowanego budynku jest projekt. Jego pominięcie może prowadzić do późniejszych poważnych błędów. Wentylację trzeba dopasować do obowiązujących obecnie norm oraz potrzeb wszystkich użytkowników budynku. Instalując system wentylacyjny, warto zwrócić uwagę na ilość osób, która będzie znajdować się w danym pomieszczeniu.

Projekt to nie tylko podpowiedź dla osób, które później będą wykonywać wentylacje. Jest to też bodziec do tego, aby przeprowadzić gruntowną analizę. Efektem tego będzie wydajna wentylacja wszędzie tam, gdzie faktycznie będzie potrzebna. Projekt w pełni pozwoli na zadbanie o każdy szczegół, a także na maksymalną oszczędność ogrzewania.

W projekcie warto uwzględnić wszystkie, nawet najmniejsze zalecenia. Wszelkie wytyczne montażowe oraz techniczne są mile widziane. To one doprowadzą wykonawców do stworzenia idealnego systemu wentylacji mechanicznej. Dokument projektowy powinien składać się z opisu technicznego, jak i rysunków, które wyraźnie pokażą zamysł przebiegu instalacji wentylacyjnej. Projekt wentylacji powinien uwzględniać obowiązujące przepisy.

W dokumentacji należy podać takie dane, jak:

  • minimalna ilość powietrza, które będzie dostawało się do pomieszczeń,
  • szczegółowy opis działania wentylacji,
  • określenie miejsc, gdzie będą znajdowały się czerpnia, wyrzutnia, centrala wentylacyjna,
  • informacje o poprowadzeniu kanałów dystrybuujących powietrze oraz ich rozmiar czy średnica,
  • określenie rozmieszczenia nawiewników oraz wywiewek.

Jakich zasad projektowania wentylacji mechanicznej należy się trzymać?

Projektowanie wentylacji mechanicznej poradnik – co warto mieć na uwadze?

  • estetykę — strona wizualna całego systemu jest bardzo ważna, widoczne elementy powinny być spójne z wystrojem wnętrz,
  • nie za tanio, nie za drogo — wentylacja powinna być zaprojektowana tak, by nie składała się z najdroższych komponentów i by później nie generowała zbyt dużych kosztów,
  • poprawność — brak działania wentylacji może wynikać z naprawdę malutkiego błędu, dlatego warto wszystko sprawdzać po kilka razy.

Podczas procesu projektowania warto wziąć pod uwagę miejsce usytuowania centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatora. Może to mieć wpływ na poprawne działanie wentylacji w ciągu całego roku. Najlepszym wyjściem będzie zamontowanie jej na zewnątrz obiektu. Przewody wentylacyjne powinny przebiegać przez pomieszczenie z ogrzewaniem. Warto też odrębnie zaprojektować ciąg do wywiewu i wwiewu powietrza.

Podsumowanie

Wentylacja to bardzo ważny system w każdym budynku. Aby była skuteczne, musi być wpierw odpowiednio rozplanowana. Taki plan warto tworzyć już na etapie koncepcji budynku. Tylko poprawne obliczenia oraz dobre rozlokowanie odpowiednich elementów sprawi, że w efekcie otrzymamy solidną, wydajną instalację, która będzie działać perfekcyjnie cały rok.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Stary komin – jak go uszczelnić?
Kominy wentylacyjne – odprowadzanie powietrza
Jaka jest najlepsza wysokość komina?
Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje
Przegląd kominiarski – po co i kiedy należy go robić?
Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?
Daszek stożka – czy na pewno jest niezbędny?
Ciąg w kominie – sprawdzone sposoby
Komin murowany – jak go zbudować?
Kocioł kondensacyjny – co to jest i jaki komin dobrać do niego?
Obudowa systemu kominowego – jak to zrobić?
Biokominek – czy warto?
Jak dobrać komin do kotła?
Czyszczenie komina – kiedy je wykonać?
Szyber w kominku – co to jest?