Wykończenie komina systemowego – nasze propozycje

komin klinkierowy

Komin systemowy, a dokładniej ta widoczna część, wystająca ponad dach jest narażona na bardzo trudne warunki, dlatego też wykańczając ją, należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Poza czynnikami funkcjonalnymi kierujemy się również estetyką. W końcu element ten rzuca się w oczy, jest wyeksponowany i stanowi poniekąd ozdobę domu. Właśnie dlatego powinien on zostać odpowiednio wykończony.

-Jak wykończyć komin systemowy?

-Czym wykończyć komin – jakich materiałów użyć?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak wykończyć komin?

Każdy komin systemowy z certyfikatem CE i gwarancją musi zostać odpowiednio wykończony. Jeśli nie przywiązuje się do tego wagi i wybór materiału jest przypadkowy, to wystająca część komina może po prostu się zniszczyć. Ten z pozoru niezbyt istotny element jest narażony na liczne wahania temperatur. W końcu działają na niego zmieniające się warunki atmosferyczne, ale też wysoka temperatura spalania. Właśnie z tego względu do wykończenia komina powinno się wybierać odporne materiały – niepalne, nietopliwe, dobrej jakości i przede wszystkim trwałe. Wszystko to wydaje się oczywiste, niemniej w praktyce, podczas budowy szuka się oszczędności. Specjaliści podkreślają, że w przypadku wykończenia komina tańsze materiały mogą spowodować późniejsze problemy i w efekcie wygenerować ogromne koszty naprawy.

Oczywiście oprócz wymogów technicznym, ogromną wagę przykłada się do względów estetycznych. Komin rzuca się w oczy, dlatego powinien on zostać ładnie wykończony.

Do najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych zalicza się: cegła klinkierowa, płytka klinkierowa, cegła silikatowa, cegła ceramiczna, cegła licowa, płytki włókno-cementowe, tynk oraz pokrycia kamienne. Spośród masy opcji każda osoba znajdzie coś idealnego na swój dach. Kominy z klinkieru są obecnie najczęściej widywane.

Kiedy wykończyć komin?

Komin zawsze należy wykończyć jeszcze przed kładzeniem pokrycia dachowego. Dzięki temu pokrycie dachowe nie zabrudzi się, ani też nie uszkodzi. Poza tym samo chodzenie po dachu i prace montażowe przy kominie będą znacznie łatwiejsze.

Materiały do wykończenia komina

Jak zostało wspomniane wyżej, wykończenia komina to coś, na czym nie należy oszczędzać. Wykończenie ma być trwałe i służyć przez lata. Kupując materiały, trzeba zwrócić uwagę na to, by posiadały one wszystkie certyfikaty techniczne – dzięki temu zyskuje się pewność, że są bezpieczne. Same prace wykończeniowe powinni wykonywać profesjonaliści.

Komin klinkierowy

Cegła klinkierowa na komin to materiał, który obecnie bardzo często wykorzystuje się do wykończenia. Idealnie wygląda on z dachówką ceramiczną, cementową, bitumiczną, ale też blachą.

Kluczowe jest, by zastosować cegłę pełną, która jest odporna na warunki atmosferyczne, co określa klasa F2. Próbując zaoszczędzić i sięgając po tzw. dziurawkę, musimy się liczyć z przeciekami. Kominy mogą być również obłożone płytkami klinkierowymi, jeśli komin został wykonany z pustaków systemowych. W takim przypadku należy przyłożyć szczególną wagę do prawidłowego wykonania spoin.

Klinkier na kominy może mieć różne kolory – na ogół widuje się czerwień i brąz w różnych odcieniach. Ostatnią sporą popularnością cieszy się również cieniowany. W zależności od gustu możemy wybierać powierzchnię gładką lub ryflowaną.

Oprócz cegły klinkierowej często wykorzystuje się również płytę klinkierową. Dzięki temu, że jest on dużo cieńsza i lżejsza od cegły, to sprawdza się w przypadku wysokich kominów.

Po położeniu materiału warto zaimpregnować gotowy już komin. Klinkier będzie ładnie się prezentować przez długi czas, jego kolor nie ulegnie zmianie, a materiał pozostanie czysty, jeśli sięgniemy po specjalistyczny preparat hydrofobowy. Dzięki niemu woda nie będzie wnikać w powierzchnię, podobnie jak nie będzie się osadzać brud.

Klinkier na komin to materiał zdecydowanie warty rozpatrzenia w przypadku budowy domu.

Komin obrobiony blachą

Wykończenie ścian komina blachą tytanowo-cynkową również zalicza się do popularnych rozwiązań. Blacha jest odporna na korozję, trwała i nie przepuszcza wody. Co więcej, sam sposób kładzenia blachy nie przysparza problemów – można wybierać spośród płytek, profili okładzinowych i nie tylko. Co więcej, materia ten jest dostępny w kolorze grafitowym lub szarawym – nieraz można znaleźć również inne barwy.

Gotowe obudowy kominowe

Komin można również wykończyć gotową obudową wykonaną np. z cegły, powłoki tynkarskiej itp. W przypadku wybrania tej opcji prace montażowe przebiegną dużo szybciej.

Komin wykończony kamieniem naturalnym

Na rynku dostępne są sztuczne okładziny kamienne do wykończenia dachu, ale jeśli ktoś chce uzyskać oryginalny efekt, to może zdecydować się na obłożenie komina naturalnym kamieniem – np. piaskowcem lub wapieniem.

Komin tynkowany

Kominy wykończone tynkiem są często widywane. Największą zaletą tego rozwiązania są niewielkie koszty i estetyczny wygląd. Jest to najtańszy sposób wykończenia komina. Sam proces tynkowania nie jest szczególnie skomplikowany – wykonuje się go tak samo, jak w przypadku elewacji. Na warstwę podkładową nakłada się wierzchnią. W zależności od preferencji może być ona gładka lub fakturowana. Do prac tego rodzaju można wybrać gotowe mieszanki, które rozrabia się z wodą. Pozwala to zaoszczędzić czas, a sam materiał idealnie się sprawdza na kominach. Prócz tego sprawdzą się również wytrzymałe tynki cementowe (trwałe i odporne), tynki cienkowarstwowe (akrylowe, silikonowe itp.). Jeśli używamy tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego, to należy go wzmocnić poprzez pomalowanie go farbą silikonową.

Wykończenie komina materiałem takim, jak pokrycie dachowe

Płytki małoformatowe włóknocementowe sprawdzają się do wykończenia dachu, ale też komina. Są one odporne, wytrzymałe i trwałe, a poza tym ładnie się prezentują. Co więcej, materiał ten jest ekologiczny.

Podsumowanie

Materiał wykończeniowy komina musi być dostosowany do wielu czynników – zarówno do kompozycji, jak i kolorystyki elewacji, dachu i użytych materiałów. Poza tym, że komin powinien odpowiednio się prezentować, to ma on również spełniać swoją funkcję i być po prostu bezpieczny. Właśnie dlatego, biorąc się za wykończenie komina, nie należy oszczędzać i kupować najtańszych materiałów.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym?
Z czego zbudować komin?
Obróbka komina – jakich błędów unikać i jak zrobić to dobrze?
Ile kosztuje budowa komina – ceny robocizny
Daszki kominowe – rodzaje i zastosowanie
Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy i kiedy go wykonać?
Wentylacja w domu — jak ją zaprojektować?
Czyszczenie wentylacji w domu – jak to zrobić?
Jak wybrać komin do kominka?
Ogrzewanie domu kozą — vademecum wiedzy
Czy kominek musi być podłączony do komina?
Koza czy kominek – co ogrzeje lepiej dom?
Jak zadbać o szybę kominkową
Jak czyścić kominek – poradnik
Wentylacja — dlaczego jest tak ważna?
Jakie są rodzaje paliw grzewczych?